fbpx

Glukoza

Glukoza jest podstawowym paliwem wykorzystywanym przez większość komórek organizmu do wytwarzania energii, która jest potrzebna do wykonywania funkcji komórkowych. Kiedy jej poziom spada do poziomu hipoglikemii, komórki nie mogą normalnie funkcjonować i pojawiają się objawy takie jak nerwowość, chłodna skóra, ból głowy, dezorientacja, drgawki lub śpiączka. Glukoza po spożyciu jest wchłaniana z jelita bezpośrednio do krwi i powoduje szybki wzrost poziomu glukozy we krwi.

Glukoza jest stosowana w leczeniu niskiego poziomu cukru we krwi. Objawy niskiego poziomu cukru we krwi obejmują nagłe pocenie się, zimną skórę, drżenie, drażliwość, szybkie bicie serca, głód, niewyraźne widzenie, zawroty głowy lub mrowienie rąk i stóp. Dobrym zwyczajem jest noszenie przy sobie tabletek, płynu lub żelu z glukozą, aby leczyć niski poziom cukru we krwi. Jeśli pacjent nie ma tych niezawodnych jej form, szybko może podnieść poziom cukru we krwi, jedząc szybkie jego źródło, takie jak cukier stołowy, miód lub cukierki, albo spożycie soku owocowego.

Zazwyczaj stosowana dawka glukozy w przypadku hipoglikemii to 10-20 g doustnie lub we wlewie dożylnym. Dawkę doustną można powtórzyć za 10 minut, jeśli objawy hipoglikemii nie ustąpią. Pacjent powinien sprawdzać poziom cukru we krwi 10 do 15 minut po zażyciu tego produktu. Jeśli jego poziom we krwi jest nadal niski, należy przyjąć kolejną jej dawkę.

Glukoza ma zazwyczaj bardzo niewiele działań niepożądanych. Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek nietypowe objawy związane z przyjmowaniem tego produktu, należy niezwłocznie powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

 

Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?