Odżywki do rzęs z bimatoprostem (fot. Canva).

Bimatoprost w odżywkach do rzęs – czy jest bezpieczny?

Czy istnieją skuteczne sposoby na porost rzęs? Jedną z substancji, która może w tym pomóc jest bimatoprost. Co to za lek oraz czy jest dostępny w aptekach bez recepty? Czy bimatoprost działa? Jak używać kosmetyki z bimatoprostem, aby osiągnąć jak najlepszy efekt?

,
Jak odstawić leki przeciwzakrzepowe przed zabiegiem? (fot. Canva)

Kiedy można odstawić leki przeciwzakrzepowe?

Leki przeciwzakrzepowe stanowią grupę leków o ściśle określonych wskazaniach, przeciwwskazaniach do stosowania oraz dawkowaniu. Oprócz żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i przewlekłej ciężkiej zakrzepicy stosuje się je także w migotaniu przedsionków i profilaktyce pierwotnej i wtórnej zawałów i udarów.  Odmienną grupę stanowią leki przeciwpłytkowe, działające na płytki krwi, zmniejszając ich  zlepianie. Są stosowane m.in. po zawałach mięśnia sercowego i w niektórych schorzeniach hematologicznych. Bardzo istotne jest ich właściwe dawkowanie i przestrzeganie tego schematu. Leki z tej grupy stosowane niewłaściwie, niezgodnie z dawkowaniem mogą być przyczyną zagrażających zdrowiu i życiu incydentów. 

,
Czy przy antybiotyku można wychodzić na słońce? (fot. Canva)

Poznaj antybiotyki przeciwwskazane przy opalaniu się

Pewnie słyszeliście o tym, że po zażyciu niektórych leków nie powinno się opalać. To prawda, gdyż istnieją pewne substancje lecznicze, które mogą wywołać fotowrażliwość. Do tej grupy należą antybiotyki. Po których antybiotykach nie powinniśmy wychodzić na słońce? Czy wszystkie antybiotyki uczulają na słońce? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

,
Czy soda oczyszczona szkodzi na żołądek? (fot. Canva)

Czy soda oczyszczona szkodzi na żołądek?

Picie roztworu sody oczyszczonej jest jednym z najbardziej popularnych domowych sposobów na walkę ze zgagą i refluksem. Jednak czy soda oczyszczona szkodzi na żołądek?

,

Jakie leki i zioła obniżają kwas moczowy?

Kwas moczowy jest organicznym związkiem chemicznym wydalanym przez nerki. Jego zbyt wysoki poziom może być objawem niektórych chorób, ale również może spowodować pewne choroby, jak np. dna moczanowa. W jaki sposób można obniżyć poziom kwasu moczowego? Czy są jakieś leki na obniżenie kwasu moczowego bez recepty? Czy są skuteczne? Kiedy udać się do lekarza?

Co neutralizuje gorzki smak w ustach?

Gorzki smak w ustach po spożyciu pewnych pokarmów jest normalny.  Co, jeżeli występuje pomimo nie spożywania pokarmów, a jest wynikiem np. przyjmowania niektórych leków? Czy należy się martwić w takim przypadku? Czy jest to normalne? Czy to może być groźne dla zdrowia? A może jest objawem jakiejś groźnej choroby?

,

Parkinsonizm polekowy – jakie leki go powodują i jak wygląda leczenie?

Parkinsonizm polekowy jest prawdopodobnie najczęstszym zaburzeniem ruchu wywołanym lekami i jedną z najczęstszych postaci parkinsonizmu niemającego stricte podłoża neurodegeneracyjnego. Jakie są jego objawy i jak wygląda proces leczenia?

,

Uszkodzenie mięśni po statynach. Które statyny są najbezpieczniejsze?

Statyny, czyli inhibitory reduktazy HMg-Koenzymu A to jedne z najczęściej przepisywanych leków na świecie. Zostały dopuszczone do obrotu po wielu intensywnych badaniach klinicznych, udowadniających ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Najważniejsze są ich badania w kwestii przedłużania życia u chorych po przebytym incydencie sercowo-naczyniowym oraz w profilaktyce pierwotnej tych incydentów u pacjentów w grupie ryzyka.

,
Saxenda, Ozempic, Victoza - zastrzyki na odchudzanie (fot. Canva).

Victoza, Ozempic, Saxenda i Trulicity na odchudzanie – czy rzeczywiście działają?

Victoza, Ozempic, Saxenda, a może Trulicty, czy te nazwy coś Ci mówią? A rozglądasz się za czymś na odchudzanie? Zastanawiasz, kiedy wreszcie kupisz skuteczne tabletki na nadwagę? Tego nie wiem, ale na jakimś forum ludzie chwalą się swoimi przemianami. Niektórzy stracili nawet 46 kg. Niewiarygodne. I stosowali właśnie Ozempic. Interesuje Cię, co to jest? Jak można go dostać? I czy pomoże także Tobie? Poznaj także pozostałe preparaty, dzięki którym niektórzy zmienili swoje życie.

, , ,

Leki ototoksyczne – dlaczego uszkadzają słuch?

Zakres i dokładny mechanizm działania ototoksycznego leków na przestrzeni lat nie został i wciąż niestety nie jest dokładnie poznany. Możemy być jednak pewni, że wciąż stanowi poważny problem medyczny. Chociaż powszechnie wiadome jest, że należy unikać leków ototoksycznych u ludzi, nie jest to zawsze możliwe. Bardzo często korzyści płynące z ich stosowania w zwalczaniu zagrażających życiu chorób przewyższają ryzyko możliwego uszkodzenia słuchu.

, ,

Po tych lekach nie wsiadaj za kierownicę

Szybkość reakcji, skupienie i koncentracja to przymioty, które powinny charakteryzować każdego kierowcę. Niezależnie od stażu jazdy za kółkiem i przekonania o tym, jak świetnymi kierowcami jesteśmy, to zawsze pozostaje margines sytuacji niezależnych od nas. Co więcej, przyjmowane przez nas leki mogą wpływać na naszą sprawność psychomotoryczną i zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów. Po jakich lekach nie powinniśmy więc kierować samochodem?

, , ,

Polekowe uszkodzenie wzroku – kiedy jest możliwe?

Przyjmowanie leków w celach leczenia chorób narządu wzroku, jak i innych powodów, może powodować liczne działania niepożądane, które mają wpływ na ludzkie oko.
Działaniem niepożądanym zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego z 2010 roku, jest każde działanie leku, które jest niezamierzone i niekorzystne. Pojęcie to obejmuje również stosowanie leku niezgodne z ich przeznaczeniem oraz w dawkach innych niż są zalecane przez producenta [3,4].

,