fbpx

Siarczan protaminy

Siarczan protaminy jest czynnikiem krwi stosowanym, gdy konieczne jest odwrócenie przeciwzakrzepowego działania heparyny oraz w leczeniu przedawkowania heparyny. Jest on podawany we wstrzyknięciu do żyły. Początek jego działania jest zwykle w ciągu pięciu minut. Pacjent jest wtedy pod opieką lekarza.

Pacjent przed przyjęciem siarczanu protaminy powinien powiedzieć lekarzowi, jeśli ma uczulenie na owoce morskie lub ten lek. Należy powiedzieć lekarzowi i farmaceucie o wszystkich przyjmowanych lekach (na receptę lub bez recepty, produktach naturalnych, witaminach) oraz problemach zdrowotnych. Ważne, by upewnić się, że przyjmowanie siarczanu protaminy ze wszystkimi lekami i problemami zdrowotnymi jest dla pacjenta bezpieczne.

Pomimo względnego znaczenia wskazań medycznych tego leku, może on notorycznie wywoływać szereg potencjalnie rzadkich, ale naprawdę poważnych działań niepożądanych, do których należą między innymi:

  • ogólnoustrojowe niedociśnienie tętnicze,
  • nadciśnienie płucne,
  • uszkodzenie tkanek wątroby i nerek oraz reakcja anafilaktyczna.

Pacjent powinien poinformować, jeśli pojawią się takie skutki uboczne stosowania leku, jak:

  • skurcz żołądka lub wymioty;
  • uczucie zmęczenia lub osłabienia;
  • zaczerwienienie się;
  • uczucie ciepła;
  • ból pleców.

 

Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?