👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Kiedy zacząć stosować plastry silikonowe na blizny?…

Kiedy zacząć stosować plastry silikonowe na blizny?

 • Płeć: Kobieta
 • Wiek: 25 lat
 • Dotyczy leku: Sutricon silikonowe plastry na blizny
Odpowiedź farmaceuty
 • Plastry silikonowe zawierają silikon medyczny, który bardzo dobrze wpływa na proces wygładzenia blizny. Świeża blizna ma tendencje do wysychania, co zwiększa przekrwienie tkanki i intensyfikuje odkładanie kolagenu w jej obrębie. Mechanizm działania silikonu nie jest do końca poznany, ale twierdzi się, że zwiększa on nawilżenie tkanki, co poprawia wygląd blizny [1].

  Plastry silikonowe na blizny powinny być naklejane jak najszybciej, jednak dopiero po wygojeniu się rany. Można je zacząć stosować dopiero po samoczynnym odpadnięciu strupa i powstaniu świeżej tkanki.

  Silikon medyczny to jeden z lepszych środków do redukcji blizn, jednak nie sprawi on, że blizna całkowicie zniknie. Efektem terapii będzie jedynie poprawa wizualna tkanki, zmniejszenie zaczerwienienia i wygładzenie. Proszę także pamiętać, że pierwsze efekty będą widoczne po około miesiącu stosowania, aczkolwiek kuracja powinna trwać nawet do 6 miesięcy.

  Plastry z silikonami dostępne są w różnych rozmiarach, jednak można je przycinać na mniejsze części. Jeden plaster można trzymać na skórze od 3 do 5 dni (plastry różnych producentów mogą mieć odmienny maksymalny okres stosowania, dlatego przed użyciem proszę zapoznać się z ulotką), jednak jest to okres maksymalny. Należy dbać o higienę w obrębie blizny. Po 24 godzinach noszenia plastra należy go zdjąć, umyć bliznę i ten sam plaster (jeśli nie jest zamoczony i zabrudzony) można nałożyć ponownie [2]

  Więcej o bliznach można przeczytać tutaj: Blizny — jak skutecznie się ich pozbyć?

  [1] F. B. Rabello, C. D. Souza, and J. A. Farina, “Update on hypertrophic scar treatment,” Clinics, vol. 69, no. 8. Universidade de Sao Paulo, pp. 565–573, 2014, doi: 10.6061/clinics/2014(08)11.
  [2] Sutricon – Ulotka.

  Reply