
Jaka jest dobra maść na poranione brodawki?
Bolesność brodawek sutkowych jest częstym problemem w czasie karmienia piersią. Duże znaczenie ma ustalenie przyczyny bólu i zastosowanie odpowiedniej terapii, ponieważ problem ten jest częstym powodem przedwczesnego zniechęcenia oraz rezygnacji z karmienia piersią. Bolące brodawki to dolegliwość, która zazwyczaj pojawia się u kobiet, które dopiero rozpoczynają swoją podróż z macierzyństwem, to bardzo ważne, aby jak najwcześniej korygować błędy, aby nie stały się nawykiem. Im noworodek jest młodszy, tym szybciej uczy się prawidłowego ssania. Nigdy nie jest za późno na poradę i zawsze można w jakiś sposób zadbać o laktację i efektywne karmienie piersią, nawet jeśli ssanie nie jest wzorcowe.

Zastój pokarmu – co robić? Jakie ma przyczyny?
Zatkane kanaliki mleczne należą do jednych z najczęściej występujących problemów związanych z karmieniem piersią. W konsekwencji ich zatkania dochodzi do powstawania zaburzeń w przepływie pokarmu. Kobieta dodatkowo może odczuwać szczypanie lub wręcz ból, a na piersiach może być widoczny obrzęk. W jaki sposób bezpiecznie i szybko można poradzić sobie z tymi dolegliwościami?

Nie chcę karmić piersią. Jakie są leki na zatrzymanie laktacji?
Zatrzymanie laktacji lub jej zahamowanie może być wywołane przez wiele czynników. Pomimo że, proces karmienia może skończyć się naturalnie, sporo matek chce przestać karmić wcześniej. Przyczyny są różne, zarówno techniczne takie jak: (leki, hospitalizacja, praca), oraz psychologiczne, (zmęczenie, znużenie, uczucie uwiązania). Powodem są także wyobrażania, jakie matka ma o swoim dziecku po odstawieniu, że (będzie […]

Co stosować na biegunkę przy karmieniu piersią?
Zatrucie pokarmowe jest zaburzeniem działania układu pokarmowego na skutek działania drobnoustrojów. Objawy są na tyle uciążliwe, że warto sięgnąć po leki, które złagodzą objawy i przyspieszą zdrowienie. Niestety w przypadku kobiet karmiących piersią nie wszystkie preparaty można bezpiecznie stosować. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co na biegunkę przy karmieniu piersią, oraz wyjaśni problematykę, jaką niesie […]

Zapalenie zatok a karmienie piersią – jakie preparaty będą bezpieczne?
Zapalenie zatok, jest obok przeziębienia, jedną z najczęściej występujących infekcji. Często kobiety karmiące mają problem, które leki są bezpieczne dla dziecka i nie wiedzą, które z nich wybrać. Pomocne są ulotki, charakterystyki produktu leczniczego oraz klasyfikacja wg. Hale’a, która szereguje substancje czynne zgodnie z ich profilem bezpieczeństwa stosowania przez kobiety karmiące. Czy są jakieś bezpieczne preparaty, które mogą być użyte przez kobiety karmiące podczas infekcji zatok przynosowych? Czy warto konsultować się z lekarzem?

Biegunka a karmienie piersią – jakie leki można stosować?
Biegunka jest jednym z najskuteczniejszych mechanizmów obronnych organizmu. To sposób, w jaki ustrój pozbywa się szkodliwych substancji oraz bakterii, które wywoływały stan zapalny śluzówki żołądka i jelit.

Karmisz piersią? Sprawdź, co warto suplementować
Największym dobrodziejstwem dla dziecka jest pokarm matki, jest on doskonałą kompozycją składników o bardzo dużej zawartości odżywczej, dlatego też kobieta karmiąca powinna racjonalnie odżywiać się, mając na względzie, że jej organizm produkuje około 1 l pokarmu dziennie.

Antybiotyk a karmienie piersią – czy to bezpieczne połączenie?
Okres laktacji to szczególny moment w życiu każdej mamy. Zwłaszcza wtedy, gdy stosuje w tym czasie produkty lecznicze lub suplementy diety. Istnieje bowiem wiele substancji, których kobieta karmiąca piersią nie powinna przyjmować. Bezpieczeństwo stosowania określonych leków podczas laktacji określa 5-stopniowa klasyfikacja opracowana przez doktora Thomasa Hale’a, a także klasyfikacja stworzona przez prof. Briggs’a.

