Na co pomaga maślan sodu? (fot. Canva)

Maślan sodu — ważny składnik dla zdrowia jelit

Maślan sodu, a właściwie kwas masłowy, do którego ulega przekształceniu, to istotny składnik dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Kwas masłowy jest naturalnie produkowany w jelitach człowieka, dzięki procesom fermentacji bakteryjnej składników treści pokarmowej. Niekiedy proces ten może przebiegać ze zmniejszoną wydajnością, a dzieje się tak między innymi u osób cierpiących na choroby zapalne jelit. Jakie właściwości ma maślan sodu i kto powinien go suplementować?

,
Jak leczyć zapalenie trzustki? (fot. Canva)

Czy da się wyleczyć zapalenie trzustki?

Zapalenie trzustki to bardzo poważna choroba. Ostra forma zapalenia jest ciężka do leczenia i zwykle rokowania pacjenta nie są zbyt korzystne. Jak leczyć zapalenie trzustki i czy ostre zapalenie jest wyleczalne? Jakie są początkowe objawy choroby, które bywają lekceważone? Czy istnieją skuteczne leki na tę chorobę?

Jakie są leki na pęcherzyk żółciowy? (fot. Canva)

Poznaj leki na zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego najczęściej jest powikłaniem kamicy żółciowej. Najczęstszymi objawami w przebiegu zapalenia pęcherzyka żółciowego są nudności i gorączka. Co ważne, ostra postać tego zapalenia wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Jest jednak również postać przewlekła. Jakie leki można zastosować? Czy wymagany jest antybiotyk? Może wystarczą preparaty ziołowe, takie jak rumianek?

,
Biegunka i zaparcia u stomika (fot. Canva).

Biegunka lub zaparcia przy stomii. Jak sobie z nimi poradzić?

Dieta stomika w teorii nie powinna różnic się znacznie od diety osób bez wyłonionej stomii. Jednocześnie stomicy powinni większą wagę przykładać do wybieranych produktów żywnościowych, gdyż dolegliwości trawienne mogą być u nich znacznie bardziej dokuczliwe i nasilone. Historia zna przypadki stomików, którzy po latach „warzywno-owocowego postu” postanowili uczcić odzyskane życie (także to kulinarne), kilogramem jabłek bądź dwoma talerzami makaronu z owocami morza. Choć rzeczy te w małych lub racjonalnych ilościach nie szkodzą, w ilościach nadmiarowych mają zdecydowanie negatywny wpływ na samopoczucie stomika, ukazując z gruntu nieprawdziwy, obraz tego, co może a czego nie powinien spożywać.

,
Jak leczyć refluks u niemowlaka? (fot. Canva)

Jak leczyć refluks u niemowlaka?

Refluks niemowlęcy to powszechna przypadłość, szacuje się, że występuje raz na 500 urodzeń, częściej pojawia się u chłopców. Objawy nie zawsze są charakterystyczne, dlatego też nie tak łatwo go zauważyć u niemowlęcia. Fizjologiczny refluks niemowlęcy najczęściej ustępuje po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Jak rozpoznać refluks u niemowlaka i jak mu pomóc?

,
Nowe metody leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (fot. Canva)

Jakie są nowe leki na wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Jakie są najnowsze możliwości leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego? Co to są programy lekowe? Jakie są nowe leki biologiczne używane w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego? Dla kogo dostępne są nowe leki biologiczne? Czy trzeba być w szpitalu, żeby przyjmować nowe leki biologiczne?

,
Nowoczesne leczenie raka żołądka (fot. Canva).

Jakie są nowoczesne leki na raka żołądka?

Jakie są rodzaje raka żołądka? Zdecydowana większość zachorowań to raki gruczołowe żołądka. Dzieli się je dodatkowo ze względu na umieszczenie w konkretnej części żołądka. W związku z tym mówimy o raku wpustu żołądka, raka pozawpustowego oraz raka połączenia przełykowo-żołądkowego. We wczesnym stadium jest możliwość endoskopowego usunięcia nowotworu, jednak ze względu na to, że jego wykrycie […]

,
Leki na uchyłki jelita grubego: Multilac, Debutir, Siemie lniane (fot. leki.pl).

Jakie są leki bez recepty na uchyłki jelita grubego?

Uchyłki jelita grubego są dość powszechnym schorzeniem, którego jednak większość pacjentów nie jest nawet świadoma. W jego przypadku powinno stosować się produkty o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego. Jakie leki stosuje się w przypadku uchyłków jelita grubego? Jak długo trwa zapalenie uchyłków? Czy jest groźne?

,
Co stosować na ból gardła przy refluksie? Strepsils Intensive, Orofar Max czy Tantum verde? (fot. leki.pl)

Jak złagodzić ból gardła przy refluksie żołądkowo-przełykowym?

Refluks jest coraz częściej występującym schorzeniem, jest to związane z obecnym stylem życia, niezdrowymi nawykami żywnościowymi, brakiem aktywności fizycznej, przewlekłym stresem i życiem w biegu. Jednym z powikłań refluksu jest ból gardła. Co zrobić, żeby pozbyć się tej dokuczliwej dolegliwości? Czy wystarczy zmiana trybu życia? Czy warto doraźnie używać płynów do płukania gardła? A co z tabletkami do ssania na ból gardła?

