
Co stosować na krosty na języku?
Krosta na języku, afta na języku, pypeć na języku – dlaczego takie zmiany się pojawiają i jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami? O czym mogą świadczyć takie zmiany – czy związane są z jakąś poważną chorobą?

Zapalenie ślinianek – jak je leczyć? Czy jest zaraźliwe?
Zapalenie ślinianek dotyka najczęściej dzieci i jest stosunkowo rzadką dolegliwością, która może sprawiać problemy diagnostyczne. Dolegliwość charakteryzuje się obrzękiem ślinianek, co powoduje spory dyskomfort.

Jakie są leki bez recepty na zapalenie języka?
Zapalenie języka najczęściej oznacza ból i pieczenie języka. Zdecydowanie najczęściej problem ten występuje u pacjentów z obniżoną odpornością lub zaniedbujących higienę jamy ustnej, ale może być również spowodowany przez inne groźne choroby. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka i dokładne poznanie przyczyny dolegliwości. W jaki sposób leczyć zapalenie języka? Jakie leki można stosować? Czy istnieją jakieś domowe sposoby?

Podrażnione podniebienie – jak leczyć?
Podrażnione podniebienie jest bardzo częstą, nieprzyjemną dolegliwością, która pojawia się tuż po zjedzeniu zbyt gorącego posiłku, czy wypiciu wrzącego napoju. Niestety czasem przyczyną pojawienia się podrażnień są stany chorobowe takie jak afty, czy nawet zmiany nowotworowe. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co na podrażnione podniebienie?

Poznaj leki na ropne zapalenie dziąseł
Ropień zęba i ropa w dziąśle są z reguły bardzo bolesne. Są one również potencjalnie niebezpieczne dla organizmu, mogąc prowadzić do jego zakażenie. Pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć tych dolegliwości i nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa. Co można zrobić w międzyczasie, czekając na wizytę? Czy można w jakiś sposób samodzielnie usunąć ropę z zęba lub dziąseł?

Implant stomatologiczny, jak dbać o higienę po zabiegu ?
Implant stomatologiczny jest wygodną alternatywą dla utraconego zęba. Pielęgnacja jamy ustnej po wstawieniu implantu stomatologicznego jest ważnym etapem powodzenia zabiegu. Decyzja o wstawieniu implantu należy do lekarza i zależy od wielu czynników m.in. wieku i stanu pacjenta. Zabieg przebiega w warunkach aseptycznych, trwa około 2 godzin. Po zabiegu ryzyko zakażenia nadal jest wysokie. Dlatego ważna jest higiena jamy ustnej oraz przestrzeganie wymienionych zaleceń. Reaguj także na niepokojące objawy, o których wspominam niżej.

Co neutralizuje gorzki smak w ustach?
Gorzki smak w ustach po spożyciu pewnych pokarmów jest normalny. Co, jeżeli występuje pomimo nie spożywania pokarmów, a jest wynikiem np. przyjmowania niektórych leków? Czy należy się martwić w takim przypadku? Czy jest to normalne? Czy to może być groźne dla zdrowia? A może jest objawem jakiejś groźnej choroby?

Poznaj skuteczny lek na afty dla dzieci
Afty to nieprzyjemne zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej. Mogą pojawić się u dzieci oraz dorosłych. Afty bolą i mają tendencję do powracania. Dowiedz się, w jaki sposób skutecznie leczyć afty.

Najlepszy płyn do płukania jamy ustnej – Eludril, Corsodyl czy Octenisept Oral Mono?
W aptekach można znaleźć bardzo szeroką gamę produktów do płukania jamy ustnej. Od prostych płynów, które odświeżają oddech i dbają o odpowiedni stan zębów, przez preparaty działające na afty, zapalenia jamy ustnej czy pleśniawkami, po produkty stosowane na ból gardła. Nie sposób ich wszystkich opisać w krótkim artykule, dlatego zostanie tu przedstawiony przegląd preparatów z każdej wymienionej grupy, co pozwoli wybrać odpowiedni produkt, w zależności od potrzeby.

Kilka sposobów na pozbycie się próchnicy
Próchnica to choroba tkanek zęba, powodująca powstawanie ubytków w ich strukturze. Jest tak powszechna, że weszła w poczet chorób cywilizacyjnych. Dotyka już niespełna roczne dzieci, a wśród dorosłych ciężko znaleźć kogoś, kto się z nią nie zmaga. Jak skutecznie walczyć z próchnicą?

Kamień i osad nazębny — czym się różnią?
Kamień i osad nazębny to dwa odrębne zjawiska. Oba bywają defektem estetycznym, dlatego tak często są przez nas mylone. Chociaż oba należą do złogów nazębnych, to ich mechanizm powstawania jest zupełnie inny. Odmienna jest również metoda ich usuwania. Jakie są różnice między kamieniem i osadem nazębnym? Jak można się ich pozbyć?

Najlepsza pasta do zębów dla dzieci
Higiena jamy ustnej jest ważnym elementem codziennej pielęgnacji nie tylko osoby dorosłej, ale również dzieci. Regularne i prawidłowe mycie zębów to najlepsza metoda profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia. Pielęgnacja zębów mlecznych powinna rozpocząć się w chwili pojawienia się pierwszego mleczaka. Jaką pastę wybrać dla naszego dziecka?

Wybity ząb — co należy z nim zrobić?
5% wszystkich urazów, jakich doświadczamy w ciągu całego naszego życia, dotyczy jamy ustnej. Ukruszenie szkliwa, wybicie czy pęknięcie zęba to sytuacje, które bezwzględnie wymagają wizyty u specjalisty. Jednak zanim się do niego udamy, możemy samodzielnie zadbać o uszkodzony ząb. Co należy zrobić z wybitym zębem?

Bolesne ząbkowanie — jak pomóc dziecku w tym czasie?
Ząbkowanie to trudny czas zarówno dla dziecka jak i jego rodziców. Szczególnie pojawienie się pierwszego ząbka wzbudza duże emocje. Rozdrażnienie, niechęć do jedzenia, ból i gorączka to objawy, które kojarzą nam się z procesem wyrzynania pierwszych zębów mlecznych. Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu?