Jakie są nowe leki na ChAD? (fot. Canva)

Jakie są najnowsze metody leczenia ChAD?

Co to jest ChAD? Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), określana także mianem zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, jest chorobą, która charakteryzuje się występowaniem epizodów depresji, manii, hipomanii lub epizodów mieszanych (maniakalnych i depresyjnych). Zazwyczaj między tymi epizodami występują okresy tak zwanej remisji, czyli całkowitego braku objawów albo występowania objawów, które posiadają niewielki stopień nasilenia. Choroba ta najczęściej rozpoczyna się […]

,

Co to jest schizofrenia? Przyczyny, objawy i leczenie

Schizofrenia to choroba umysłowa, która wpływa na myślenie, uczucia i zachowanie człowieka. Dotyka średnio co setną osobę, najczęściej między 15 a 35 rokiem życia. Choroba ta budzi w społeczeństwie powszechny lęk. Dzieje się tak głównie ze względu na brak wiedzy na jej temat. Czy naprawdę należy się obawiać schizofrenii?

,

Inhibitory MAO w leczeniu depresji — interakcje i przeciwwskazania

Inhibitory MAO działają poprzez blokowanie rozpadu dopaminy, serotoniny i noradrenaliny. Dzięki temu podnoszą poziom tych neuroprzekaźników w mózgu. W konsekwencji wpływają korzystnie na nastrój, koncentrację, aktywność oraz jakość snu u osób z depresją. Jakie są zalecenia do stosowania substancji z grupy inhibitorów MAO? Na co należy uważać, przyjmując te leki?

,
Przyczyny i objawy syndromu Sztokholmskiego (fot. Canva)

Co to jest syndrom sztokholmski?

Syndrom sztokholmski kojarzy się z najczęściej z toksyczną relacją ofiary porwania w stosunku do swojego porywacza. Objawia się on usprawiedliwianiem przez ofiarę zachowania swojego oprawcy, ciężkim do zrozumienia przez osoby postronne . Co ciekawe takie zachowanie można zaobserwować nie tylko w przypadku tak skrajnych sytuacji jak porwanie, ale również w pracy czy związkach.

,

Anoreksja — jak sobie poradzić?

Anoreksja najczęściej dotyka młode kobiety i najczęściej jest niezauważalna dla bliskich. Można ją rozpoznać po utracie masy ciała, bardzo intensywnych ćwiczeniach, przy jednoczesnym jedzeniu bardzo małej ilości jedzenia. Moda na bycie fit i wszelkiego rodzaju diety odchudzające znacząco utrudnione diagnozę choroby.

,

Agorafobia — co to jest?

Jedną z najczęstszych fobii dotykających młodych dorosłych jest agorafobia. Jest to irracjonalny strach przed tłumem, otwartymi przestrzeniami, podróżowaniem czy nawet wyjściem z domu. Jak rozpoznać i skutecznie leczyć ten lęk?

,

Co to jest bulimia i jak do niej podejść?

Bulimia jest chorobą, która została spotęgowana w dzisiejszym świecie przez promowaną przez media modę na szczupłą sylwetkę. Polega ona na kompulsywnym objadaniu się w krótkim czasie. Następnie chory zwraca cały przyjęty pokarm lub narzuca surową dietę, często będącą niczym innym, jak głodówką.

,
Jaki jest najskuteczniejszy lek na depresję na receptę? (fot. Canva)

Jakie są najskuteczniejsze leki na depresję?

Depresja, określana także mianem zaburzeń afektywnych, przez bardzo długi czas była chorobą bagatelizowaną przez postronnych obserwatorów. Jej przyczyny, przebieg oraz następstwa pozostawiające niekiedy trwały ślad na ludzkiej psychice tłumaczono rzekomym lenistwem chorego. Istnieje spora grupa leków stosowanych w tej chorobie. Czy istnieją najskuteczniejsze leki na depresję?

, , ,

Ayahuasca — kontrowersyjny antydepresant

Ayahuasca, znana rdzennym mieszkańcom Amazonii, przez długi czas nieznana była społeczeństwom zachodnim. Popularność zdobyła jako element obrzędów brazylijskich synkretycznych ruchów religijnych. W ten sposób rozprzestrzeniła się na Stany Zjednoczone, Europę i cały świat. Choć nie do końca jeszcze zbadana, stanowić może obiecujący środek w terapii depresji.

,

Leki przeciwdepresyjne mogą zmniejszać skuteczność MDMA w leczeniu PTSD

Najnowsze doniesienia naukowe sugerują, że przyjmowanie antydepresantów z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) zmniejsza odpowiedź na leczenie MDMA (3,4-metylenodioksymetaamfetminą) u pacjentów ze stwierdzonym zespołem stresu pourazowego (ang. post-traumatic stress disorder, PTSD).

,