fbpx

Trimetoprim

Trimetoprim to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń pęcherza moczowego, nerek lub zakażeń ucha wywołanych przez niektóre bakterie. Działa on poprzez zatrzymanie wzrostu bakterii. Ten antybiotyk leczy tylko zakażenia bakteryjne.

Należy stosować trimetoprim przez cały przepisany okres czasu, nawet jeśli objawy szybko się poprawią. Pominięcie dawki może zwiększyć ryzyko zakażenia, które jest oporne na leki. Ten lek nie leczy infekcji wirusowych, takich jak grypa lub zwykłe przeziębienie.

Nie należy stosować trimetoprimu, jeśli pacjent jest na niego uczulony lub jeśli ma: niedokrwistość (niski poziom czerwonych krwinek) spowodowaną niedoborem kwasu foliowego.
Pacjent powinien powiedzieć lekarzowi przed stosowaniem leku, jeśli kiedykolwiek występowały u niego:

 • niedobór kwasu foliowego;
 • choroby wątroby lub nerek;
 • zaburzenia krwi.

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży. Trimetoprim może zaburzać zdolność organizmu do metabolizowania kwasu foliowego, formy witaminy B ważnej dla rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego nienarodzonego dziecka.
Leki antybiotykowe mogą powodować biegunkę, która może być oznaką nowego zakażenia. W przypadku wystąpienia biegunki, która jest wodnista lub krwawa, należy skontaktować się z lekarzem przed użyciem leków przeciwbiegunkowych.

Działania niepożądane:

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania trimetoprimu wystąpią:

 • objawy reakcji alergicznej: pokrzywka, utrudnione oddychanie, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła;
 • silny ból brzucha, biegunka, która jest wodnista lub krwawa (nawet jeśli wystąpi kilka miesięcy po ostatniej dawce);
 • bladość, szarość lub niebieskawy odcień skóry;
 • gorączka, osłabienie;
 • obolały lub spuchnięty język;
 • łatwe powstawanie siniaków, purpurowe lub czerwone plamy pod skórą;
 • wysypka skórna, bez względu na to, jak łagodna; lub
 • wysoki poziom potasu – nudności, osłabienie, uczucie mrowienia, ból w klatce piersiowej, nieregularne bicie serca, utrata ruchów.

Częste działania niepożądane leku mogą obejmować: wymioty, biegunkę, ból brzucha, wysypka, swędzenie lub obrzęk języka.

Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?