Jak wygląda leczenie padaczki u dzieci? (fot. Canva)

Padaczka u dzieci

Jeśli dziecko ma opóźnienia rozwoju, coś dzieje się nie tak z umiejętnościami poznawczymi, ale nie ma jasnej diagnozy, przyczyny- należy obserwować dziecko i skorzystać z konsultacji z neurologiem dziecięcym. Czasem napady padaczkowe to po prostu chwilowy brak kontaktu z dzieckiem tzw. zawieszenie uwagi, wówczas napady bez leczenia robią spustoszenie w głowie dziecka. Diagnoza i pomoc medyczna jak i psychologiczno-pedagogiczna jest wówczas niezmiernie ważna dla dalszego funkcjonowania w szkole.

,

Narkolepsja – co to za choroba?

Zaburzenia snu i czuwania mogą przybierać różne formy. Czasami nie zwracamy na to uwagi, bo pewnie większość z nas nie mogła kiedyś zasnąć albo wręcz przeciwnie – “zasypiała na siedząco”. Jednak istnieje choroba, tzw. narkolepsja, podczas której problemy są bardzo znaczące a czasami nawet niebezpieczne dla pacjenta.

,
Co brać na drętwienie nóg: Venożel czy Prewenit Intensiv B? (fot. leki.pl).

Jak zatrzymać mrowienie w nogach i drętwienie nóg?

Każdy z nas doświadczył niejednokrotnie uczucia drętwienia i mrowienia w obrębie kończyn dolnych. Najczęściej pojawiają się po dłuższym przebywaniu w pozycji kucającej, siedzeniu z nogą założoną na drugą nogę lub po nocy przespanej w jednej pozycji. We wszystkich przypadkach ucisk powoduje zaburzenia ukrwienia danego nerwu, czego skutkiem są wspomniane nieprzyjemne wrażenia czuciowe, tzw. parestezje. Zazwyczaj jest to objaw krótkotrwały. W miarę zmniejszania ucisku, po zmianie pozycji bądź chwilowym rozruszaniu kończyny, mrowienie mija. Jednak trwałe czy nawracające drętwienie nóg prawdopodobnie jest przyczyną poważniejszych schorzeń i może wymagać kontaktu ze specjalistą.

, ,

Co to są parestezje i jak je leczyć?

Parestezje to inaczej nieprzyjemne uczucie w ciele, które nie jest wywołane adekwatnym bodźcem zewnętrznym. Najczęściej są opisywane jako mrowienie, uczucie wbijania igieł czy rwanie, parzenie. Można z nimi walczyć między innymi, stosując leki regenerujące układ nerwowy. W poniższym artykule dowiesz się, jak złagodzić parestezje?

,

Co należy zrobić po ataku padaczki?

Na świecie ok. 1% ludzi cierpi na padaczkę. Pomimo że jest to powszechnie występująca choroba, bardzo mało osób wie, jak zachować się w przypadku ataku padaczki u postronnej osoby. Co mogą zrobić chorzy po pierwszym ataku, aby zapobiec kolejnym?

,

Co to jest polineuropatia i jak z nią żyć?

Polineuropatia objawia się m.in. drętwieniem rąk, mrowieniem w kończynach i zmniejszonym czuciem. Jakie są przyczyny tej choroby? Jak się ją diagnozuje? Kogo dotyka? Czy jest uleczalna? 

,

Nowy lek na padaczkę i migrenę zatwierdzony przez FDA

W listopadzie 2021 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła nowy lek na padaczkę oraz bóle migrenowe. Szacuje się, że na całym świecie 65 milionów ludzi choruje na padaczkę, a 1 miliard cierpi na migrenę. Jak widać, są to dość popularne choroby, dotykające znaczną część społeczeństwa. Topiramat w formie płynu doustnego Nowy lek […]

,

Czy bumetanid pomoże w leczeniu Alzheimera?

Lek moczopędny zawierający bumetanid może być potencjalnym kandydatem do leczenia choroby Alzheimera u osób, u których występuje ryzyko genetyczne. Doniesienia takie zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Nature Aging. Badanie wykazało, że osoby przyjmujące bumetanid znacznie rzadziej chorowały na chorobę Alzheimera niż osoby, które nie przyjmowały tego leku.

Nowa nadzieja w leczeniu Alzheimera

Wyniki badania II fazy sugerują korzystny wpływ sargramostimu na leczenie łagodnej i umiarkowanej fazy choroby Alzheimera. Preparat Leukine znacząco zmniejszał poziom biomarkerów neurodegradacji i poprawiał funkcje poznawcze.

,

Choroba Parkinsona — czy istnieje skuteczna terapia?

W dniu urodzin Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał objawy tej choroby, co roku 11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Celem upamiętniania tego dnia jest zwiększenie świadomości na jej temat oraz wsparcie pacjentów i ich rodzin.

,

Kannabinoidy w chorobie Alzheimera

Kannabinoidy mogą okazać się skuteczne w terapii nadmiernego pobudzenia u pacjentów z chorobą Alzheimera. Stanowią tym samym obiecującą alternatywę dla leków przeciwpsychotycznych, dotychczas stosowanych off-label do radzenia sobie z tym objawem.