Jakie są nowe leki na osteoporoze? (fot. Canva)

Jak wygląda nowoczesne leczenie osteoporozy?

Niekorzystne zmiany w układzie szkieletowym rozpoczynają się już około 40-45 roku życia i są też niestety nieodłącznym elementem procesu starzenia się. Procesy te mogą zachodzić szybciej lub później w zależności od prowadzonego stylu życia. Niekiedy jednak inne współistniejące choroby lub stosowane leki mogą przyspieszyć zmiany chorobowe, a w konsekwencji rozwój osteoporozy. Ze względu na starzenie się społeczeństwa i obserwowane coraz wyższe wskaźniki występowania choroby (szczególnie wśród kobiet) świat nauki wciąż stara się odnaleźć jak najefektywniejszą opcję leczenia. Jakie są najnowsze leki stosowane na osteoporozę i czy są dostępne w Polsce?

,
Bisfosfoniany ja osteoporozę — co to za leki? (fot. Canva)

Leki na osteoporozę na receptę – jak je stosować?

Osteoporoza to choroba kości, w której głównymi lekami stosowanymi do terapii są bisfosfoniany. W trakcie ich przyjmowania należy pamiętać o kilku zasadach, aby leczenie było efektywne i bezpiecznie.

, , ,

„Cichy złodziej kości”, czyli fakty i mity na temat osteoporozy

Osteoporoza to choroba, która objawia się zwiększoną podatnością kości na złamania. Może do nich dojść nawet podczas niegroźnego upadku czy podniesienia cięższego przedmiotu. Jest to spowodowane zanikiem tkanki kostnej. Niestety choroba ta często bywa lekceważona i nie poświęca się jej zbyt wiele uwagi. Oto kilka faktów i mitów dotyczących osteoporozy.

,