Jak pozbyć się mroczków przed oczami? (fot. Canva)

Mroczki przed oczami – jak się ich pozbyć?

Wielu pacjentów bagatelizuje tzw. mroczki przed oczami, jako niegroźny efekt np. zmęczenia. W rzeczywistości mogą one być efektem poważnej choroby. Jakie mogą być przyczyny ich wystąpienia? Czy zawsze są groźne? Czy jest szansa, że przejdą samoistnie? Kiedy należy udać się do lekarza? W jaki sposób leczy się to nieprzyjemne zjawisko?

, ,

Jakie są leki rozszerzające źrenice?

Źrenica to jeden z elementów oka, dzięki któremu widzimy. Dzięki niej można przeprowadzić dokładną diagnostykę oka, zaglądając do środka, gdyż źrenica to otwór. W jaki sposób można rozszerzyć źrenicę przed badaniem? Jakie leki rozszerzające źrenice są dostępne w aptekach?

,
Jakie są krople na czerwone oczy? Starazolin, Oftahist czy Allrgodil? (fot. leki.pl)

Jakie krople na przekrwione oczy są najlepsze?

Przekrwienie oczu (tzw. czerwone oko) może być symptomem wielu dolegliwości mających różną etiologię. Wśród najbardziej popularnych wymienia się: zapalenie spojówek, krwotok podspojówkowy, zapalenie błony naczyniowej oka oraz zapalenie powiek. Bezpośrednią przyczyną przekrwienia oczu może być również uszkodzenie tego narządu, np. w wyniku oparzenia chemicznego. 

, ,

Zapalenie rogówki – ile trwa i jak je leczyć?

Rogówka to ważny element budowy gałki ocznej. Przez jej wypukłość docierają promienie światła i załamują się, tworząc obraz, który widzimy. Nie jest ukrwiona, ale ma dużo zakończeń nerwowych, przez co w wyniku jej uszkodzenia odczuwamy dyskomfort i ból.

,

Pękające naczynka w oku – jak je leczyć?

Pękające naczynka w oku często są przyczyną niepokoju wśród pacjentów. Niektórzy, mówiąc o pękających naczynkach mają na myśli zaczerwienienie oka, a niektórzy wylew podspojówkowy. W aptece można znaleźć krople uszczelniające pęknięte naczynko w oku, jednak zawsze warto mieć na uwadzę, że to nie wyeliminuje przyczyny dolegliwości.

,

Leki na ból oczu. Jakie krople wybrać?

Choć narząd wzroku ma dosyć skomplikowaną budowę, jest jednocześnie na tyle delikatny, że nawet najdrobniejsze naruszenie jego struktury wywołuje pieczenie, łzawienie lub ból. Ten ostatni objaw jest mało charakterystyczny, ponieważ może być wywołany przez szereg różnorodnych czynników, m.in. uszkodzenie mechaniczne, ale również zapalenie spojówek czy jaskrę. 

,

Cytykolina – co to za związek? Jak działa?

Cytykolina bierze udział w syntezie fosfatydylocholiny, czyli substancji będącej składnikiem błon neuronalnych. Dodatkowo charakteryzuje się działaniem antyapoptycznym, czyli hamującym obumieranie komórek. W związku z tym znalazła szerokie zastosowanie w terapii chorób neurodegeneracyjnych [1].

,

Ropiejące oczy u dziecka – jakie krople do oczu stosować?

Zmysł wzroku rozwija się w okresie niemowlęcym i dalszym dzieciństwie. Dlatego w okulistyce dziecięcej szczególnie podkreśla się konieczność wczesnego wykrywania i leczenia chorób oczu, co ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia możliwe najlepszego widzenia w okresie dorosłym. To ważne, aby nie wahać się i zwrócić o pomoc do okulisty dziecięcego, jeśli obraz chorobowy wymaga większej wiedzy i doświadczenia klinicznego.

Jakie są najlepsze krople na suche oko? Hylo-Gel, Hyaldrop Multi, czy Bepanthen Eye? (fot. leki.pl)

Najlepsze krople nawilżające do oczu bez konserwantów – jaki preparat wybrać?

Szybki rozwój technologiczny spowodował, że większość ludzi, szczególnie w krajach rozwiniętych, praktycznie całe dnie spędza na wpatrywaniu się w różne ekrany. Są to już nie tylko często związane z pracą laptopy czy monitory, w czasie wolnym coraz więcej ludzi nie rozstaje się z ekranami swoich telefonów. Jeżeli dołożyć do tego zbyt małą ilością snu oraz suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach, to problem źle nawilżonych oczu staje się bardzo realny. Problem dotyczy nie tylko pracowników biurowych, ale również np. kierowców. Zdecydowanie najlepszym wyborem są krople nawilżające do oczu bez zawartości konserwantów. Które wybrać? Czym różnią się od siebie?

,

Co stosować na zapalenie spojówek u dzieci?

Twoje maleństwo płacze, jest niespokojne, wciąż trze oczy? Może wstał ze sklejonymi powiekami i zaczerwienionymi oczami ? Podejrzewasz zapalenie spojówek ? Bądź spokojny, to dziecięca przypadłość, wyleczysz ją domowymi sposobami. Dowiedz się, co możesz zrobić? Jakie krople wybrać? I kiedy wszystko się skończy?

,

Kromoglikan sodowy do nosa i oczu w leczeniu alergii. Co warto kupić w aptece?

Kromoglikan sodu znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek. Z tego względu można go znaleźć zarówno w kroplach do oczu, jak i do nosa. Preparaty Polcrom oraz Cromohexal występują w obu postaciach leku. Czy są skuteczne I bezpieczne?

, , , ,

Kiedy stosować krople do oczu ze świetlikiem?

Krople ze świetlikiem, to jedne z najbardziej popularnych kropli dostępnych w aptece bez recepty. Preparaty ze świetlikiem mają szerokie zastosowanie. Zaletą jest możliwość dodawania innych składników roślinnych, z którymi ziele świetlika nie daje interakcji. Niektóre krople ze świetlikiem są pozbawione konserwantów, dlatego mogą być stosowane również przez osoby noszące soczewki kontaktowe.

, ,

Jakie są objawy zespołu suchego oka?

Jednym ze zmysłów, który pozwala nam na odbieranie bodźców z otoczenia, jest wzrok. Praca przed komputerem, czytanie książek, oglądanie telewizji lub jazda samochodem powodują, że oczy ulegają zmęczeniu. Z tego względu narząd wzroku jest praktycznie cały czas narażony na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. W efekcie możemy doświadczać problemu, który określa się jako zespół suchego oka.

,

Jak zakraplać oczy? Poznaj prawidłową technikę!

Alergia, stan zapalny, podrażnienie lub wysuszenie to tylko niektóre dolegliwości, które mogą dotykać oczy. Wiele problemów jesteśmy w stanie leczyć, korzystając z leków ocznych dostępnych w aptece. Prawidłowa technika stosowania jest niezbędna, aby uzyskać zamierzony efekt.

,