leki-orange

Biseptol, zawiesina doustna, 0,2g +0,04g/ 5ml

Biseptol co to jest?

Biseptol jest lekiem wydawanym z przepisu lekarza, zawierającym w swoim składzie kotrimoksazol — mieszaninę trimetoprimu i sulfametoksazolu. Produkt leczniczy wykazuje działanie przeciwbakteryjne i stosowany jest w niektórych rodzajach zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na kotrimoksazol.
Rozdziały

Na co pomaga Biseptol?

Sprawdź, w jakich schorzeniach możesz zastosować lek Biseptol.

Biegunka podróżnych to zespół objawów, który powstał wskutek zakażenia przewodu pokarmowego podczas podróży często w miejsca o niższym standardzie sanitarno-higienicznym. Przyczyną są najczęściej skaż…
Ostra choroba biegunkowa endemiczna w Indiach i południowo-wschodniej Azji, której czynnikiem sprawczym jest vibrio cholerae (przecinkowiec cholery). Cholera jest infekcją bakteryjną, która powoduje b…
Dur brzuszny (tyfus, tyfus brzuszny) to ostre ogólnoustrojowe zakażenie gorączkowe wywołane przez salmonellę typhi. Do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia żywności lub napojów skażonych salmonellą ty…
Nokardioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie z rodzaju Nocardia, które występują w środowisku, zazwyczaj w stojącej wodzie, rozkładających się roślinach i glebie. Choroba ta występuje najczęściej…
Pełzakowica to choroba wywoływana przez pasożyta – pełzaka czerwonki – Entamoeba histolytica. Pełzakowica zwykle dotyczy osób żyjących lub przebywających czasowo w rejonach tropikalnych, na obszarach …
Wrzód miękki, nazywany inaczej wrzodem wenerycznym, jest wywoływany przez bakterię Haemophilus ducreyi. Choroba ta występuje najczęściej w krajach rozwijających się i częściej dotyczy mężczyzn, niż ko…
Dolne drogi oddechowe obejmują dolną część krtani, tchawicę, oskrzela i oskrzeliki. Zakażenia dolnych dróg oddechowych zwykle spowodowane są wirusem, ale mogą być również spowodowane przez bakterie lu…
E. coli (Escherichia coli) to rodzaj bakterii, która normalnie żyje w jelitach, więc większość typów E. coli jest nieszkodliwa. Niektóre szczepy mogą jednak wywołać m.in. biegunkę po zjedzeniu skażone…
Zakażenia układu moczowego w większości spowodowane są wprowadzeniem bakterii do ujścia cewki moczowej. Bakterie przylegają do ścianek cewki, namnażają się i przemieszczają w górę cewki moczowej do pę…
Zapalenie gruczołu krokowego to obrzęk i stan zapalny gruczołu krokowego znajdującego się u mężczyzn bezpośrednio pod pęcherzem moczowym. Gruczoł krokowy produkuje płyn (nasienie), który odżywia i tra…
Zapalenie ucha środkowego jest to stan zapalny lub zakażenie zlokalizowane w uchu środkowym obejmujące kosteczki słuchowe i przewód uszny. Infekcje ucha środkowego są zazwyczaj wynikiem nieprawidłoweg…
Zapalenie zatok to choroba błony śluzowej w zatokach przynosowych i nosie. W zależności od czasu trwania, wyróżnia się: •ostre zapalenie zatok – objawy utrzymują się zwykle nie dłużej niż 4 tygodnie; …

Skład leku Biseptol

Zapoznaj się z dokładnym składem leku Biseptol.

Sulfametoksazol to sulfonamid o średnim czasie działania i szerokim spektrum działania, hamujący syntezę kwasu foliowego poprzez konkurencyjny antagonizm z kwasem p-aminobenzoesowym. Lek bardzo często…
Trimetoprim to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń pęcherza moczowego, nerek lub zakażeń ucha wywołanych przez niektóre bakterie. Działa on poprzez zatrzymanie wzrostu bakterii. Ten antybiotyk lec…

Częste pytania o Biseptol

Zobacz najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Biseptol.
Leku Biseptol nie należy podawać niemowlętom w wieku poniżej 6 tygodni.
Ulotkę leku można znaleźć na stronie internetowej Rejestru Produktów Leczniczych oraz dołączoną do opakowania.
Lek stosowany jest w niektórych rodzajach zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na kotrimoksazol (sulfametoksazol + trimetoprim).
Nie, lek zawiera w składzie kotrimoksazol — mieszaninę trimetoprimu i sulfametoksazolu.
Tak, lek dostępny jest na receptę.

Zamienniki Biseptol i produkty podobne

W tej sekcji znajdziecie produkty zawierające taką samą substancję lub substancje o podobnym działaniu. Preparaty te mogą być stosowane w leczeniu tego samego schorzenia.
Brak zamienników.

Biseptol dawkowanie

Zapoznaj się ze szczegółowym dawkowaniem leku Biseptol. Pamiętaj o jego przestrzeganiu.

Jak dawkować lek Biseptol?

Sekcja w trakcie uzupełniania przez farmaceutów.

Ulotka leku Biseptol

Ulotka dostępna do przeczytania w wersji online lub pobrania na dysk jako plik PDF. 

Biseptol przeciwwskazania

Lista przeciwwskazań i ostrzeżeń dla pacjentów:

Biseptol w ciąży

Sekcja w trakcie uzupełniania przez farmaceutów.

Biseptol u dzieci

Sekcja w trakcie uzupełniania przez farmaceutów.

Biseptol a alkohol

Sekcja w trakcie uzupełniania przez farmaceutów.

Interakcje Biseptol

Pamiętaj, że stosowanie przez ciebie leki mogą wchodzić w różne interakcje, które nasilają bądź osłabiają ich działanie. Interakcje mogą występować nie tylko między lekami, ale także między lekiem a pożywieniem, oraz lekiem a alkoholem.

Tabela charakterystyki Biseptol