fbpx

Chlorowodorek ksylometazoliny

Chlorowodorek ksylometazoliny jest bezpośrednio działającym agonistą alfa-adrenergicznym stosowanym w objawowym leczeniu niedrożności nosa i niewielkich stanów zapalnych spowodowanych alergią lub przeziębieniem. Lek jest dostępny bez recepty w postaci aerozoli lub kropli do nosa

Stosowanie zbyt dużej ilości tego leku może spowodować uszkodzenie przewodów nosowych, co może prowadzić do przewlekłego zatkania. Nie należy stosować aerozolu do nosa częściej niż 3 razy na dobę (co 8 do 10 godzin).

Należy zapytać lekarza lub farmaceutę, czy stosowanie leku chlorowodorku ksylometazoliny jest bezpieczne, jeśli u pacjenta występują inne schorzenia, w szczególności:

  • choroby serca, wysokie ciśnienie krwi;
  • jaskra;
  • choroby wątroby lub nerek;
  • powiększenie gruczołu krokowego, problemy z oddawaniem moczu;
  • cukrzyca;
  • zaburzeń tarczycy.

Chociaż ryzyko poważnych działań niepożądanych jest niskie, gdy ksylometazolina jest stosowana donosowo, działania niepożądane mogą wystąpić, jeśli lek zostanie wchłonięty do krwiobiegu.

Częste działania niepożądane leku mogą obejmować: suchość, pieczenie, kłucie w nosie, kichanie lub katar.

Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?