
Zatrucia fentanylem – plaga uzależnień
Fentanyl to jeden z najsilniejszych opioidów, które zalicza się do leków narkotycznych. Na przestrzeni lat stał się substancją stosowaną nie tylko w celach terapeutycznych, ale również rekreacyjnych. Zarówno fentanyl, jak i jego analogi zalicza się dziś do grupy nowych substancji psychoaktywnych (NSP).

Bimatoprost w odżywkach do rzęs – czy jest bezpieczny?
Czy istnieją skuteczne sposoby na porost rzęs? Jedną z substancji, która może w tym pomóc jest bimatoprost. Co to za lek oraz czy jest dostępny w aptekach bez recepty? Czy bimatoprost działa? Jak używać kosmetyki z bimatoprostem, aby osiągnąć jak najlepszy efekt?

Jak bezpiecznie odstawić antykoncepcję?
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych teoretycznie nie powinno mieć negatywnych skutków dla organizmu kobiety. Jednak wiąże się ono ze zmianą gospodarki hormonalnej, co może powodować odczuwalne skutki uboczne w wyniku odstawienia.

Suplement diety czy lek? Zanim zdecydujesz, poznaj różnice
Suplementy diety opanowały polskie apteki, stały się modne i są o wiele tańsze niż leki. Według raportu z 2019 r. ponad 70% Polaków przyjmuje suplementy, z czego 48% robi to regularnie. Jedynie 27% Polaków trafnie definiuje pojęcie suplementu diety. Świadczy to o tym, że świadomość na temat statusu tych preparatów jest bardzo niska [1]. Czym są leki i suplementy? Jak je odróżnić? Dlaczego powinniśmy zwracać na to uwagę?

Czy leki ziołowe są bezpieczne?
Leki ziołowe — wbrew powszechnej opinii — nie zawsze są bezpieczne. Które z najpopularniejszych ziołowych ekstraktów niosą zagrożenie i w jakich przypadkach trzeba zachować szczególną ostrożność?

Co stosować na ból gardła w ciąży?
Ból gardła w ciąży, to często symptop rozwijającego się przeziębienia. Jeśli do tego objawu dołączy również gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, silny katar i kaszel – należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, w celu dobrania odpowiedniego leczenia.

Alergia a karmienie piersią – jakie leki można stosować?
Alergia wziewna podczas laktacji to uciążliwych problem dla młodej mamy. Na szczęście, mamy kilka sposobów na to, aby złagodzić pojawiające się objawy.

Na co trzeba uważać przyjmując antykoagulanty?
Stosowanie wielu różnych leków jednocześnie (politerapia), nie jest tylko domeną starszych i schorowanych pacjentów. Leki przeciwzakrzepowe są przyjmowane często profilaktycznie przez osoby młode np. po zabiegach chirurgicznych. Często nie zdają sobie one sprawy z możliwych interakcji spowodowanych przez te preparaty. Z którymi lekami nie powinno się ich łączyć? Czy takie interakcje są groźne dla zdrowia?

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?
Przeziębienie to najpopularniejsza infekcja górnych dróg oddechowych. O ile rynek farmaceutyczny dysponuje wieloma lekami łagodzącymi uciążliwe symptomy przeziębienia, o tyle kobiety ciężarne nie mają już zbyt szerokiego wyboru. Jak walczyć z przeziębieniem, będąc w ciąży? Jakie leki można bezpiecznie stosować?

Interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi. Na co trzeba uważać?
Doustne tabletki hormonalne są jedną z popularniejszych metod antykoncepcji. Cechuje je wysoka skuteczność i prostota podania. Ich stosowanie obarczone jest jednak ryzykiem wystąpienia interakcji z innymi lekami, suplementami diety czy nawet ziołami. Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Jak leczyć przeziębienie u astmatyka? Jakie leki mogą być niebezpieczne?
Przeziębienie to jeden z najczęstszych powodów konieczności udania się po leki do apteki. Preparatów leczących objawy przeziębienia jest sporo. Z łatwością można dobrać preparat do występujących symptomów. Jednak jak dobrać odpowiedni preparat dla osób chorujących na astmę? W tym artykule znajdziesz odpowiedź.

