fbpx

Mianseryna

Mianseryna należy do grupy leków zwanych tetra-cyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi. Uważa się, że lek działa poprzez zwiększenie poziomu dwóch naturalnie występujących w mózgu substancji chemicznych, noradrenaliny i 5-hydroksytryptaminy (zwanej również serotoniną). Charakteryzuje się działaniem przeciwlękowym, uspokajającym oraz poprawiającym jakość snu, ponieważ go wydłuża i pogłębia.

Mechanizm działania terapeutycznego mianseryny nie jest dobrze poznany, choć najwyraźniej blokuje ona receptory alfa-adrenergiczne, histaminowe H1 i niektóre typy receptorów serotoninowych.

Może upłynąć tydzień lub dwa, zanim działanie leku się nasili, a następnie 4-6 tygodni, zanim pacjent poczuje poprawę nastroju. Ważne jest, aby nie przerywać przyjmowania tabletek. Ponadto, gdyby podczas terapii pojawiły się niepokojące myśli, myśli o wyrządzeniu sobie krzywdy lub zakończeniu życia, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Najczęściej występującym działaniem niepożądanym jest senność, zwłaszcza w ciągu kilku pierwszych dni leczenia. Pacjenci powinni być ostrzeżeni o możliwym zagrożeniu podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Ewentualna senność może być nasilona przez alkohol.

Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?