fbpx

Sero-dodatnie reumatoidalne zapalenie stawów

Sero-dodatnie reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą zapalną dotykającą stawów. U osoby z tym schorzeniem we krwi występują przeciwciała, które pomagają rozpoznać chorobę. Przeciwciała te nazywane są antycyklicznymi cytrulinowanymi peptydami (anty-CCP) lub czynnikami reumatoidalnymi (RF). Mogą być obecne albo jedne, albo drugie. Ich obecność wiąże się z zapaleniem stawów i wystąpieniem objawów reumatoidalnego zapalenia stawów.

Do najczęstszych objawów tego schorzenia należą:

  • obrzęk i ból kilku stawów, zwłaszcza dłoni i stóp
  • poranna sztywność trwającą około 45 minut
  • pogorszenie stanu chrząstek i kości (stwierdzane na zdjęciach rentgenowskich)
  • pojawienie się twardych grudek pod skórą w pobliżu stawów (guzki reumatoidalne)

 

 

Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?