fbpx

Chlorek wapnia

Chlorek wapnia jest stosowany w leczeniu lub zapobieganiu niskiego poziomu wapnia. Stosowany jest także w celu ochrony serca przed wysokim poziomem potasu, a także w celu ochrony serca i płuc przed wysokim poziomem magnezu.

 

Środki ostrożności

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent ma uczulenie na chlorek wapnia; jakąkolwiek część chlorku wapnia; lub inne leki, pokarmy lub substancje. Należy powiedzieć lekarzowi o alergii i jakie objawy wystąpiły.

Jeśli masz którykolwiek z poniższych problemów zdrowotnych:

  • Problemy z oddychaniem, wysoki poziom wapnia lub niski poziom wapnia spowodowany problemami z nerkami.
  • Jeśli przyjmujesz ceftriakson.
  • Jeśli przyjmujesz digoksynę.

Należy powiedzieć lekarzowi i farmaceucie o wszystkich lekach (wydawanych na receptę lub bez recepty, produktach naturalnych, witaminach) i problemach zdrowotnych. Należy upewnić się, że przyjmowanie chlorku wapnia ze wszystkimi lekami i problemami zdrowotnymi jest bezpieczne dla pacjenta. Nie należy rozpoczynać, przerywać stosowania ani zmieniać dawki żadnego leku bez porozumienia z lekarzem.

Poinformuj lekarza, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę.
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią.

 

Działania niepożądane

Należy natychmiast poinformować lekarza lub uzyskać pomoc medyczną, jeśli podczas stosowania chlorku wapnia u pacjenta wystąpi którykolwiek z następujących objawów lub symptomów, które mogą być związane z bardzo ciężkim działaniem niepożądanym:

  • Oznaki reakcji alergicznej, takie jak wysypka; pokrzywka; swędzenie; czerwony, opuchnięty, pęcherze lub łuszcząca się skóra z lub bez gorączki; świszczący oddech; ucisk w klatce piersiowej lub gardle; trudności w oddychaniu, połykaniu lub mówieniu; niezwykła chrypka; lub obrzęk ust, twarzy, warg, języka lub gardła.
  • Zawroty głowy lub omdlenia.
  • Zmiany nastroju.
  • Zmiana w ilości oddawanego moczu.
  • Bicie serca, które nie wydaje się normalne.
  • Ból pleców, ból brzucha lub krew w moczu. Mogą to być objawy kamicy nerkowej.

 

Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?