Czy w trakcie chemioterapii można brać antybiotyki? (fot. Canva)

Czy można stosować antybiotyki w trakcie chemioterapii?

Antybiotykoterapia to skuteczna metoda walki z zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi, które pojawiają się również w trakcie chemioterapii. Czy antybiotyki reagują z lekami onkologicznymi? Czy leczenie nimi jest bezpieczne? Czy nowotwór reaguje na antybiotyk?

, ,
Jaki jest najnowszy lek na szpiczaka mnogiego? (fot. Canva)

Poznaj najnowszy lek na szpiczaka mnogiego

Szpiczak mnogi jest nowotworem dotykającym głównie osoby w starszym wieku. Niezwykle rzadko dotyczy dzieci czy młodych osób. Bardzo ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które zdecydowanie poprawia jakość życia pacjentów i przedłuża ich średnią długość życia. Czy istnieją leki, które mogą wyleczyć ten nowotwór? Czy nowe terapie dają nadzieję pacjentom?

Poznaj skuteczne sposoby na wymioty po chemioterapii (fot. Canva).

Jak leczyć wymioty po chemioterapii?

Bardzo częstym i uciążliwym działaniem niepożądanym po chemioterapii są wymioty i nudności. Zaburzenia bardzo mocno obniżają jakość życia pacjenta, a mogą być też dla niego niebezpieczne ze względu, np. na zaburzenia elektrolitowe. Jak leczyć wymioty po chemioterapii?

,
Na czym polega leczenie paliatywne? (fot. Canva)

Co to jest leczenie paliatywne?

Leczenie paliatywne to opieka nad nieuleczalnie chorym pacjentem. Na czym polega takie leczenie? Czemu ma służyć? Ile powinno trwać?

,
Nowoczesne leczenie raka żołądka (fot. Canva).

Jakie są nowoczesne leki na raka żołądka?

Jakie są rodzaje raka żołądka? Zdecydowana większość zachorowań to raki gruczołowe żołądka. Dzieli się je dodatkowo ze względu na umieszczenie w konkretnej części żołądka. W związku z tym mówimy o raku wpustu żołądka, raka pozawpustowego oraz raka połączenia przełykowo-żołądkowego. We wczesnym stadium jest możliwość endoskopowego usunięcia nowotworu, jednak ze względu na to, że jego wykrycie […]

,
Czym jest neuropatia po chemioterapii? (fot. Canva).

Co stosować na drętwienie rąk i nóg po chemioterapii?

Jednym z najpoważniejszych i najczęściej występujących skutków ubocznych chemioterapii jest neurotoksyczność. Jak to się objawia? Czy ma to związek z drętwieniem rąk i nóg? Jakie leki stosuje się w leczeniu neurotoksyczności? Jaką maść zastosować na zdrętwiałe ręce i nogi?

,
Leki onkologiczne nowej generacji na raka piersi (fot. Canva).

Czy jest nowy lek na raka piersi potrójnie ujemnego?

Leki onkologiczne nowej generacji w leczeniu raka piersi dają możliwości prowadzenia skuteczniejszych terapii celowanych. Wpływa to na rzadsze występowanie skutków ubocznych oraz większą wyleczalność raka piersi.

,

Jak wygląda i ile trwa chemioterapia?

Chemioterapia to metoda leczenia nowotworów. Polega na podaniu chemicznych substancji – leków pacjentowi choremu na nowotwór, aby go wyleczyć. Takie leki nazywamy cytostatykami. Ich zadanie to zahamować lub zaburzyć podział komórek nowotworowych i w efekcie doprowadzić do ich śmierci. Niestety leki działają często zarówno na komórki nowotworowe, jak i na komórki zdrowe, stąd częste działania niepożądane i złe samopoczucie po podaniu tych leków.

Sprawdź, co musisz wiedzieć o cytostatykach

Cytostatyki są grupą leków, które mają za zadanie hamowanie rozwoju i spowodowanie obumierania komórek nowotworowych. Innymi słowy, są to substancje przeciwnowotworowe, które podajemy pacjentom w trakcie trwania chemioterapii.

,

Jak wzmocnić organizm w trakcie chemioterapii?

Choroba nowotworowa, sama w sobie, prowadzi do stopniowego wyniszczenia organizmu. Co więcej, leczenie nowotworów – zarówno chemioterapia jak i radioterapia, mocno obciążają organizm. Jaką żywność specjalną, która uzupełni dietę chorego, powinno się stosować? Jakie preparaty zmniejszą dolegliwości po wyniszczającym leczeniu? Jak wzmocnić organizm w czasie chemioterapii?

, ,

Nowa strategia walki z rakiem szyjki macicy – Cemiplimab

Według statystyk, co roku na świecie raka szyjki macicy wykrywa się u około pół miliona kobiet. W Polsce jest to 2,5 tysiąca kobiet. Najnowsze doniesienia wskazują, że Cemiplimab, będący przeciwciałem monoklonalnym znalazł zastosowanie w leczeniu raka szyjki macicy, co może znacząco wpłynąć na dotychczas znane metody terapii.  

Rak żołądka – FDA zatwierdza pierwszą immunoterapię

Rak żołądka jest jednym z częściej diagnozowanych w USA nowotworów, rocznie wykrywa się go u o 28 000 pacjentów. W przypadku tej choroby wszystkie dotychczas stosowane terapie cechowała niewielka skuteczność. 

Aspiryna zwiększa szanse dla pacjentek z rakiem piersi?

Wyniki badania kohortowego W artykule Evaluation of Aspirin Use With Cancer Incidence and Survival Among Older Adults in the Prostate, Lung, Colorectal, and Ovarian Cancer Screening Trial opisano badania zespołu Holliego A. Loomansa-Kroppa z National Cancer Institute w Rockville, dotyczące związku stosowania aspiryny z ryzykiem rozwoju nowych nowotworów, a także z przeżywalnością specyficzną dla chorych na […]