Jak leczy się łupież rumieniowy? (fot. Canva)

Jak wygląda leczenie łupieżu rumieniowego?

Łupież rumieniowy jest chorobą skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian w obrębie fałdów skóry, czyli pod pachami, w pachwinach, między pośladkami czy fałdami brzusznymi, pod piersiami. Choroba ma charakter przewlekły, jednak jest możliwość jej całkowitego wyleczenia.

,
Jakie są nowe leki na łuszczycę? (fot. Canva)

Jakie leki biologiczne są stosowane na łuszczycę?

Łuszczyca należy do jednej z najczęstszych dermatoz (dotyka ok. 2-3% populacji), jej najczęstszą postacią, dotykającą nawet 90% pacjentów, jest łuszczyca plackowata. Pomimo wielu badań, dokładne przyczyny łuszczycy ciągle nie są znane. Pomimo wielu leków dostępnych na rynku nie da się jej całkowicie wyleczyć, więc należy do chorób przewlekłych. Czy w ostatnim czasie na rynek trafiły jakieś nowe leki na łuszczycę? Czy są w stanie poprawić życie pacjentów?

,
Jak wygląda zgorzel gazowa? (fot. Canva)

Jak wygląda zgorzel gazowa?

Zgorzel gazowa, znana również jako gangrena, jest ciężką chorobą wywoływaną najczęściej przez bakterię Clostridium perfrigens. Od zarania dziejów była powodem zgonów wielu ludzi wskutek odniesionych wcześniej ran. Pomimo że jest wywoływana przez bakterie, to nie przenosi się z człowieka na człowieka. W jaki sposób postępować, aby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami? Co zrobić, aby wyleczyć gangrenę?

,

Jak leczyć bakteryjne zapalenie skóry?

Wielu pacjentów doświadcza różnego rodzajów problemów związanych ze skórą. Często trudno jest im stwierdzić, co przyczyną obserwowanych zmian. Jedną z powszechnych przypadłości tego typu jest bakteryjne zapalenie skóry. Najczęściej jest spowodowane przez paciorkowce i gronkowce i może dotknąć każdego pacjenta. Czy konieczne jest użycie antybiotyków? Czy trzeba udać się do lekarza? Jak przebiega leczenie?

, ,

Jak stosować maść cholesterolową?

Maść cholesterolowa ma powszechne zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń skóry. Stanowi również składnik recepturowy do tworzenia leków robionych w aptece. W poniższym artykule dowiesz się, jak działa maść cholesterolowa?

,

Zmiany skórne pod pachą – jak się ich pozbyć?

Różnego typu przebarwienia pod pachą mogą, ale nie muszą, być objawem jakiejś ciężkiej choroby. Przebarwienia mogą być np. objawem cukrzycy, ale równie dobrze mogą być spowodowane, chociażby nieprawidłową pielęgnacją ciała czy używaniem tępych maszynek do golenia. Jakie rodzaje plam pod pachami można spotkać? Jak rozpoznać? Czy są groźne? Jak sobie z nimi radzić?

, ,

Jaskółcze ziele na kurzajki – jak je stosować?

Właściwa nazwa jaskółczego ziela to glistnik jaskółcze ziele (łac. Chelidonium maius). Bylinę tą można spotkać rosnąca przy płotach, drogach, budynkach, w lasach  liściastych i w wielu innych miejscach.

,

Leki na łuszczycę paznokci – jaki preparat wybrać?

Łuszczyca paznokci z reguły daje łagodne objawy, aczkolwiek równie dobrze może powodować wrastanie paznokci lub nawet ich utratę. W jaki sposób można leczyć tę dolegliwość? Jakie leki są skuteczne? Czy jest uleczalna, czy można tylko łagodzić objawy? Czy ma jakiś związek z łuszczycą?

,

Jak wygląda kaszak?

Kaszaki są zmianami skórnymi  najczęściej zlokalizowanymi w obrębie twarzy, szyi czy tułowia. Z reguły nie są groźne dla zdrowia, ale mogą być przyczyną dyskomfortu. Dlaczego powstają kaszaki? W jaki sposób się ich pozbyć? Czy to bezpieczne?

, ,

Jak leczyć onkogenne i nieonkogenne typy HPV?

Wirus HPV — co to jest? O wirusie HPV i wiemy dużo. Wirus jest onkogenny lub łagodny. Bywa, że sam się wyniesie, nawet nie zorientujesz się, że jakiś czas u Ciebie mieszkał. Tylko kilka typów wirusa HPV wywołuje nowotwory. Walka z nim nie jest łatwa. W takim razie jak się chronić i czy istnieje skuteczny […]

, ,

Onycholiza paznokcia – jak ją leczyć?

Onycholiza to przypadłość, która dotyczy paznokci stóp lub dłoni. Co leży u podstawy problemu oraz dlaczego dochodzi do odklejenia się paznokcia od jego łożyska? Czy można w jakiś sposób przeciwdziałać temu zjawisku? Jak najlepiej wyleczyć onycholizę? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

,

Najlepsza maść na łuszczycę – co powinna zawierać?

