fbpx

Kwas askorbinowy

Kwas askorbinowy (witamina C) występuje naturalnie w pokarmach takich jak owoce cytrusowe, pomidory, ziemniaki i warzywa liściaste. Witamina C jest ważna dla kości i tkanki łącznej, mięśni i naczyń krwionośnych. Lek ten pomaga również organizmowi wchłaniać żelazo, które jest potrzebne do produkcji czerwonych krwinek. Kwas askorbinowy jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu niedoboru witaminy C.

Zalecana dawka witaminy C (kwasu askorbinowego) w diecie wzrasta wraz z wiekiem. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Podczas jego przyjmowania należy pić dużo płynów. Nie należy nagle przerywać stosowania kwasu askorbinowego po długotrwałym stosowaniu dużych dawek, w przeciwnym razie może wystąpić “warunkowy” niedobór witaminy C. Objawy obejmują krwawienie dziąseł, uczucie dużego zmęczenia oraz czerwone lub niebieskie punktowe plamki wokół mieszków włosowych.

Należy zapytać lekarza lub farmaceutę o stosowanie kwasu askorbinowego, jeśli u pacjenta występują:

  • choroby nerek lub kamicę nerkową w wywiadzie;
  • dziedziczne zaburzenia związane z przeładowaniem żelaza (hematochromatoza);
  • jeśli pacjent pali papierosy (palenie może osłabiać działanie kwasu askorbinowego).

Działania niepożądane:

Należy przerwać stosowanie kwasu askorbinowego i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią:

  • ból stawów, osłabienie lub uczucie zmęczenia, utrata wagi, ból brzucha;
  • dreszcze, gorączka, zwiększone pragnienie oddania moczu, bolesne lub trudne oddawanie moczu;
  • silny ból w boku lub dolnej części pleców, krew w moczu.

Częste działania niepożądane mogą obejmować:

  • zgagę, rozstrój żołądka;
  • nudności, biegunkę, skurcze żołądka.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?