fbpx

Mentol

Mentol jest związkiem organicznym wytwarzanym syntetycznie lub otrzymywanym z mięty pieprzowej lub innych olejków miętowych. Ma on zastosowanie w leczeniu łagodnych do umiarkowanych bólów mięśni i stawów. Mentol działa poprzez wywoływanie na skórze uczucia chłodu, a następnie ciepła. Jest on również szeroko stosowany do łagodzenia drobnych podrażnień gardła ze względu na swoje znieczulające i przeciwpodrażnieniowe działanie.

Lek należy stosować wyłącznie na skórę. Nie powinno się go stosować na otwarte rany, pękniętą lub podrażnioną skórę. Mentol stosowany na skórę może powodować uczucie zimna lub pieczenia, które zazwyczaj jest łagodne i powinno z czasem ustępować wraz z dalszym stosowaniem leku. Jeśli uczucie to powoduje znaczny dyskomfort, należy przemyć skórę wodą z mydłem.

Należy przerwać stosowanie mentolu i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi takie działania niepożądane jak:

  • silne pieczenie, kłucie, zaczerwienienie lub podrażnienie po użyciu tego leku;
  • ból, obrzęk lub pęcherze w miejscu zastosowania leku.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?