fbpx

Ekstrakt z mącznicy lekarskiej

Arctostaphylos uva ursi (L.) Spreng. – Mącznica lekarska

Surowiec zielarski: 

Uvae ursi folium

Skład chemiczny:

– glikozydy fenolowe: arbutyna, metyloarbutyna, wolny hydrochinon i metylohydrochinon

– garbniki hydrolizujące takie jak: elago- i galotaniny

– flawonoidy: hiperozyd

– kwasy fenolowe: galusowy, elagowy

– triterpeny: kwas ursolowy

Działanie: 

Przy podaniu doustnym w jelicie cienkim zachodzi hydroliza w wyniku której arbutyna przekształca się do hydrochinonu, następnie trafia do wątroby żyłą wrotną i ulega sprzęganiu. Powstały związek dostaje się wraz z krwią do nerek i ulega hydrolizie po wpływem lekko zasadowego odczynu moczu pierwotnego, występującego u osób z chorymi nerkami. Uwalnia się wtedy wolny hydrochinon o właściwościach silnie dezynfekujących. Istotny synergizm wykazują kwasy fenolowe wraz z kwasem ursolowym, które nasilają działanie dezynfekujące, a flawonoidy wpływają na zwiększenie przepływu krwi przez nerki i tym samym stymulują diurezę.

Zastosowanie: 

– Przez zdolności odkażające znalazła zastosowanie w leczeniu wielu zaburzeń ze strony układu moczowo-płciowego jak: zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej czy stosowanie przy bolesnym oddawaniu moczu.

 Dawkowanie:

Przyjmowany doustnie jako odwar do 2g surowca na dobę. Nie zaleca się stosować częściej niż 5 razy do roku bez konsultacji z lekarzem.

Najważniejsze interakcje z lekami:

Nie udokumentowano, jednak należy zachować ostrożność przy stosowaniu z lekami działającymi podobnie lub przeciwstawnie oraz z środkami zakwaszającymi mocz.

Działanie niepożądane:

Przeprowadzono nieliczne badania, ale stwierdzono, że hydrochinon w większych dawkach może powodować nudności oraz wymioty w wyniku podrażnienia żołądka. Co więcej, dłuższe stosowanie jest niewskazane przez wzgląd na hepatotoksyczność hydrochinonu.

Przeciwwskazania:

– ciąża oraz okres karmienia piersią

– nadwrażliwość na roślinę

Źródła:

  1. Barnes J., Anderson L.A., Philipson J.D.: Herbal Medicines, 3rd Edition. The Pharmaceutical Press. 2007, 577-578.
  2. Motławska I., Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 2008. 83-84.
  3. Horváth G., Molnár P., Bencsik T.: Pharmacognosy 2. 2014. 398-400.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?