Jakie są leki na polipy nosa bez recepty i na receptę?

Polipy nosa są niezłośliwymi masami błony śluzowej nosa lub zatok. Często powstają w wyniku alergii albo przewlekłego nieżytu nosa lub zatok. Mogą prowadzić do nieprzyjemnych objawów, takich jak cieknąca wydzielina z nosa, łzawienie, bóle głowy, chrapanie czy zaburzenia węchu. W leczeniu wykorzystuje się przede wszystkim donosowe sterydy, ale w niektórych przypadkach konieczne może być nawet chirurgiczne usunięcie polipów. Czy istnieją jakieś leki bez recepty pomocne w przypadku polipów nosa? Jakie są domowe sposoby mogące pomóc?

,

Sól fizjologiczna – kiedy warto ją stosować?

Sól fizjologiczna to bezpieczny preparat stosowany, np. do nebulizacji w celu nawilżenia dróg oddechowych. Dobrze stosować go podczas przeziębienia, jednak w rzeczywistości sól fizjologiczna może pomóc nam przez cały rok. W jaki sposób poprawnie korzystać z soli? Czy każdy może jej używać? Wszystkiego dowiecie się już zaraz.

, ,

Krwawienie z nosa – co robić?

Krwotok z nosa, o ile zdarza się okazjonalnie, jest bagatelizowany. W rzeczywistości może mieć bardzo różne przyczyny, od zwyczajnego przemęczenia organizmu, poprzez infekcję czy uraz nosa, na zaburzeniach związanych z krzepliwością krwi kończąc. Co zrobić w przypadku krwawienia z nosa? Jakie leki można zastosować? Kiedy należy udać się do lekarza?

,
Co stosować na strupy i rany w nosie? Rinopanteina czy Nozoil? (fot. leki.pl)

Strupy w nosie – jakie maści i krople do nosa stosować?

Strupy w nosie powstają w wyniku uszkodzenia błony śluzowej jamy nosa, najczęściej w wyniku zakażeń górnych dróg oddechowych przebiegających z katarem. Objawia się bólem w okolicy nosa i strupami pojawiającymi się w wysięku.

, ,

Marimer – analiza serii wód morskich do nosa

Niejednokrotnie pacjenci podczas zakupów w aptece są zaskoczeni cenami preparatów zawierających wodę morską. Nie mogą pojąć, dlaczego kilkadziesiąt mililitrów takiej wody kosztuje więcej niż kilka czy nawet kilkanaście litrów wody mineralnej. Można usłyszeć stwierdzenie, że przecież to tylko woda. Czy tak jest w rzeczywiście? Czy seria Marimer wyróżnia się na tle innych produktów?

,

Skuteczny lek na zatoki dla dzieci – co warto stosować?

Zapalenie zatok u dzieci jest chorobą niebezpieczną, ze względu na powikłania. Zastosowanie skutecznego leku na zatoki u dzieci zależy od postaci choroby i towarzyszącym jej objawom. Nie bez znaczenia jest czas przebiegu choroby. Ostra postać choroby trwa do 12 tygodni i po tym okresie dolegliwości ustępują. Jeżeli objawy nadal trwają, choroba przybiera postać przewlekłą. W […]

,

Rhinoargent do nosa – na co i jak długo go stosować?

Rhinoargent to dostępny bez recepty aerozol lub krople do nosa, stosowane w leczeniu nieżytu nosa, alergii czy zapalenia zatok. Może być używany zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. Czy ten preparat jest skuteczny? Czy posiada zamienniki?

,
Sterydy do nosa bez recepty: Pronasal Control, Nasometin Control (fot.leki.pl)

Nasometin, Pronasal i Momester Nasal, czyli sterydy do nosa bez recepty

Przeszło dwa lata temu okazało się, że osoby dorosłe ze zdiagnozowanym alergicznym nieżytem błony śluzowej nosa mogą odetchnąć z ulgą. Dosłownie i w przenośni. W Polsce w latach 2018 – 2019 zostały bowiem zarejestrowane pierwsze sterydy w aerozolu do nosa, dostępne bez recepty (czyli kategorii OTC) [1].

, , ,