Sól fizjologiczna – kiedy warto ją stosować?

Sól fizjologiczna to bezpieczny preparat stosowany, np. do nebulizacji w celu nawilżenia dróg oddechowych. Dobrze stosować go podczas przeziębienia, jednak w rzeczywistości sól fizjologiczna może pomóc nam przez cały rok. W jaki sposób poprawnie korzystać z soli? Czy każdy może jej używać? Wszystkiego dowiecie się już zaraz.

, ,

Co podawać na kaszel poinfekcyjny u dziecka?

Kaszel to jeden z najprostszych mechanizmów obronnych, dzięki któremu oczyszczamy drogi oddechowe i pozbywamy się z nich ciał obcych. Omawiany symptom może być konsekwencją kontaktu z czynnikiem mechanicznym (np. dymem tytoniowym), termicznym czy chemicznym, a także przebytą infekcją wirusową lub bakteryjną. W niektórych przypadkach rozwija się tzw. kaszel przewlekający (podostry), określany mianem poinfekcyjnego. Na czym polega i jak go leczyć?

, ,

Inhalatory ciśnieniowe (pMDI) — najważniejsze informacje

Zastosowanie inhalatorów w terapii chorób płucnych wprowadziło możliwość podawania leku bezpośrednio do organu docelowego. Dzięki temu mamy możliwość stosowania niskich dawek z tą samą skutecznością, w porównaniu do wysokich dawek podawanych doustnie. Toksyczność takiej terapii jest dużo niższa przy zachowaniu efektu terapeutycznego. Jednym z typów inhalatorów stosowanych w medycynie są inhalatory ciśnieniowe pMDI [1].

, ,

Co musisz wiedzieć o inhalatorach proszkowych na astmę?

Stosowanie inhalatorów w chorobach płucnych pozwoliło zoptymalizować terapię. Dzięki nim możemy podawać niższe dawki leków bezpośrednio do układu oddechowego, jednocześnie ograniczając ich toksyczność. Jednymi z inhalatorów, które znalazły zastosowanie w medycynie, są inhalatory proszkowe DPI [1].

, ,
Z czego robić inhalacje na kaszel? Nebu-Dose czy Ectodose? (fot. leki.pl)

Inhalacje na kaszel mokry i suchy: NEBU-dose czy Ectodose?

W przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych często pojawia się kaszel. Może być nieproduktywny (suchy), kiedy nie wydziela się żadna wydzielina, lub mokry, kiedy czujemy odrywającą się flegmę. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z kaszlem są inhalacje. 

, ,

Inhalacje na zatoki — jak je wykonywać?

Sezon jesienno-zimowy to dla wielu z nas czas, w którym musimy zmierzyć się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Nierzadko skarżymy się wówczas na uciążliwy ból głowy połączony z nieżytem nosa i spływaniem gęstej wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Objawy tego typu są najczęściej wynikiem zapalenia zatok, które można leczyć na wiele sposobów, np. poprzez stosowanie inhalacji.

,

Olejek do inhalacji na kaszel i przeziębienie — Amol, Olbas Oil czy Inhalol?

W medycynie od dawna wykorzystuje się naturalne ekstrakty w celu leczenia i profilaktyki różnych schorzeń układu oddechowego. Jedną z metod podawania ziół są inhalacje. Dzięki nim olejki eteryczne mogą trafić bezpośrednio do pęcherzyków płucnych, zapewniając pożądany efekt. 

,

Mgiełka solankowa — woda lecznicza do inhalacji

Mgiełka solankowa pochodzi z solanki, czyli z wody mineralnej, o dużej zawartość związków chemicznych w postaci soli. Jony tych soli mają duże znaczenie lecznicze. Solanka wykorzystywana jest w postaci soli, mgiełki oraz wody. Z powodu właściwości leczniczych stosuje się ją w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym.

Nebulizacja i 11 rzeczy, które musisz wiedzieć o nebulizatorach

Wraz ze spadkiem temperatury rośnie ilość przeziębień w społeczeństwie. Niekiedy przeziębienie przechodzi samo wraz z upływem czasu, jednak bywa i tak, że potrzeba jakiejś interwencji. Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem w chorobach dróg oddechowych jest wytoczenie dział ciężkiego kalibru w postaci, np. antybiotykoterapii. Nebulizacja może skutecznie skrócić okres choroby i poprawić samopoczucie chorego. Poniżej poznasz podstawowe zasady nebulizacji.

,

Nebulizacja preparatami na receptę. O czym warto wiedzieć?

Nebulizacja to inaczej sposób inhalacji (wziewnego podawania leku), który pozwala na dostarczenie drobnych cząsteczek substancji leczniczej bezpośrednio do dróg oddechowych chorego.

,

Komory inhalacyjne — dla kogo i po co?

Komora inhalacyjna (spejser, od ang. spacer) to urządzenie pomocnicze stosowane z inhalatorem ciśnieniowym z dozownikiem (pMDI). Stosowanie go ma na celu zmniejszenie problemów związanych z zachowaniem prawidłowej techniki inhalacji. Są one przydatne dla pacjentów mających trudności z koordynacją wdechu podczas wyzwolenia dawki leku z inhalatora [1].

, , ,

Aromaterapia — co to jest?

Olejki eteryczne są powszechnie stosowane w lecznictwie i kosmetologii, ponieważ korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. W jaki sposób korzystać z aromaterapii, aby była przyjemna i bezpieczna dla naszego zdrowia?

,

Tlenoterapia, czyli leczenie tlenem. Dla kogo jest zalecane?

Tlen to pierwiastek niezbędny do życia. Okazuje się, że w niektórych schorzeniach może być także lekiem. Tlenoterapia, czyli leczenie za pomocą tlenu dużą popularność i rozgłos zyskała podczas pandemii COVID-19. Dla kogo jest wskazana i w jaki sposób podaje się tlen medyczny?

,

Kaszel — przyczyny oraz sposoby leczenia

Kaszel, często uciążliwy i męczący — to niezbędny odruch obronny. Pozwala na usuwanie ciał obcych oraz nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych. Nierzadko, to także jeden z objawów choroby.

,