Czy wszy skaczą? Poznaj fakty na temat wszawicy (fot. Canva).

Czy wszy skaczą? Poznaj mity na temat wszawicy

Wszy to owady odżywiające się krwią pobieraną bezpośrednio z naczyń krwionośnych ssaków, w tym ludzi. Są pasożytami, wywołującymi chorobę z towarzyszącym uporczywym świądem i obecnością żywych wszy lub gnid. Choć wszawica nie jest trudna do zdiagnozowania i wyleczenia, to narosło wokół niej wiele mitów. Rozprawmy się z nimi.

,

Poznaj fakty i mity na temat kwasów omega

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega już niejednokrotnie w wielu badaniach wykazały szereg korzyści zdrowotnych dla wszystkich grup wiekowych. Wciąż niestety rzadko występują w naszej diecie a coraz częściej w suplementach diety. Popularność tych preparatów na rynku sprzyja również powstaniu wielu nowych stwierdzeń, nie zawsze prawdziwych. W jakich ilościach, w jakiej postaci, kiedy i dlaczego powinniśmy spożywać kwasy z rodziny omega?

Selen w tabletkach – na co pomaga?

Selen jest jednym z pierwiastków śladowych, wpływających na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jest ważnym składnikiem wielu enzymów biorących udział w przemianach metabolicznych. Katalizuje przemianę hormonów tarczycy.

, , ,

Fenyloketonuria — 7 faktów i mitów na temat tej choroby

Fenyloketonuria to choroba stosunkowo rzadka, jednak z chorymi na tę przypadłość możemy spotkać się w naszym najbliższym otoczeniu. Dzięki wiedzy i prawidłowemu postępowaniu mogą oni żyć i funkcjonować całkowicie normalnie. Oto kilka faktów i mitów na temat tej choroby.

,

7 faktów na temat witaminy E, które musisz znać

Witamina E należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym ma korzystny wpływ na nasz organizm. Oto 7 faktów na jej temat.

,

Cholesterol i możliwe choroby — fakty i mity

O cholesterolu krąży wiele faktów i mitów. Przez niektórych jest wręcz demonizowany, a inni praktycznie nie zwracają na niego uwagi. O co tak właściwie z nim chodzi? Czy powinniśmy się go bać? Poniżej znajduje się lista najczęstszych faktów i mitów na temat tego składnika profilu lipidowego.

,

Zgaga i refluks oraz stosowane leki — fakty i mity

Czy znajome jest Ci uczucie pieczenia w przełyku? Pojawia się ono najczęściej po obfitym posiłku, bogatym w tłuszcze lub cukry. Jeśli tak, to być może cierpisz na popularnie określaną zgagę. Z artykułu dowiesz się, co najlepiej robić w takim przypadku oraz poznasz fakty i mity o lekach i wspomnianej jednostce chorobowej.

, ,

Szczepionki i choroby zakaźne — fakty i mity

Środki masowego przekazu pełne są ciekawych i pożytecznych treści. Jednak niestety obfitują również w kłamstwa. W dzisiejszym świecie ciężko odróżnić prawdę od fake newsów. W przypadku tematu szczepień problem ten jest jeszcze poważniejszy. W artykule postaram się nieco rozjaśnić ten kontrowersyjny temat.

, ,
Jakie są fakty na temat witaminy A? (fot. Canva)

Poznaj fakty dotyczące witaminy A

Witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Znana jest z pozytywnego wpływu na narząd wzroku oraz skórę. Oto 7 faktów na jej temat.

,

Zastosowanie Aspiryny — fakty i mity

Przez długie lata Aspiryna była niekwestionowaną królową wśród leków. Sięgano po nią w różnych schorzeniach, przede wszystkim w bólach kostno-stawowych. Składnikiem działającym Aspiryny jest pochodna kwasu salicylowego. Kwas z wierzby znano od dawna, ale modyfikacja cząsteczki sprawiła, że na początku XX wieku pełną parą ruszyła produkcja Aspiryny. Długo była lekarstwem dla wszystkich i na wszystko. Znana jest na całym świecie i była nawet w kosmosie. Z czasem odkrywano działania niepożądane Aspiryny, dlatego zastosowanie słabło. Obecnie zostało kilka wskazań, ale zyskała też nowe — profilaktykę chorób układu krążenia.

, ,

Szczepionki nie powodują autyzmu! Skąd zatem ta teza?

Autyzm to zaburzenie rozwojowe ujawniające się zazwyczaj między 18. a 24. miesiącem życia dziecka. Prężnie działające w ostatnich latach ruchy antyszczepionkowe głoszą tezę, jakoby za autyzm odpowiedzialne były szczepionki, a dokładnie szczepionka MMR. Nic bardziej mylnego! Wyniki wielu rzetelnych badań naukowych jednogłośnie wskazują na brak jakiejkolwiek korelacji między autyzmem a szczepionką. Skąd zatem wziął się ten mit?

,

Kawa! Obalamy mity

Najpopularniejszy napój na świecie? Kawa! Ceniona jest za swoje właściwości pobudzające, jak również za intensywny aromat i szczególny smak. Chociaż nie można jej odmówić wielu walorów, to każdy miłośnik kawy, sięgając po kolejny kubek z tym cudownym napojem, często ma z tyłu głowy pytanie: czy kolejna porcja nie odbije się negatywnie na moim zdrowiu? Nic dziwnego, picie kawy bowiem obrosło wieloma mitami. Czas się z nimi rozprawić.

„Cichy złodziej kości”, czyli fakty i mity na temat osteoporozy

Osteoporoza to choroba, która objawia się zwiększoną podatnością kości na złamania. Może do nich dojść nawet podczas niegroźnego upadku czy podniesienia cięższego przedmiotu. Jest to spowodowane zanikiem tkanki kostnej. Niestety choroba ta często bywa lekceważona i nie poświęca się jej zbyt wiele uwagi. Oto kilka faktów i mitów dotyczących osteoporozy.

,

Odchudzanie — fakty i mity

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, w mediach pojawiają się hasła zachęcające do pozbycia się zbędnych kilogramów. Cudowne detoksy oparte tylko na sokach lub niskokalorycznych przetworzonych produktach wydają się zyskiwać na popularności. Aby uchronić się przed rozczarowaniem i “efektem jo-jo”, zachęcamy do lektury artykułu, który weryfikuje autentyczność kilku najbardziej popularnych haseł związanych z powyższym tematem. 

,

6 mitów dotyczących nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze jest głównym modyfikowalnym elementem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i śmiertelności ogólnej. Mimo znacznego postępu w zrozumieniu epidemiologii, patofizjologii i ryzyka towarzyszącego chorobie, skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego na całym świecie wciąż pozostaje niska. Jednym z powodów niezadowalających efektów terapii może być ufność pacjentów w tak zwane mity medyczne dotyczące omawianej jednostki chorobowej. W poniższym artykule zostały przytoczone te najbardziej popularne i związane z nadciśnieniem tętniczym.

,