fbpx

Acyklowir

Acyklowir jest lekiem przeciwwirusowym. Spowalnia on wzrost i rozprzestrzenianie się wirusa opryszczki w organizmie. Nie wyleczy on opryszczki, ale może złagodzić objawy zakażenia.

Lek ten jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez wirusy opryszczki, takich jak opryszczka narządów płciowych, zimne owrzodzenia, półpasiec i ospa wietrzna.

Leczenie acyklowirem należy rozpocząć tak szybko, jak to możliwe po wystąpieniu pierwszych objawów (takich jak mrowienie, pieczenie, pęcherze).

Zakażenia opryszczką są zaraźliwe i można zarazić inne osoby, nawet podczas leczenia acyklowirem. Unikaj kontaktu zakażonych miejsc z innymi osobami. Unikaj dotykania zakażonego miejsca, a następnie dotykania oczu.

Stosuj ten lek przez cały przepisany okres czasu, nawet jeśli objawy szybko się poprawią. Pominięcie dawki może zwiększyć ryzyko, że wirus stanie się odporny na lek.

Nie należy przyjmować tego leku, jeśli pacjent jest uczulony na acyklowir lub walacyklowir.

Częste działania niepożądane leku mogą obejmować:

  • łagodny ból skóry,
  • wysypka, swędzenie,
  • mdłości, wymioty, biegunka,
  • ból głowy,
  • ból w jamie ustnej podczas stosowania tabletek doodbytniczych acyklowiru.

Aby upewnić się, że ten lek jest bezpieczny dla pacjenta, należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent ma: chorobę nerek lub słaby układ odpornościowy. Acyklowir może uszkadzać nerki, zwłaszcza jeśli pacjent stosuje również pewne leki na zakażenia, raka, osteoporozę, odrzucenie przeszczepu narządu, zaburzenia jelitowe, wysokie ciśnienie krwi lub ból lub zapalenie stawów. Acyklowir nie powinien być podawany dziecku w wieku poniżej 2 lat.

Poinformuj lekarza, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Karmienie piersią podczas stosowania tego leku może nie być bezpieczne.

Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?