Jakie są nowe leki na łuszczycę? (fot. Canva)

Jakie leki biologiczne są stosowane na łuszczycę?

Łuszczyca należy do jednej z najczęstszych dermatoz (dotyka ok. 2-3% populacji), jej najczęstszą postacią, dotykającą nawet 90% pacjentów, jest łuszczyca plackowata. Pomimo wielu badań, dokładne przyczyny łuszczycy ciągle nie są znane. Pomimo wielu leków dostępnych na rynku nie da się jej całkowicie wyleczyć, więc należy do chorób przewlekłych. Czy w ostatnim czasie na rynek trafiły jakieś nowe leki na łuszczycę? Czy są w stanie poprawić życie pacjentów?

,
Leki immunosupresyjne-przykłady i sposób działania (fot. Canva).

Czy wiesz czym są leki immunosupresyjne?

Leki immunosupresyjne stanowią różnorodną grupę leków, których zadaniem jest hamowanie reakcji immunologicznych organizmu. Wykorzystujemy to w zapobieganiu odrzucaniu przeszczepów oraz leczeniu chorób autoimmunologicznych. Niestety upośledzenie pracy układu immunologicznego niesie za sobą sporą ilość skutków ubocznych.

,

Sprawdź, co musisz wiedzieć o cytostatykach

Cytostatyki są grupą leków, które mają za zadanie hamowanie rozwoju i spowodowanie obumierania komórek nowotworowych. Innymi słowy, są to substancje przeciwnowotworowe, które podajemy pacjentom w trakcie trwania chemioterapii.

,

Twardzina układowa – przyczyny, leczenie i rokowania

Twardzina układowa jest autoimmunologiczną przewlekłą chorobą tkanki łącznej atakującą skórę, narządy wewnętrzne i naczynia krwionośne. W efekcie choroba powoduje włóknienie skóry oraz narządów wewnętrznych. Jakie są przyczyny i objawy twardziny układowej? Czy da się ją wyleczyć?

,

Toczeń — kiedy układ odpornościowy robi ci krzywdę

Toczeń to bardzo złożona choroba, która dotyka wiele narządów, a jej przyczyny leżą w nadmiernej aktywności układu immunologicznego. Jej objawy mogą być bardzo różne w zależności od postaci choroby.

Lek na alergię dla dziecka – Duozinal, Claritine Allergy, czy Aleric Deslo?

Wodnisty, cieknący katar, długotrwały kaszel, skłonność do nawracających infekcji, przekrwienie oczu i ogólne zmęczenie. To jedne z podstawowych objawów alergii wziewnej u dzieci. Na szczęście mamy duży wybór leków na alergię dla dzieci. Zapraszam do lektury!

, ,

Choroby tarczycy — rozpoznanie i badania diagnostyczne

Tarczyca jest niewielkim narządem przylegającym do tchawicy i położonym u podstawy szyi. Produkuje dwa hormony: trijodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4), które spełniają ważne funkcje w organizmie: regulują metabolizm organizmu, czyli przemiany energetyczne oraz wpływają na procesy wytwarzania ciepła i utrzymywania prawidłowej temperatury ciała. Wpływają również na prawidłowy rozwój płodu. Praca tarczycy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH), pobudzający tarczycę do produkcji hormonów.

,

Celiakia — jak rozpoznać i żyć z chorobą jelit?

Choroby układu pokarmowego często wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Zaburzenia wchłaniania składników odżywczych mogą powodować negatywne konsekwencje zdrowotne. Czasami ciężko znaleźć przyczynę problemu. Celiakia to podstępne schorzenie, dlatego warto zapoznać się z jej charakterystyką.