Co stosować na zawroty głowy?

Zawroty głowy dotykają osób w różnym wieku. Są objawem niepokojącym, który może mieć podłoże w wielu schorzeniach. Po ustaleniu przyczyny ich występowania lekarz dobiera leki na receptę. W niektórych przypadkach można wspomagać terapię lekami dostępnymi bez recepty. Poniższy artykuł wskaże dobry lek na zawroty głowy oraz odpowie na pytanie skąd się one biorą?

, ,
Jakie są maści z hydrokortyzonem bez recepty? Hydrocortisonum Maxicortan (fot. leki.pl).

Na co stosuje się maść z hydrokortyzonem?

Na pewno znasz maść z hydrokortyzonem. Lekarz zalecił, gdy dostałeś wysypki i bardzo swędziła. A pamiętasz, jak po maści z hydrokortyzonem szybko zniknęły Twojemu dziecku bąble po komarach? Teraz czas, abyś się upewnił czy prawidłowo używasz hydrokortyzonu w maści i czy można go stosować u dzieci? A czy wiesz, że hydrokortyzon jest sterydową maścią i kupisz ją bez recepty?

, ,

Co to jest polineuropatia i jak z nią żyć?

Polineuropatia objawia się m.in. drętwieniem rąk, mrowieniem w kończynach i zmniejszonym czuciem. Jakie są przyczyny tej choroby? Jak się ją diagnozuje? Kogo dotyka? Czy jest uleczalna? 

,

Alergia skórna: wszystko co musisz o niej wiedzieć

Alergia skórna charakteryzuje się występowaniem świądu, zaczerwienień i krost. Na przebiegu lat wzrasta ilość osób doświadczających jej objawów, a wraz z tym liczba alergenów wywołujących reakcję alergiczną. W poniższym artykule dowiesz się, jak wygląda uczulenie oraz jakie leczenie domowe możesz zastosować?

, ,
Jaki jest dobry lek na katar alergiczny? Betadrin WZF, Allergodil, czy Momester Nasal? (fot. leki.pl)

Skuteczny lekna katar alergiczny – Allergodil czy Sinumedin?

Alergia w dzisiejszych czasach to przypadłość bardzo powszechna. Często jej objawy nasilają się w okresie wiosenno-letnim, jednak możemy na nią cierpieć nawet zimą. Najczęściej manifestowana jest poprzez kichanie, swędzenie i pieczenie oraz obecność wodnistej wydzieliny w nosie, a także czerwone i łzawiące oczy. W jaki sposób najlepiej poradzić sobie z katarem siennym? Jakie leki najlepiej przyjąć i jak je dawkować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

, , ,

Zovirax Duo na opryszczkę – czy jest skuteczny?

Jakie preparaty są najlepsze na opryszczkę? Każdy u kogo pojawiła się opryszczka wie doskonale, jaki to nieprzyjemny przeciwnik. Czy Zovirax Duo jest w stanie szybko pomóc rozwiązać ten problem?

,
Sterydy do nosa bez recepty: Pronasal Control, Nasometin Control (fot.leki.pl)

Nasometin, Pronasal i Momester Nasal, czyli sterydy do nosa bez recepty

Przeszło dwa lata temu okazało się, że osoby dorosłe ze zdiagnozowanym alergicznym nieżytem błony śluzowej nosa mogą odetchnąć z ulgą. Dosłownie i w przenośni. W Polsce w latach 2018 – 2019 zostały bowiem zarejestrowane pierwsze sterydy w aerozolu do nosa, dostępne bez recepty (czyli kategorii OTC) [1].

, , ,

Glikokortykosteroidy w leczeniu chorób skóry

Glikokortykosteoridy to hormony syntetyzowane w korze nadnerczy, które po raz pierwszy zostały odkryte w 1950 roku. Rok po tym wydarzeniu nastąpiła synteza chemiczna hydrokortyzonu, który stał się pierwszym wytworzonym glikokortykosteroidem. Szybko dowiedziono o jego zastosowaniu leczniczym, w tym o jego wysokiej skuteczności terapeutycznej wobec chorób o podłożu dermatologicznym. Przez lata, zsyntetyzowano kolejne glikokortykosteroidy, które zyskiwały na popularności w leczeniu chorób skóry. Ze względu na ich powszechność stosowania, dobrze znany jest ich mechanizm działania, jak i skutki uboczne, jakie pojawiają się podczas ich stosowania [1].

, ,

Dna moczanowa — profilaktyka i leczenie

Dna moczanowa (artretyzm, podagra) to jedna z najczęstszych chorób w historii medycyny. Chorobę charakteryzują nawracające stany zapalne stawów będące skutkiem nagromadzenia się w nich moczanu sodu. Dna moczanowa dotyka 1-2% populacji, a w szczególności mężczyzn powyżej 40. roku życia. Wiedza na temat tej choroby, sposobów jej leczenia oraz koniecznych zmian w stylu życia jest kluczowa w walce z tych schorzeniem.

,

Terapia trójlekowa – nowe badania dotyczące leczenia astmy

Według najnowszych ustaleń naukowców włączenie trzeciego leku do powszechnie stosowanych inhalatorów dwulekowych może zmniejszyć zaostrzenia astmy i poprawić kontrolę nad chorobą u dzieci, młodzieży i dorosłych z astmą o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego.

,

Stwardnienie rozsiane — objawy i możliwości leczenia

Stwardnienie rozsiane to przewlekła nieuleczalna choroba układu nerwowego. W jej skutek dochodzi do powolnego uszkodzenia osłonek mielinowych, które otaczają neurony w naszym mózgu. Choroba przebiega różnie, jednak zwykle prowadzi do coraz to poważniejszego pogorszenia funkcjonowania układu nerwowego. Może prowadzić nawet do inwalidztwa.

Alergiczny nieżyt nosa — jak sobie z nim radzić?

Alergiczny nieżyt nosa to najczęściej występująca choroba alergiczna — dotyczy aż 10-25% populacji. Niestety większość chorych jest nieprawidłowo diagnozowana, w związku z czym ich terapia jest błędna i nieskuteczna. Prawidłowe leczenie alergicznego nieżytu nosa uzależnione jest od jego postaci oraz stopnia nasilenia objawów. Jak należy postępować w przypadku alergicznego nieżytu nosa? Jakie leki warto stosować?

, ,

Budezonid w terapii COVID-19

Badania in vitro wykazały, że wziewne glikokortykosteroidy zmniejszają replikację wirusa SARS-CoV-2 w komórkach nabłonka dróg oddechowych.

,