fbpx

Jodek potasu

Jodek potasu jest stosowany do rozluźniania i rozbijania śluzu w drogach oddechowych. Pomaga to w odkrztuszaniu śluzu, dzięki czemu można łatwiej oddychać w przypadku długotrwałych problemów z płucami (np. astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płuc). Jodek potasu jest również stosowany wraz z lekami przeciwtarczycowymi w celu przygotowania tarczycy do usunięcia chirurgicznego, w leczeniu niektórych stanów nadczynności tarczycy oraz w celu ochrony tarczycy w nagłych przypadkach narażenia na promieniowanie. Działa on poprzez zmniejszenie wielkości tarczycy i zmniejszenie ilości wytwarzanych przez nią hormonów.

Aby uniknąć rozstroju żołądka, należy przyjmować jodek potasu po posiłkach lub z jedzeniem. Należy pić dużo płynów z tym lekiem, chyba że zalecono inaczej. Dawkowanie jest uzależnione od stanu zdrowia i odpowiedzi na leczenie. U dzieci, dawkowanie jest również oparte na wieku. Nie należy zwiększać dawki, przyjmować leku częściej lub dłużej niż jest to zalecane ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Przed zastosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, jeśli pacjent ma:

  • aktualny atak lub zaostrzenie zapalenia oskrzeli (w przypadku przyjmowania jodku potasu w celu rozrzedzenia śluzu w płucach),
  • pewien rodzaj choroby skóry (opryszczkowate zapalenie skóry),
  • pewien rodzaj choroby naczyń krwionośnych (hipokomplementemiczne zapalenie naczyń),
  • guzkową chorobę tarczycy z chorobą serca.

W czasie ciąży lek ten powinien być stosowany tylko wtedy, gdy jest to wyraźnie konieczne. Należy unikać leczenia trwającego dłużej niż 1 dzień, ponieważ powtarzane dawki zwiększają ryzyko zablokowania czynności tarczycy u nienarodzonego dziecka, co może być szkodliwe.

Działania niepożądane:

Do częstych skutków ubocznych stosowania jodku potasu należą: nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, metaliczny smak w ustach, gorączka, ból głowy lub trądzik. Jeśli którykolwiek z tych objawów utrzymuje się lub nasila, należy powiedzieć o tym lekarzowi.

Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli wystąpi którekolwiek z tych mało prawdopodobnych, ale ciężkich działań niepożądanych:

  • pieczenie jamy ustnej,gardła, ból zębów lub dziąseł, obrzęk wewnątrz jamy ustnej, zwiększone wydzielanie śliny, podrażnienie oczu i obrzęk powiek;
  • silny ból głowy;
  • obrzęk przedniej części szyi lub gardła (wole);
  • objawy zmniejszonej czynności tarczycy (np. zwiększenie masy ciała, nietolerancja zimna, nieregularne bicie serca, zaparcia, nietypowe zmęczenie);
  • dezorientacja;
  • drętwienie, pieczenie, ból oraz osłabienie rąk lub stóp.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?