fbpx

Cyjanokobalamina

Cyjanokobalamina jest stworzoną przez człowieka formą witaminy B12.

Witamina B12 jest ważna dla wzrostu, reprodukcji komórek, tworzenia krwi oraz syntezy białek i tkanek.

Cyjanokobalamina jest stosowana w leczeniu niedoboru witaminy B12 u osób z niedokrwistością złośliwą i innymi schorzeniami.

 

Środki ostrożności

Nie należy stosować cyjanokobalaminy, jeśli pacjent jest uczulony na cyjanokobalaminę lub kobalt, lub jeśli cierpi na chorobę Lebera (dziedziczna forma utraty wzroku). Cyjanokobalamina może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego (i ewentualnie ślepoty) u osób z chorobą Lebera.

Aby upewnić się, że lek ten jest bezpieczny dla pacjenta, należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent ma:

  • problemy z oczami lub chorobę Lebera (u Ciebie lub członka rodziny);
  • choroby nerek lub wątroby;
  • niedobór żelaza lub kwasu foliowego;
  • jakikolwiek rodzaj zakażenia;
  • jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki lub zabiegi, które wpływają na szpik kostny.

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią. Dawka leku może być inna w czasie ciąży lub karmienia piersią.

 

Działania niepożądane

Jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej na kobalaminę: pokrzywka; trudności w oddychaniu; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, należy zwrócić się o pomoc medyczną.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas przyjmowania cyjanokobalaminy u pacjenta pojawią się:

  • problemy z sercem – obrzęk, szybki przyrost masy ciała, uczucie braku tchu;
  • nagromadzenie płynu w płucach lub wokół płuc – ból przy oddychaniu, uczucie braku tchu w pozycji leżącej, świszczący oddech, duszności, kaszel z pienistym śluzem, zimna i lepka skóra, niepokój, szybkie bicie serca; lub
  • niski poziom potasu – skurcze nóg, zaparcia, nieregularne bicie serca, trzepotanie w klatce piersiowej, zwiększone pragnienie lub oddawanie moczu, drętwienie lub mrowienie, osłabienie mięśni lub uczucie utykania.

Częste działania niepożądane witaminy B12 mogą obejmować:

  • biegunkę;
  • obrzęk w dowolnym miejscu ciała.

 

Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?