Ból brzucha a karmienie piersią – co warto stosować?
Wśród najczęstszych przyczyn bólu brzucha podczas laktacji upatruje się fizjologicznego zjawiska obkurczania macicy, a także dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej, takich jak np. bóle menstruacyjne.

Zapalenie pęcherza a karmienie piersią
Zapalenie pęcherza moczowego często dotyka kobiet, zwłaszcza w połogu i w trakcie ciąży. Chociaż u tej grupy pacjentek nie można stosować wielu leków, to istnieje szereg preparatów bezpiecznych i skutecznych. Sprawdź, jak leczyć zapalenie pęcherza u kobiet karmiących.

Szczepienie na grypę a karmienie piersią
Grypa to ostra choroba infekcyjna, której szczyt zachorowań obserwuje się między październikiem a majem. Często mylona jest ze zwykłym przeziębieniem, dlatego nierzadko bywa bagatelizowana przez pacjentów. Tymczasem grypa niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań, a najskuteczniejszą metodą do walki z tą chorobą są szczepienia ochronne. Czy kobiety karmiące piersią mogą się szczepić na grypę?

Opryszczka a karmienie piersią
Opryszczka wargowa to choroba wirusowa, która najczęściej manifestuje się wystąpieniem zmian skórnych w okolicach ust. Popularnie opryszczkę określa się jako “zimno”. Opryszczka to choroba, która stosunkowo często występuje w populacji i ma tendencję do nawracania. Jak powinna zachować się matka karmiąca piersią w trakcie pojawienia się opryszczki? Czy mając opryszczkę, można karmić dziecko piersią i czy będzie to dla niego bezpieczne?

Zioła, a karmienie piersią
Zarówno ciąża jak i karmienie piersią jest niezwykłym okresem w życiu kobiety. Organizm matki musi być traktowany wyjątkowo. Dotyczy to także ziół, jakie przyjmuje, ponieważ ich substancje czynne mogą przedostawać się do mleka i oddziaływać na dziecko. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są zioła zakazane przy karmieniu piersią?

Jak pobudzić laktację?
Naturalne środki zaradcze, które mają spowodować wzrost produkcji mleka, są oparte raczej na ludowych wierzeniach niż na rzetelnych dowodach. Skuteczność herbatek na laktację nie została potwierdzona w badaniach i wzbudza wątpliwości naukowców. Przyjmowanie substratów roślinnych wspomagających laktację nie może zastąpić porady laktacyjnej, bo może nie przynieść efektu bez wnikliwej diagnostyki problemu.

Gorączka a karmienie piersią — paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy?
Według Światowej Organizacji Zdrowia, karmienie piersią jest zalecane nawet do 2. roku życia dziecka, a jeśli matka i jej maluch chcą dłużej — droga wolna! Tymczasem trudno sobie wyobrazić, że w trakcie tak długiego czasu, mama karmiąca będzie nieustająco okazem zdrowia. Jak poradzić sobie z gorączką, przy jednoczesnym karmieniu piersią? Jakie leki przeciwgorączkowe są bezpieczne dla mamy karmiącej piersią?

Laktatory i ich rodzaje. Jak wybrać najlepszy model?
Wśród wielu przedmiotów, które mogą przydać się młodej mamie, nie powinno zabraknąć laktatora. To urządzenie służące do odciągania pokarmu, z którego korzysta bardzo wiele kobiet w trakcie laktacji. Niektóre używają go sporadycznie, inne regularnie, kilka razy dziennie. Jaki laktator będzie najlepszym wyborem?

Problemy podczas laktacji — jak sobie z nimi radzić?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy. Oznacza to, że przez ten czas dziecko nie potrzebuje żadnych innych pokarmów czy też napojów, niż mleko mamy. Często, szczególnie na początku laktacji występują problemy, które mogą powodować zniechęcenie, a czasem nawet zaprzestanie karmienia piersią Z wieloma z nich można sobie łatwo poradzić samodzielnie lub korzystając z pomocy ekspertów.

7 powodów, dla których warto karmić dziecko piersią
Karmienie piersią to najwłaściwszy sposób żywienia noworodków i niemowląt. Zapewnia dziecku wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Wiele kobiet pomimo początkowych trudności z laktacją, decyduje się karmić piersią. Niesie to za sobą mnóstwo korzyści, zarówno dla mamy jak i dziecka.