fbpx

Mometazonu furoinian

Furoinian mometazonu jest kortykosteroidem stosowanym w leczeniu astmy, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, niedrożności nosa, polipów nosa, zapalenia skóry i świądu. Zmniejsza on działanie substancji chemicznych w organizmie, które powodują stan zapalny. Lek jest dostępny w postaci proszku do inhalacji, aerozolu do nosa, maści i kremów w różnych wskazaniach.
Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje cukrzyca. Miejscowe leki steroidowe wchłaniane przez skórę mogą zwiększać stężenie glukozy (cukru) we krwi lub moczu. Lek stosowany miejscowo może zaburzać wzrost u dzieci i nie powinien być stosowany długotrwale.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania mometazonu furoinianu (miejscowo) wystąpią:

  • silne podrażnienie skóry;
  • zaburzenia widzenia;
  • wysokie stężenie cukru we krwi – zwiększone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, suchość w ustach, owocowy zapach oddechu.

Częste działania niepożądane leku mogą obejmować:

  • czerwone lub wypełnione ropą zgrubienia na skórze;
  • trądzik;
  • łagodne swędzenie, mrowienie lub pieczenie.

W przypadku stosowania mometazonu furoinianu w postaci w aerozolu do nosa, bardzo niewielka ilość leku jest wchłaniana do reszty organizmu, więc nie jest prawdopodobne, aby powodował on poważne skutki uboczne.

Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?