fbpx

Symwastatyna

Symwastatyna należy do grupy leków zwanych inhibitorami reduktazy HMG CoA, czyli “statynami”. Lek jest stosowany w celu obniżenia stężenia we krwi “złego” cholesterolu  (LDL), zwiększenia stężenia “dobrego” cholesterolu (HDL) oraz obniżenia stężenia trójglicerydów. Symwastatynę przyjmuje się w celu obniżenia ryzyka udaru mózgu, zawału serca i innych powikłań sercowych u osób z cukrzycą, chorobą wieńcową lub innymi czynnikami ryzyka.

Lek należy przyjmować dokładnie tak, jak jest przepisana. Zażywanie zbyt dużej jego ilości może spowodować poważne lub zagrażające życiu skutki uboczne. Symwastatynę zwykle przyjmuje się na noc lub podczas wieczornego posiłku. Jeśli pacjent przyjmuje lek częściej niż raz na dobę, należy przyjmować ją z posiłkami. Lekarz może od czasu do czasu zmienić dawkę leku, aby upewnić się, że pacjent uzyska najlepsze wyniki. Symwastatyna jest tylko częścią pełnego programu leczenia, który obejmuje również dietę, ćwiczenia i kontrolę wagi.

Nie należy przyjmować tego leku, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią lub jeśli ma czynną chorobę wątroby.

Aby upewnić się, że stosowanie symwastatyny jest bezpieczne dla pacjenta, należy powiedzieć lekarzowi, jeśli u pacjenta występują:

 • choroby wątroby w wywiadzie;
 • choroby nerek w wywiadzie;
 • cukrzyca;
 • zaburzenia tarczycy;
 • jeśli pacjent pije więcej niż 2 napoje alkoholowe dziennie.

Działania niepożądane:

W rzadkich przypadkach symwastatyna może powodować stan, w którym dochodzi do rozpadu tkanki mięśni szkieletowych, co prowadzi do niewydolności nerek. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent ma niewyjaśnione bóle mięśni, tkliwość lub osłabienie, zwłaszcza jeśli ma również gorączkę, niezwykłe zmęczenie i ciemne zabarwienie moczu.

Należy również natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku wystąpią:

 • objawy problemów z nerkami – niewielkie oddawanie moczu lub brak oddawania moczu, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, obrzęk stóp lub kostek, uczucie zmęczenia lub brak tchu;
 • osłabienie mięśni w biodrach, ramionach, szyi i plecach;
 • trudności z podnoszeniem rąk, trudności z wchodzeniem lub staniem;
 • problemy z wątrobą – nudności, ból w górnej części brzucha, swędzenie, uczucie zmęczenia, utrata apetytu, ciemny mocz, stolce o gliniastym zabarwieniu, żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu).

Częste działania niepożądane symwastatyny mogą obejmować:

 • ból głowy;
 • zaparcia, nudności, ból brzucha;
 • objawy przeziębienia, takie jak duszny nos, kichanie, ból gardła.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?