Zapalenie rogówki – ile trwa i jak je leczyć?

Rogówka to ważny element budowy gałki ocznej. Przez jej wypukłość docierają promienie światła i załamują się, tworząc obraz, który widzimy. Nie jest ukrwiona, ale ma dużo zakończeń nerwowych, przez co w wyniku jej uszkodzenia odczuwamy dyskomfort i ból.

,

Pękające naczynka w oku – jak je leczyć?

Pękające naczynka w oku często są przyczyną niepokoju wśród pacjentów. Niektórzy, mówiąc o pękających naczynkach mają na myśli zaczerwienienie oka, a niektórzy wylew podspojówkowy. W aptece można znaleźć krople uszczelniające pęknięte naczynko w oku, jednak zawsze warto mieć na uwadzę, że to nie wyeliminuje przyczyny dolegliwości.

,
Dobre krople do oczu na alergię: Oftahist, Azelastin Comod, Allergodil (fot. leki.pl).

Dobre krople do oczu na alergię. Oftahist czy Zabak?

Najczęściej występującą alergiczną chorobą oczu jest zapalenie spojówek. Może być ostre, sezonowe, przewlekłe, zawodowe lub atopowe. Klasycznymi objawami są świąd, łzawienie, przekrwienie, obrzęk spojówek oraz powiek. Często towarzyszy mu także zapalenie rogówki. Dobre efekty w leczeniu farmakologicznym przynosi miejscowe stosowanie kropli do oczu. Działają szybko, łagodząc objawy. Dostępne krople do oczu na alergię możemy podzielić na grupy w zależności od substancji czynnych, jakie zawierają.

, ,

Kiedy stosować krople do oczu ze świetlikiem?

Krople ze świetlikiem, to jedne z najbardziej popularnych kropli dostępnych w aptece bez recepty. Preparaty ze świetlikiem mają szerokie zastosowanie. Zaletą jest możliwość dodawania innych składników roślinnych, z którymi ziele świetlika nie daje interakcji. Niektóre krople ze świetlikiem są pozbawione konserwantów, dlatego mogą być stosowane również przez osoby noszące soczewki kontaktowe.

, ,

Jakie krople na zapalenie spojówek bez recepty wybrać?

Zapalenie spojówek to obecnie jedna z najczęstszych przyczyn sięgania po krople do oczu. Może objawiać się: pieczeniem, swędzeniem i ropną wydzieliną z oka. W zależności od przyczyny występowania zapalenia spojówek dobiera się odpowiednie leczenie. Istnieją preparaty dostępne bez recepty, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów.

Zaćma — przyczyny, prewencja i leczenie powszechnej choroby oczu

Zaćma (katarakta) jest zmętnieniem przejrzystej soczewki, którą mamy w oku. Najczęściej występującą postacią zaćmy jest zaćma starcza, która jest naturalny procesem, postępującym u każdej osoby wraz z upływem lat.

Luteina a zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia wzroku u osób po 50. roku życia. Objawia się stopniowym upośledzeniem widzenia centralnego, prowadzącym aż do jego całkowitej utraty. Czy luteina może zahamować postępujące zwyrodnienie plamki żółtej? Czy warto ją suplementować?

,

Aerozol do nosa lekiem na zespół suchego oka

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła aerozol zawierający wareniklinę (Tyrvaya; Oyster Point) w leczeniu zespołu suchego oka. Jest to pierwszy aerozol do nosa, który leczy oznaki i objawy suchego oka. Lek ten wydaję się idealnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mają trudności z aplikacją kropli do oczu.

Polekowe uszkodzenie wzroku – kiedy jest możliwe?

Przyjmowanie leków w celach leczenia chorób narządu wzroku, jak i innych powodów, może powodować liczne działania niepożądane, które mają wpływ na ludzkie oko.
Działaniem niepożądanym zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego z 2010 roku, jest każde działanie leku, które jest niezamierzone i niekorzystne. Pojęcie to obejmuje również stosowanie leku niezgodne z ich przeznaczeniem oraz w dawkach innych niż są zalecane przez producenta [3,4].

,

Soczewki kontaktowe — zasady stosowania

Aktualne dane statystyczne szacują, że już ponad 200 milionów ludzi na całym świecie zdecydowało się na korzystanie z soczewek kontaktowych. W Polsce pacjenci z wadą wzroku najczęściej sięgają po okulary korekcyjne. W 2014 roku szacowano, że liczba użytkowników soczewek w naszym kraju wynosiła ok. 800 tysięcy, jednak od kilku lat można zauważyć tendencję wzrostową — liczba ta przekroczyła już 1 milion. Jaki jest tego powód? Zastosowanie soczewek kontaktowych stopniowo rośnie ze względu na wygodę i niewyczuwalność ich noszenia. Są to korzyści, które odpowiadają wyzwaniom współczesnego trybu życia, a trudno ich szukać po stronie okularów.

Jak zadbać o oczy? Preparaty z luteiną i Dzień Okulistyki

Stosowanie preparatów, których zadaniem jest wspieranie czynności naszego organizmu, stało się już niemal normą. Wszechobecna reklama utwierdza nas dodatkowo w przekonaniu, że powinniśmy wspomagać swoje zdrowie, zapobiegając lub lecząc różne dolegliwości.

,

Jaskra — choroba miliona Polaków. Co o niej wiemy?

Na jaskrę choruje już ponad 700 milionów ludzi z całego świata, z czego około prawie milion stanowią Polacy. Jaskra prowadzi do zaniku (atrofii) nerwu wzrokowego
i (lub) zaburzeń odpływu cieczy wodnistej, stopniowo pogarszając jakość widzenia. W następstwie podwyższonego ciśnienia śródgałkowego jaskra może powodować ślepotę.

,

Zespół suchego oka — diagnoza i leczenie

Jednym ze zmysłów, który pozwala nam na odbieranie bodźców z otoczenia, jest wzrok. Praca przed komputerem, czytanie książek, oglądanie telewizji lub jazda samochodem powodują, że oczy ulegają zmęczeniu. Z tego względu narząd wzroku jest praktycznie cały czas narażony na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. W efekcie możemy doświadczać problemu, który określa się jako zespół suchego oka.