Ciprofibrat
Ciprofibrat jest substancją czynną występującą w lekach zmniejszających stężenie cholesterolu i triglicerydów w surowicy. Jest wskazany w leczeniu ciężkiej hipertriglicerydemii oraz hiperlipidemii mieszanej, gdy statyny są przeciwwskazane lub nie są tolerowane.
Mechanizm działania ciprofibratu nie został jeszcze w pełni wyjaśniony. Jednakże, badania pokazały, że wzmaga on aktywność lipazy lipoproteinowej, co znacząco obniża stężenie trójglicerydów. Ponadto, zmniejsza stężenie takich cząsteczek lipoproteinowych jak VLDL i LDL – tzw. “złego cholesterolu”. Obniża wątrobową syntezę cholesterolu. Dodatkowo, podwyższa stężenie HDL, który posiada właściwości ochronne. Co więcej, ciprofibrat oddziałuje na organizm w sposób molekularny, ponieważ wiąże się z jądrowymi czynnikami transkrypcyjnymi z rodziny PPAR-α. Oprócz wymienionych powyżej mechanizmów działania ciprofibrat wykazuje także działanie przeciwpłytkowe i fibrynolityczne.
Istnieją dowody, że leczenie fibratami może zmniejszyć liczbę zdarzeń związanych z chorobą wieńcową.
U pacjentów chorych na zaburzenia lipidowe oprócz stosowania odpowiednio dobranych środków farmakologicznych, należy wdrożyć zbilansowaną dietę, w której stężenie przyjmowanego cholesterolu będzie jak najmniejsze. Zalecana jest również odpowiednia dla wieku oraz możliwości aktywność fizyczna.
Leki zawierające ciprofibrat są przeciwskazane u pacjentów:
- z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby,
- z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek,
- w trakcie ciąży i laktacji lub gdy istnieje podejrzenie ciąży,
- jednoczesne stosujących inny lek z fibratami,
- z nadwrażliwością na substancję czynną.
Opisywana substancja czynna może powodować działania niepożądane takie jak:
- zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego i błędnikowego,
- senność i zmęczenie,
- nudności, wymioty,
- biegunka, ból brzucha,
- niestrawność,
- wysypka,
- łysienie
- ból mięśni,
W związku z tym, że ciprofibrat może prowadzić do wystąpienia zawrotów głowy, senności i zmęczenia, niewskazane jest prowadzenie pojazdów mechanicznych podczas stosowania leków z tą substancją czynną.