fbpx

Glukonian cynku

Glukonian cynku jest składnikiem znajdującym się w wielu suplementach i witaminach. Stosowany jest w celu złagodzenia objawów przeziębienia i grypy oraz wspomagania układu odpornościowego. Obejmują one ból gardła, kaszel, kichanie, zatkany nos i zachrypnięty głos. Zalecana dzienna dawka glukonianu cynku zmienia się wraz z wiekiem.

Do działań niepożądanych należą:

  • mdłości, wymioty, ból brzucha;
  • biegunka;
  • suchość w ustach, zmienione odczuwanie smaku;
  • nieprzyjemny smak w ustach.

Należy unikać przyjmowania tego leku z pokarmami o dużej zawartości wapnia lub fosforu, które mogą utrudniać wchłanianie glukonianu cynku przez organizm. Do pokarmów o dużej zawartości wapnia lub fosforu należą: mleko, ser, jogurt, lody, suszona fasola, groch, soczewica, orzechy, masło orzechowe, piwo, napoje bezalkoholowe typu cola i gorące kakao.

Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?