
Jak bezpiecznie i skutecznie usunąć kleszcza u człowieka?
Kleszcze są siedliskiem wielu patogenów i na skutek ugryzienia mogą przenosić niebezpieczne choroby – boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), paraliż kleszczowy czy wtórne bakteryjne zakażenia skóry. Dlatego każdy znaleziony pasożyt powinien być natychmiast i całkowicie usunięty. Jakich metod i narzędzi można użyć by skutecznie pozbyć się kleszcza?

Kleszcze – fakty mniej znane
Kleszcz jest praktycznie niewidoczny, atakuje po cichu i bezboleśnie, a efekty jego ugryzienia mogą prowadzić do powstania takich chorób jak babeszjoza, anaplazmoza czy tularemia.

Jakie choroby mogą przenosić kleszcze?
Kleszcze atakują po cichu i bezboleśnie, są niewidoczne i trudno je wykryć. Dlatego warto się odpowiednio przygotować przed wyjściem do lasu lub innego miejsca, gdzie można je spotkać. Efekt takiego spotkania może być bardzo bolesny i trudno odwracalny. Co więcej, może być niewidoczny przez miesiące czy nawet lata i czasami trudno potem powiązać objawy z tym zdarzeniem. Samo ugryzieniu przez kleszcza nie jest tak groźne, jak choroby, które mogą być za jego pomocą przeniesione. Jakie choroby są najgroźniejsze? Jak je zdiagnozować?

Kleszcz — obawy, metody usuwania i ochrona
Ciepłe, wiosenne dni są idealne do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Spacery po łące czy lesie pozwalają naładować nasze wewnętrzne baterie energią. Niestety pośród drzew i traw kryją się małe pajęczaki — kleszcze.