fbpx

Wankomycyna

Wankomycyna jest antybiotykiem. Jest stosowana w leczeniu zakażenia jelit wywołanego przez Clostridium difficile, które może powodować wodnistą lub krwawą biegunkę. Lek ten jest również stosowany w leczeniu zakażeń gronkowcem, które mogą powodować zapalenie okrężnicy i jelita cienkiego.

Wankomycyna doustna działa tylko w jelitach i nie jest normalnie wchłaniana do organizmu. Wankomycyna nie leczy innych rodzajów infekcji. Postać iniekcyjna tego leku jest dostępna w leczeniu poważnych zakażeń w innych częściach ciała.

Środki ostrożności

Nie należy stosować wankomycyny, jeśli pacjent jest na nią uczulony.

Aby upewnić się, że wankomycyna jest bezpieczna dla pacjenta, należy powiedzieć lekarzowi, jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowały:

 • zaburzenia jelitowe, takie jak nieswoiste zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
 • choroby nerek;
 • problemy ze słuchem;
 • jeśli pacjent otrzymuje antybiotyki dożylnie.

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

Działania niepożądane

Jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej na wankomycynę: pokrzywka; utrudnione oddychanie; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, należy zwrócić się o pomoc medyczną.

Niektóre działania niepożądane mogą wystąpić, jeśli organizm wchłania wankomycynę przez ściany jelita. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas przyjmowania wankomycyny u pacjenta pojawi się:

 • zwiększona biegunka, która jest wodnista lub krwawa;
 • utrata słuchu, dzwonienie w uszach;
 • problem z nerkami – obrzęk, szybki przyrost masy ciała, ból w boku lub w dolnej części pleców, niewielkie oddawanie moczu lub jego brak; lub
 • niski poziom potasu – skurcze nóg, zaparcia, nieregularne bicie serca, trzepotanie w klatce piersiowej, zwiększone pragnienie lub oddawanie moczu, drętwienie lub mrowienie, osłabienie mięśni lub uczucie utykania.

Działania niepożądane dotyczące nerek mogą być bardziej prawdopodobne u starszych osób dorosłych przyjmujących ten lek.

Częste działania niepożądane wankomycyny mogą obejmować:

 • niski poziom potasu;
 • nudności;
 • ból brzucha.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?