Jaki jest skuteczny sposób na przebarwienia posłoneczne?

Szpecące plamki na skórze to zmora wielu osób, ale głównie kobiet. Aż 70 % kobiet na świecie ma albo miało przebarwienia. W ankiecie przeprowadzonej trzy lata temu badano wpływ występowania przebarwień na samoocenę i jakość życia. Aż 104 osoby na 218, które wzięły udział w ankiecie, przyznały się do złego samopoczucia i spadku samooceny na […]

,

Leki, które mogą wywołać reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne

Dobroczynny wpływ słońca na nasz organizm znany jest od dawna. Umiejętne korzystanie z kąpieli słonecznych może być nie tylko źródłem przyjemności (zwiększona produkcja serotoniny — hormonu szczęścia), ale również zdrowia (synteza endogennej witaminy D). Od starożytności znane jest pojęcie helioterapii, czyli leczenia różnych chorób z wykorzystaniem promieni słonecznych. Jednak słońce ma również swoją „ciemną” stronę. W wyniku oddziaływania substancji pochodzenia zewnętrznego z promieniowaniem UV często dochodzi do wystąpienia fotodermatoz egzogennych. Substancje mogące wywołać fotodermatozy znajdują się w naszym otoczeniu. Możemy je odnaleźć między innymi w perfumach, środkach do mycia, odkażania i ochrony przeciwsłonecznej oraz w niektórych lekach. Powodują one zmiany na skórze w postaci m.in. przebarwień, zaczerwienień czy obrzęków (reakcje fototoksyczne) lub trudniejszych w leczeniu reakcji fotoalergicznych. Ponieważ, aby doszło do ich wystąpienia, oprócz określonej substancji egzogennej niezbędne jest zadziałanie promieniowania. Dlatego też choroby te cechują się największym nasileniem zmian skórnych w miejscach odsłoniętych [1-5].

Oparzenia słoneczne — poradnik bezpiecznego plażowania

W końcu się doczekaliśmy — nadeszło lato! Chociaż kazało na siebie długo czekać, to teraz możemy korzystać z jego dóbr i uroków. Spędzanie czasu na słońcu to miła i potrzebna odmiana, po długich, szarych i zimnych miesiącach. Jednak żeby kąpiele słoneczne były bezpieczne, należy zażywać ich z głową. Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym? Jakie filtry można stosować?

,

Ochrona przed słońcem, czyli po co nam filtry przeciwsłoneczne?

Opalenizna to mechanizm obronny organizmu, który jest wynikiem działania promieni słonecznych. Co powoduje promieniowanie słoneczne UV? Jakie filtry przeciwsłoneczne stosować, aby wspomóc mechanizm obronny? Czym jest współczynnik SPF?

,