Jak sprawdzić, czy mam pasożyty? (fot. Canva)

Jakie są testy na pasożyty dostępne w aptece?

Zakażenia pasożytami przez długi czas mogą nie dawać jednoznacznych objawów. Możemy je także mylić z klasycznymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Jak sprawdzić, czy mam pasożyty? Czy w aptece można kupić testy na pasożyty? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

, ,
Co to są wyroby medyczne? (fot. Canva)

Co to jest wyrób medyczny?

Wielu pacjentów udających się do apteki po chociażby tabletki na ból gardła, jest przekonanych, że otrzymują lek. W rzeczywistości jednak mogą nabyć suplement diety czy wyrób medyczny. W dużej mierze mogą nie być świadomi, jakie są różnice pomiędzy tymi produktami. Wyroby medyczne pacjentom mogą kojarzyć się ze sprzętem medycznym, jak laktator czy zestawy do iniekcji. Czy słusznie? W jakich grupach produktów można obecnie znaleźć wyroby medyczne? Czym się różnią od leków?

, ,

Stan przedcukrzycowy — rozpoznanie i leczenie

Stan przedcukrzycowy występuje, gdy stężenie cukru na czczo przekracza normę, ale nie na tyle, aby rozpoznać cukrzycę. W tym wypadku lekarz zaleci badania w celu dalszej diagnostyki. Stanu przedcukrzycowego nie czuć, dlatego łatwo go pominąć lub zlekceważyć. Mimo to mogą wystąpić pierwsze powikłania, np. nadciśnienie tętnicze lub neuropatie cukrzycowe. Dlatego ważna jest regularna kontrola glikemii na czczo (glukometrem w warunkach domowych) i wczesna reakcja na podwyższone wyniki.

, ,

Krzywa cukrowa — doustny test tolerancji glukozy (OGTT)

Cukrzyca jest grupą chorób metabolicznych, które charakteryzują się niedoborem insuliny, jej brakiem bądź też nieprawidłowym działaniem. Zaburzenia tolerancji glukozy oraz nieprawidłowa glikemia na czczo to z kolei tzw. stany przedcukrzycowe.

, ,

Jak przygotować się do badania? MRI, TK i RTG

W poprzedniej części artykułu poruszyłam temat dotyczący przygotowania do kolonoskopii, gastroskopii oraz ultrasonografii. Tym razem omówię zalecenia dla pacjentów, którzy zamierzają wykonać inne obrazowe badania diagnostyczne: rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, a także radiografię, czyli popularne prześwietlenie.

,

Ciśnieniomierz — rodzaje urządzeń i zasady pomiarów

Badania są niezbędne do kontrolowania zdrowia. Powinniśmy je okresowo wykonywać, nawet jeśli nie cierpimy na choroby przewlekłe. Jednym z najbardziej popularnych jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi, który przeprowadza się przy użyciu ciśnieniomierzy.

,

Nadciśnienie tętnicze — charakterystyka i diagnoza

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która coraz częściej diagnozowana jest u młodych ludzi. Podwyższone ciśnienie tętnicze krwi może być przyczyną pojawienia się innych chorób. Dowiedz się, w jaki sposób możesz rozpoznać schorzenie.

, ,

Glukometr — jak przeprowadzić pomiar glikemii?

Samokontrola to jeden z filarów skutecznego leczenia cukrzycy. Pozwala na m.in.: utrzymanie glikemii w ryzach, zweryfikowanie diety oraz dostosowanie dawki leków do danej sytuacji. Pomiar poziomu glukozy we krwi można przeprowadzić samodzielnie, wykorzystując glukometr.

, ,

Testy diagnostyczne COVID-19 — rodzaje, interpretacja wyników

Od początku pandemii po wystąpieniu objawów zarażenia wirusem SARS-CoV-2 jesteśmy poddawani diagnostyce. Służą do tego testy diagnostyczne COVID-19. W obecnej chwili posiadamy 3 rodzaje testów, a wynik każdego z nich daje inne informacje do interpretacji

, ,

Do czego służy pulsoksymetr?

Do niedawna pulsoksymetr był urządzeniem, którym nie interesowało się zbyt wiele osób spoza branży medycznej. Epidemia koronawirusa sprawiła, że urządzenie zyskało na popularności i pojawiło się w wielu domach. Czym jest więc pulsoksymetr, jakie parametry wskazuje i kto powinien go używać?

,