Na alergiczny nieżyt nosa, inaczej zwany alergicznym zapaleniem nosa, chorują miliony osób na świecie. W aptece dostępnych jest wiele preparatów, które zmniejszają dolegliwości. Dostępne są zarówno krople do nosa, jak i działające ogólnie tabletki przeciwalergiczne. W tym artykule przedstawię przegląd kropli do nosa stosowanych w alergii.

Czym jest alergiczny nieżyt nosa?

Alergiczny nieżyt nosa jest nadmierną reakcją organizmu na alergeny, czyli czynniki, które wywołują stan zapalny w organizmie. Alergeny należą do różnych grup chemicznych. Ich wspólną cechą jest jedynie to, że wywołują reakcję alergiczną. Oznacza to wzrost wytwarzanych przeciwciał IgE w organizmie [1].

Alergiczny nieżyt nosa występuje zarówno u dorosłych jak i dzieci. Dotyczy 50-70% osób chorujących na astmę [2]. Wyróżniamy dwa rodzaje alergicznego nieżytu nosa: sezonowy i przewlekły. Sezonowy pojawia się okresowo, zwykle w trakcie pylenia drzew. Przewlekły utrzymuje się znacznie dłużej (czytaj także: Leki na alergię — podział i przegląd leków przeciwhistaminowych).

REKLAMA
REKLAMA

Jakie są objawy alergicznego zapalenia nosa?

  • częste kichanie,
  • obfita, wodnista wydzielina z nosa,
  • uczucie zatkania nosa,
  • świąd w nosie,
  • towarzyszące podrażnienie spojówek i łzawienie oczy, nadwrażliwość na światło,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia snu,
  • uczucie zmęczenia,
  • problemy z koncentracją [3].

Jakie są przyczyny? 

Następuje powiązanie dwóch przyczyn, tj. predyspozycji genetycznej oraz działania alergenu, którym mogą być pyłki, roztocza, wirusy, pleśnie, pierze, sierść, alergeny pokarmowe, zanieczyszczenie środowiska. Czynnikiem odpowiedzialnym za powstanie objawów jak świąd, kichanie czy nadmierna wydzielina jest histamina.

Alergiczny nieżyt nosa — jak sobie z nim radzić?

Jakie substancje wchodzą w skład przeciwalergicznych kropli do nosa?

Mometazon

Ostatnio bardzo popularny i dostępny bez recepty mometazon. Dostępny w kroplach do nosa: Nasometin control, Pronasal control, Aleric spray, Momester nasal.

Mometazon to syntetyczny glikokortykosteroid. Działa silnie przeciwzapalnie, przeciwświądowo oraz obkurcza naczynia krwionośne [4]. W bardzo małym stopniu, poniżej 0,1% ulega wchłanianiu po podaniu wziewnym, także jest bezpieczny i nie wywołuje działania ogólnego.

Nasometin

Momester Nasal

Chlorowodorek azelastyny

Lek przeciwhistaminowy, który ma długi czas działania i w niewielkim stopniu wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu nie wywołuje senności [5]. Dostępny w kroplach do nosa: Acatar allergy, Allergodil, Azelastin POS.

Azelastin POS

Kromoglikan sodowy

Wykazuje działanie przeciwalergiczne. Hamuje wydzielanie histaminy i innych mediatorów zapalnych podczas reakcji alergicznej. Dodatkowo uszczelnia drobne naczynia krwionośne. Ze względu na charakter działania kromoglikan musi być podany przed kontaktem z alergenem. Po wystąpieniu objawów jest nieskuteczny [6].

Polcrom®

Allergocrom®

Alleoptical

Allergo-COMOD®

Fenylefryna

Jest to amina sympatykomimetyczna. Jej działanie jest podobne do epinefryny i efedryny, jednak działa dłużej. Zastosowanie w kroplach do nosa zawdzięcza działaniu obkurczającemu śluzówkę, dzięki czemu zmniejsza się wodnisty katar. Występuje w kroplach do nosa: Envil katar, Sinumedin i Otrivin allergy.

Envil katar

Sinumedin

Otrivin® Allergy

Środki obkurczające naczynia: xylometazolina i oxymetazolina

Te substancje obkurczają miejscowo naczynia krwionośne, dlatego zmniejszają obrzęk, wysięk i przekrwienie. Ułatwiają oddychanie. Nie należy stosować ich długotrwale. Występują w kroplach do nosa: Xylometazolin, Sudafed, Nasic, Xylogel, Xylodex, Otrivin (xylometazolina) oraz Nasivin, Acatar, Afrin (oxymetazolina).

Xylometazolin Teva

Xylogel 0,1%; -0,05%

Xylorin®

Otrivin® 0,1%

Nasivin 0,01%

Acatar Control

Podsumowanie kropli do nosa

Jak widać, wybór kropli do nosa w alergicznym nieżycie nosa, jest dość spory. Zawiera zarówno substancje przeciwalergiczne, jak i zmniejszające miejscowo stan zapalny czy zmniejszające wysięk i obrzęk. Wybór kropli do nosa dostępnych bez recepty, jest duży. Dzięki temu chory może uzyskać poradę i pomoc w aptece, bez konieczności natychmiastowej wizyty i lekarza.