Łuszczyca jest chorobą mającą znaczny wpływ na codzienne funkcjonowanie człowieka. Jest to spowodowane zmianami pojawiającymi się na skórze. Choroba ta jest nieuleczalna, szczególnie w związku z tym warto wiedzieć, która to najlepsza maść na łuszczycę.

,

Co stosować na odparzenia pieluszkowe u niemowlaka?

Pomimo odpowiedniej codziennej pielęgnacji i regularnej zmianie pieluszek, u małych dzieci pojawiają się odparzenia. Obserwuje się je najczęściej pomiędzy siódmym a dwunastym miesiącem życia i są najczęściej występującą chorobą zapalną skóry wieku dziecięcego.

, , ,

Jaką maść na zastrzał palca wybrać? Sposoby na zastrzał

Zastrzał na palcu to nic innego jak bolesna wypełniona ropą zmiana na dłoniach. Najczęściej jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym, które wystąpiło w wyniku mikrourazu dłoni, lub nieprawidłowej higieny. W poniższym artykule dowiesz się, jaka maść na zastrzał palca przyniesie najlepsze efekty?

,

Najlepsza maść na czyraki bez recepty. Analiza produktów

Czyraki to zmiany skórne, które mają postać czopa z ropną zawartością. Do prawidłowej diagnozy często potrzebny jest posiew, ponieważ przyczyną pojawienia się czyraków jest bakteria (gronkowiec złocisty).

,

Skuteczny lek na łuszczycę głowy – co wybrać?

Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry dotyczącą ok. 2-3% ogólnej populacji. Łuszczyca na głowie stanowi najczęstszą lokalizację zmian chorobowych. U wielu osób zmiany skórne w okolicy głowy są zazwyczaj pierwszą manifestacją choroby. Łuszczyca skóry owłosionej głowy jest specyficzną odmianą łuszczycy plackowatej, która może się wiązać  poczuciem stygmatyzacji i związanym z nią znaczącym obniżeniem jakości życia. Leczenie łuszczycy na głowie jest dużym problemem i stanowi duże wyzwanie terapeutyczne ze względu na braku jednego, unikatowego i  skutecznego leku na łuszczycę, słabe właściwości kosmetyczne większości dostępnych na tę okolicę preparatów oraz nierzadko wyższe niż w innych okolicach ciała oczekiwania pacjentów co do szybkości działania i skuteczności leków.

,

Maść nagietkowa – właściwości, zastosowanie i gotowe preparaty

Maść z nagietka jest jednym z uniwersalnych środków w leczeniu łagodnych stanów zapalnych skóry i gojeniu niewielkich ran. Sam nagietek ma działanie przeciwzapalne oraz antybiotyczne. Poniższy artykuł odpowie na pytania: na co jest maść nagietkowa i czy warto ją kupić?

, ,

Alergia skórna: wszystko co musisz o niej wiedzieć

Alergia skórna charakteryzuje się występowaniem świądu, zaczerwienień i krost. Na przebiegu lat wzrasta ilość osób doświadczających jej objawów, a wraz z tym liczba alergenów wywołujących reakcję alergiczną. W poniższym artykule dowiesz się, jak wygląda uczulenie oraz jakie leczenie domowe możesz zastosować?

, ,

Glikokortykosteroidy w leczeniu chorób skóry

Glikokortykosteoridy to hormony syntetyzowane w korze nadnerczy, które po raz pierwszy zostały odkryte w 1950 roku. Rok po tym wydarzeniu nastąpiła synteza chemiczna hydrokortyzonu, który stał się pierwszym wytworzonym glikokortykosteroidem. Szybko dowiedziono o jego zastosowaniu leczniczym, w tym o jego wysokiej skuteczności terapeutycznej wobec chorób o podłożu dermatologicznym. Przez lata, zsyntetyzowano kolejne glikokortykosteroidy, które zyskiwały na popularności w leczeniu chorób skóry. Ze względu na ich powszechność stosowania, dobrze znany jest ich mechanizm działania, jak i skutki uboczne, jakie pojawiają się podczas ich stosowania [1].

, ,

25 czerwca — Światowy Dzień Bielactwa. Czym jest ta choroba?

Bielactwo jest chorobą skóry, która polega na jej depigmentacji i pojawieniu się odbarwionych, białych plam na ciele.
Etiologia choroby wciąż nie jest do końca poznana. Istnieją różne teorie wyjaśniające przyczyny bielactwa: genetyczna, stresu oksydacyjnego, autoimmunologiczna oraz zaburzenia unerwienia. Obecnie najpowszechniej akceptowana jest teoria wieloczynnikowa, zgodnie z którą plamy bielacze pojawiają się u pacjentów z genetyczną predyspozycją pod wpływem działania czynników środowiskowych. Okres dojrzewania, stres psychiczny, urazy, ciąża oraz infekcje o ciężkim przebiegu są czynnikami, które mogą u osób predysponowanych wywołać bielactwo nabyte.