fbpx

Cynk

Cynk jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, powszechnie występującym w czerwonym mięsie, drobiu i rybach. Jest on niezbędny w niewielkich ilościach dla zdrowia człowieka, jego wzrostu i poczucia smaku.

Cynk znajduje się w całym organizmie. Organizm nie magazynuje nadmiaru cynku, dlatego musi być on pozyskiwany z diety. Jest on potrzebny dla funkcji immunologicznych, gojenia się ran, krzepnięcia krwi, funkcji tarczycy i wielu innych. Odgrywa również kluczową rolę w utrzymaniu wzroku i może mieć wpływ na wirusy.

Ludzie powszechnie stosują cynk w przypadku niedoboru tego pierwiastka, biegunki i choroby Wilsona. Cynk jest również stosowany w leczeniu trądziku, cukrzycy, anoreksji, oparzeń i wielu innych. Istnieją pewne dowody naukowe na poparcie jego stosowania w niektórych z tych schorzeń.

Nie ma natomiast dobrych dowodów na poparcie stosowania cynku w przypadku COVID-19.

Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?