Działania niepożądane po szczepieniach przeciwko Covid-19
Dlaczego Polacy, a także osoby innych narodowości, nie są przekonani do szczepień? Odpowiedź jest złożona. Obawa przed działaniami niepożądanymi i odległymi konsekwencjami zaszczepienia się jest częściowo odpowiedzią na to pytanie. Czy jednak taka obawa jest uzasadniona?

Na co powinieneś uważać spożywając kurkumę?
Kurkuma znana jest głównie jako przyprawa. Działanie kłącza ostryżu, rośliny zwanej kurkumą długą (Curcuma longa, Ostryż długi) lub kurkumą plamistą (Curcuma zedoaria, Ostryż plamisty), znane jest w wielu krajach od stuleci. Po wysuszeniu i sproszkowaniu można ją stosować nie tylko w kuchni. Działanie kurkumy i interakcje jakich można się spodziewać, są przedmiotem wielu badań.

Uwaga na fałszywe leki. To problem również w Polsce…
W Polsce funkcjonuje system weryfikacji autentyczności leków, więc mogłoby się wydawać, że nie istnieje w naszym kraju problem fałszywych produktów leczniczych. Eksperci wskazują jednak na dziury w przepisach i systemie, które bardzo skrzętnie wykorzystują przestępcy – szczególnie w dobie pandemii COVID-19.

Benzydamina i jej ciemne oblicze
Benzydamina znana jest ze swoich właściwości przeciwbólowych, przeciwzapalnych i miejscowo znieczulających. Choć świetnie sprawdza się w postaci tabletek na ból gardła lub roztworu do irygacji pochwy, samozwańczy chemicy znaleźli dla niej również inne — niebezpieczne — zastosowanie. Jakie skutki może wywołać benzydamina w nadmiernej ilości?

Leki ototoksyczne – dlaczego uszkadzają słuch?
Zakres i dokładny mechanizm działania ototoksycznego leków na przestrzeni lat nie został i wciąż niestety nie jest dokładnie poznany. Możemy być jednak pewni, że wciąż stanowi poważny problem medyczny. Chociaż powszechnie wiadome jest, że należy unikać leków ototoksycznych u ludzi, nie jest to zawsze możliwe. Bardzo często korzyści płynące z ich stosowania w zwalczaniu zagrażających życiu chorób przewyższają ryzyko możliwego uszkodzenia słuchu.

Czy olej CBD można łączyć z lekami?
Olejek konopny staje się coraz popularniejszy, można go spotkać w wielu sklepach jako dodatek do żywności lub suplement diety. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak olej CBD, który ma działanie uspokajające czy ułatwiające zasypianie. Czy jest on jednak bezpieczny? Czy można go stosować razem z innymi lekami?

W jakie interakcje wchodzę leki wziewne na astmę?
Astma to choroba przewlekła, która często wiąże się z przyjmowaniem kilku leków jednocześnie. W farmakoterapii wykorzystuje się głównie preparaty wziewne oraz stosowane doustnie. Pacjenci cierpiący na astmę, często są obarczeni również innymi chorobami. Z tego względu niezbędna jest wiedza o możliwych interakcjach lekowych, a także innych ważnych faktach, na które trzeba zwrócić uwagę podczas leczenia.

Wszystko, co musisz wiedzieć o utylizacji przeterminowanych leków
Czy niektóre leki chomikujesz, aby w razie potrzeby wyciągnąć z zakamarków szafki? W środku nocy doskwiera Ci ból i potrzebujesz zażyć tabletkę? Wtedy nagle orientujesz się, że lek, który wydawałoby się, że niedawno kupiłeś, jest już sporo po terminie. Co robisz: łykasz go czy nie?

Polipragmazja, czyli gdy pacjent przyjmuje zbyt dużo leków
Polipragmazja to równoczesne stosowanie wielu leków. Jej najczęstszą przyczyną jest leczenie różnych schorzeń pacjenta przez różnych lekarzy. Często poszczególni specjaliści nie mają świadomości, jakie inne leki przyjmuje ich pacjent. Niestety, kończy się to tym, że terapia nie jest dobrze kontrolowana i dopasowana. Swoją cegiełkę dokładają również sami pacjenci, którzy nierzadko przyjmują dodatkowo leki lub suplementy wydawane bez recepty. Czy polipragmazja może być groźna? Jak można jej uniknąć?