Poznaj właściwości wody utlenionej

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru (Hydrogenium peroxydatum), jest nieorganicznym związkiem chemicznym. Ma wiele zastosowań. O wykorzystaniu w różnych gałęziach przemysłu lub w medycynie, decyduje stężenie. Małe stężenia, ułamki % mają zastosowanie kosmetyce np. do produkcji wybielających past do zębów. W medycynie wykorzystywane są roztwory 1-3,5%. Produkty stosowane w domach, jako chemia gospodarcza mają stężenie 7-15%. […]

,

Octenisept, Raniseptol czy Rivanol? Analiza preparatów do dezynfekcji ran

Skaleczenie, otarcie, zadrapanie lub przewlekła rana – każda z nich wymaga szybkiej i poprawnej dezynfekcji. Czym odkażać rany? Który preparat wybrać oraz jak go używać? Czy istnieją środki dezynfekujące, z których lepiej nie korzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

,
Sposoby leczenia odleżyn (fot. Canva)

Jak leczyć odleżyny? Czym je smarować?

Dla większości społeczeństwa leżenie w łóżku kojarzy się z przyjemnością i regenerację. Oprócz spania, może to być oglądanie telewizji czy czytanie książki. Takie osoby nawet nie zdają sobie sprawy, że dla osób muszących przez długi czas przebywać w łóżku z powodu choroby, nie jest to takie przyjemne. Wręcz są one narażone na dodatkowe cierpienie związane z wystąpieniem odleżyn. Czym są i jak je leczyć? 

, ,

Co powinna zawierać domowa apteczka?

Otarcie, skaleczenie lub poważniejszy uraz może zdarzyć się wszędzie, dlatego zawsze warto być przygotowanym do opatrzenia rany i udzielenia pierwszej pomocy. Apteczka pierwszej pomocy powinna znajdować się w każdym domu, miejscu pracy lub samochodzie. Jaka powinna być jej zawartość oraz na co zwrócić uwagę podczas kompletowania? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

,

Jak założyć opatrunek Aquacel Ag?-instrukcja

Opatrunki Aquacel Ag należą do grupy opatrunków ze srebrem jonowym. Mogą być stosowane w przypadku każdej rany zagrożonej infekcją lub już zainfekowanej.

Surfaktanty do leczenia ran (fot. Canva)

Surfaktanty w leczeniu ran przewlekłych

Obowiązkowym wyposażeniem każdej apteczki jest substancja do odkażania ran. Jednak wytyczne leczenia przewlekłych ran odradzają stosowanie popularnych antyseptyków. Woda utleniona jest nieskuteczna, a rywanol toksyczny. Obecnie do przemywania ran stosuje się związki z grupy surfaktantów. Najpopularniejszym jest Poloksamer 188. Zmywa bakteryjny biofilm, oczyszcza ranę i działa antyseptycznie. Dodatkowo zwiększa skuteczność innych antyseptyków. Przyszedł czas wymienić zawartość apteczek na nowoczesne substancje do leczenia ran.

,
Sutrisept a Octenisept. Co lepsze do okażania ran? (ot. leki.pl)

Płyn do odkażania ran – Octenisept i SutriSept. Czym się różnią?

Octenisept i SutriSept to preparaty do oczyszczania i odkażania ran. Który z nich wybrać? Działanie w znacznym stopniu się pokrywa. Jednak zastosowanie substancji powierzchniowo czynnej w preparacie SutriSept znacznie poszerzyło jego wskazania. Octenisept bardziej sprawdza się w podręcznych apteczkach. Ma szersze działanie antyseptyczne. SutriSept jest niezastąpiony do przemywania ran zabrudzonych, wyschniętych, z przyklejonym opatrunkiem. Zarówno Octenisept jak i SutriSept są bardziej skutecznie niż tradycyjne środki do odkażania ran. Pozostałe różnice wskazuję
niżej.

, ,

Opatrunek czy maść ze srebrem na rany – co wybrać?

Srebro wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Ponadto jest skuteczne w niskich dawkach, które nie są toksyczne dla ludzkiego organizmu. W związku z tym działaniem srebro znalazło zastosowanie w leczeniu trudno gojących się ran. Na rynku farmaceutycznym możemy spotkać maści, plastry i spraye zawierające srebro do użytku zewnętrznego [1].

, ,

Środek do dezynfekcji, co powinniśmy o nim wiedzieć?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzega o potencjalnych działaniach niepożądanych wywoływanych przez opary środków do dezynfekcji rąk. Są to przede wszystkim reakcje o niewielkim nasileniu, jednak niektóre przypadki wymagały interwencji medycznej. Jak uniknąć tego typu zagrożeń?

Składniki kosmetyków — alkohol. Czy powinniśmy go unikać?

Jeśli mówimy o alkoholu to najczęściej mamy na myśli etanol. Ale w kosmetykach znajdują się też alkohole z innych grup, które mają zupełnie odmienne właściwości i działanie. Dziś odpowiemy na pytanie, czy każdy świadomy konsument, widząc w składzie alkohol, powinien odstawić taki produkt z powrotem na półkę?

Dezynfekcja, czyli jak wybrać skuteczny i bezpieczny preparat do rąk?

Dezynfekcja rąk stała się czynnością, którą wykonujemy codziennie. Przez wysuszające działanie etanolu mamy podrażnione i popękane dłonie. Dziś odpowiemy na pytanie jak wybrać skuteczny i bezpieczny preparat do dezynfekcji. Czy wystarczy, żeby miał alkohol? Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego środka?

,