fbpx

Ketoprofen

Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), który jest stosowany w leczeniu bólu lub stanu zapalnego spowodowanego zapaleniem stawów. Lek ma również zastosowanie w leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego lub bólu menstruacyjnego. Tylko ketoprofen w postaci o przedłużonym uwalnianiu jest stosowany w leczeniu zapalenia stawów. Ta postać ketoprofenu nie będzie działać wystarczająco szybko, aby leczyć ostry (natychmiastowy) ból.

Ketoprofen może zwiększyć ryzyko śmiertelnego ataku serca lub udaru, nawet jeśli pacjent nie ma żadnych czynników ryzyka. Nie należy stosować tego leku tuż przed lub po operacji pomostowania serca.
Ketoprofen może również powodować krwawienie z żołądka lub jelit, które może być śmiertelne. Warunki te mogą wystąpić bez ostrzeżenia podczas stosowania ketoprofenu, zwłaszcza u osób starszych.

Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjent ma na niego uczulenie lub jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpił atak astmy, ciężka reakcja alergiczna po przyjęciu aspiryny lub leku z grupy NLPZ.
Unikaj picia alkoholu. Może on zwiększyć ryzyko krwawienia z żołądka.

Należy zapytać lekarza lub farmaceutę, czy można bezpiecznie stosować ten lek, jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowały:

 • choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę lub jeśli palisz papierosy;
 • atak serca, udar lub zakrzep krwi;
 • wrzody żołądka lub krwawienie;
 • astma;
 • choroby wątroby lub nerek;
 • zatrzymanie płynów w organizmie.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, nie powinna przyjmować ketoprofenu, chyba że zaleci to lekarz. Przyjmowanie NLPZ podczas ostatnich 20 tygodni ciąży może powodować poważne problemy z sercem lub nerkami u nienarodzonego dziecka i możliwe komplikacje z ciążą.

Działania niepożądane:

Należy przerwać stosowanie ketoprofenu i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią:

 • duszność (nawet przy niewielkim wysiłku);
 • obrzęk lub szybki przyrost masy ciała;
 • mdłości, biegunka, objawy grypopodobne (gorączka, obrzęk gruczołów, bóle mięśni, znaczne osłabienie);
 • wysypka skórna, bez względu na to, jak łagodna;
 • oznaki krwawienia z żołądka – krwawe lub smoliste stolce, kaszel krwią lub wymioty przypominające fusy z kawy;
 • problemy z wątrobą – utrata apetytu, ból brzucha (w prawym górnym rogu), zmęczenie, swędzenie, ciemny mocz, gliniaste stolce, żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu);
 • problemy z nerkami – rzadkie oddawanie moczu lub jego brak, obrzęk stóp lub kostek, uczucie zmęczenia lub brak tchu;
 • niski poziom czerwonych krwinek (anemia) – blada skóra, niezwykłe zmęczenie, uczucie oszołomienia lub brak tchu, zimne dłonie i stopy.

Częste działania niepożądane leku mogą obejmować: zgagę, ból brzucha, gazy, nudności, wymioty, biegunkę, zaparcia lub zawroty głowy.

Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?