,
Leki na opróżnianie żołądka bez recepty: Iberogast, Duspatalin Gastro, Tribux Bio (fot. leki.pl).

Jakie są leki prokinetyczne bez recepty?

Kiedy należy włączyć do leczenia lek prokinetyczny i w czym on pomoże? Czy istnieją naturalne prokinetyki? Jak postępować, aby uniknąć problemów z zaburzeniami perystaltyki przewodu pokarmowego?

,
Nowe leki na chorobę Crohna (fot. Canva).

Jakie są nowe leki na chorobę Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest zapaleniem różnych odcinków przewodu pokarmowego. Przechodzi z okresami zaostrzeń i remisji. Jest o tyle kłopotliwa, że nie znamy bezpośredniej przyczyny występowania dolegliwości. Na szczęście medycyna się rozwija i obecnie mamy dużo nowych możliwości terapii nowoczesnymi lekami.

,
Leki na nerwicę żołądka: Enterol, No-spa, Nolpaza Control (fot. leki.pl).

Jaki jest dobry lek na nerwicę żołądka?

Nerwica żołądka to zaburzenie pracy układu nerwowego o charakterze somatycznym. Może objawiać się bólami brzucha, biegunką, brakiem łaknienia, osłabieniem, ale także zaburzeniami snu i lękiem. Często, aby zdiagnozować nerwicę żołądka, należy wykluczyć inne choroby, przebiegające z podobnymi objawami (chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego czy infekcję wirusową).
W przypadku nerwicy żołądka psychoterapia i farmakoterapia wpływająca na układ nerwowy ma bardzo duże znaczenie.

, ,
Ranigast, Controloc i Gaviscon - leki bez recepty stosowane we wrzodach żołądka (fot. leki.pl)

Jaki jest skuteczny lek na wrzody żołądka bez recepty?

Wrzody żołądka (ale także wrzody dwunastnicy) czyli choroba wrzodowa – to najczęściej występująca choroba przewodu pokarmowego. Jakie objawy powinny zaalarmować i skłonić do dalszej diagnostyki? Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami choroby? Czy dieta ma wpływ na prawidłowy przebieg leczenia? Przeczytaj tekst i zgromadź wszystkie niezbędne informacje.

,

Poznaj leki na zapalenie jelita grubego bez recepty i na receptę

Zapalenie jelita grubego – wiele postaci, różne podłoże, podobne dolegliwości, różne metody leczenia. Jak poradzić sobie z uciążliwymi wzdęciami i pozostałymi objawami?

,

Siemię lniane a uchyłki jelita grubego

Uchyłki jelita grubego są mało znanym schorzeniem (co nie znaczy, że rzadkim), o którym większość pacjentów nie ma pojęcia. Tymczasem wymaga ono stosowanie odpowiedniej diety bogatoresztkowej, która zawiera dużo produktów z wysoką zawartością błonnika pokarmowego. Jednym z ważniejszych produktów stosowanych w tym schorzeniu jest siemię lniane. Jakie jest jego działanie? Czy jest nieodzowne w przypadku uchyłków jelita grubego?

,

Poznaj skuteczne metody na ból brzucha

Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi zgłaszają się pacjenci do apteki. Ból brzucha może mieć kilka przyczyn i różnić się stopniem nasilenia. Pacjenci mogą go także różnie odbierać. Może być pulsujący, ciągły, skurczowy, występować z przerwami. Można go złagodzić domowymi sposobami lub preparatami z aptecznej półki, ale także zdarza się, że trzeba […]

,

Jak wybrać dobry probiotyk na jelito drażliwe?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekła choroba czynnościowa jelit, która dotyka coraz większej części populacji. Przyczyniają się do tego tryb życia, z nieodpowiednią dietą i stresem. W jaki sposób można poradzić sobie z tą przypadłością? Jakie probiotyki wybrać w przypadku zespołu jelita drażliwego?

, ,
Jakie są leki na zapalenie żołądka bez recepty: Alugastrin, Bioprazol Max, czy Iberogast? (fot. leki.pl)

Jakie są leki na zapalenie żołądka bez recepty?

Zapalenie żołądka to częste schorzenie. Nie bagatelizuj jego objawów i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Zazwyczaj żołądek radzi sobie z karkówką z grilla, ostrą musztardą, a nawet z alkoholem. Jednak gdy poczujesz ból w nadbrzuszu, być może zaczyna się zapalenie żołądka. Jakie leki na zapalenie żołądka stosować? Co jeszcze Ci pomoże?

,

Pocovidowy zespół jelita drażliwego – jak go leczyć?

Pomimo że już prawie zapomnieliśmy o pandemii COVID-19, jej żniwo możemy obserwować w dalszym ciągu w ilości zakażonych osób oraz tak zwanych objawach long-covid. Jednym z nich jest pocovidowy zespół jelita drażliwego, towarzyszący osobom po przebytym zakażeniu COVID-19.

,

Leki przeczyszczające przed kolonoskopią – jakie wybrać?

Kolonoskopia to badanie diagnostyczne, które pozwala sprawdzić lekarzowi, jak wygląda wnętrze twojego jelita grubego. Dzięki niemu dowiesz się, czy wszystko jest w porządku. W celu prawidłowego przeprowadzenia badania niezbędne jest odpowiednie przygotowanie – oczyszczenie jelita. Służą do tego, m.in. leki takie jak środki osmotycznie czynne.

,