aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , , , , , , ,

Jakie właściwości lecznicze ma maść borowinowa?

Czy wiesz, na co pomaga maść borowinowa?

Borowina jest torfem bogatym w naturalne składniki i mającym szerokie zastosowanie w medycynie. Dzięki swojemu korzystnemu działaniu zdrowotnemu jest wykorzystywana jako maści, okłady czy dodatek do kąpieli. Jakie właściwości ma borowina? Kiedy można ją stosować? Czy jest bezpieczna?
Borowina - naturalny skarb medycyny

Z czego jest borowina?

Borowina to torf, a dokładnie mieszanina związków z grupy peloidów. Peloidy powstały z obumarłej roślinności bagiennej, która występowała w bardzo wilgotnym środowisku z dostępem do małej ilości powietrza około 10 tysięcy lat przed naszą erą. W Polsce podobnie jak w całej Europie Środkowo-Wschodniej, występują duże ilości borowiny. Zabiegi z wykorzystaniem borowiny są wykonywane w licznych uzdrowiskach i sanatoriach. Stała się również popularna w wielu gabinetach fizjoterapeutycznych czy salonach kosmetycznych. Coraz częściej jest ona również stosowana samodzielnie przez pacjentów w warunkach domowych [1].

Borowina zawiera szereg cennych składników. Są to m.in.:

 • kwasy humusowe, huminowe, hymatomelanowe i fulwolonowe;
 • pektyny;
 • żywice;
 • woski;
 • garbniki;
 • pektyny;
 • potas i sód;
 • wapń oraz magnez;
 • krzem i żelazo [2].

W jaki sposób działa borowina?

Borowina może być stosowana jako kąpiele borowinowe, okłady borowinowe, plastry borowinowe albo popularne w aptece maści borowinowe. Działanie borowiny opiera się na jej dużej pojemności cieplnej, dzięki czemu jest ona w stanie podgrzewać dużą powierzchnię ciała, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca, w którym występuje dolegliwość. Dodatkowo borowina uwalnia wymienione powyżej składniki czynne, co ma również znaczenie lecznicze. Ten mechanizm dotyczy przede wszystkim kąpieli, okładów i plastrów borowinowych. Maść borowinowa również działa w ten sposób, ale jej działanie jest nakierowane bardziej punktowo [3].

Maść borowinowa — na co pomaga?

Borowina jest wykorzystywana mi.in w następujących dolegliwościach:

 • bóle kręgosłupa i zapalenie stawów kręgosłupa;
 • choroby reumatoidalne stawów, stany zapalne narządów ruchu;
 • zmniejsza objawy starzenia się skóry;
 • zmniejsza objawy menopauzy;
 • ma korzystny wpływ na niektóre choroby układu sercowo-naczyniowego, układu trawiennego czy nerwowego [1,3].

Maść borowinowa składa się nie tylko z borowiny, ale i dodatków, które pozwalają otrzymać jej odpowiednią konsystencję i działanie, takich jak parafina, wazelina czy etyl parahydrobenzoesanu. Dzięki zawartości licznych mikroelementów i kwasów organicznych maść borowinowa ma właściwości odżywcze, przyspiesza gojenie się ran i regenerację obrzęków czy nacieków zapalnych na ciele. Maść borowinowa dodatkowo działa przeciwbólowo i chroni chrząstki obecne w organizmie. Maść borowinowa stosowana jest m.in. na stawy, bóle kostne, mięśniowe, problemy z kręgosłupem, obrzęki, zwichnięciach czy złamania [1,4].

Borowina — skutki uboczne i przeciwwskazania

 • preparatów z borowiną nie powinno stosować się w przypadku uszkodzeń skóry, zapalenia tkanek miękkich, nowotworów, problemów z krążeniem (choroby serca czy niedawno przebyty zawał) i występującymi chorobami układu oddechowego (np. gruźlicą);
 • przeciwwskazaniem jest również uczulenie na borowinę lub jakikolwiek składnik jej preparatów;
 • w przypadku ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem [4-6].

Jak stosować maść lub plastry borowinowe?

Preparaty z borowiną powinny być nałożone i dokładnie rozsmarowane bezpośrednio na bolącym lub zmienionym chorobowo miejscu. Czynność można powtarzać nawet kilka razy dziennie, najlepiej regularnie przez dłuższy czas (co najmniej 2-3 tygodnie). Poprawa stanu pacjenta nie powinna jednak przyczynić się do szybkiego odstawienia maści przez niego. Aby działanie przeciwzapalne mogło przynieść pożądany efekt, stosowanie maści powinno trwać dłuższy czas. Podobny efekt mają plastry domowe, które łagodzą dolegliwości bólowe i stany zapalne stawów, mięśni czy kręgosłupa [4-6].

Czy maść z borowiny jest rozgrzewająca?

Maść borowinowa ma właściwości rozgrzewające. Dzięki temu skuteczniej może zmniejszać ból w obrębie mięśni lub stawów. Rozgrzanie tkanek zwiększa przepływ krwi i przyspiesza ich regenerację.

Jakie preparaty z borowiną kupisz w aptece?

Maść borowinowa, lek bez recepty

 • 1 g maści zawiera 400 mg wodnego wyciągu borowinowego;
 • maść borowinową stosuje się od 1 do 3 razy dziennie, przez okres 2-3 tygodni;
 • lek łagodzi dolegliwości bólowe związane ze stanem zapalnym, m.in. w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatyzmie czy zespołach bólowych [4].

Pasta borowinowa lecznicza (Borowina lecznicza) pasta na skórę, lek bez recepty

 • zawiera borowinę;
 • jest przeznaczona do jednorazowego stosowania na skórę w postaci okładów, w warunkach domowych i gabinetach rehabilitacyjnych, według zaleceń i dokładnej instrukcji pochodzących z ulotki;
 • pasta borowinowa lecznicza łagodzi dolegliwości bólowe związane ze stanem zapalnym [5].

Reumogel żel borowinowy, lek bez recepty

 • preparat zawiera wodny wyciąg borowinowy;
 • produkt leczniczy stosuje się 2-3  razy dziennie lekko wmasowując żel w chore stawy i mięśnie (co najmniej 2 – 3 tygodnie);
 • lek łagodzi dolegliwości bólowe i stany zapalne przy chorobie zwyrodnieniowej stawów czy kręgosłupa [6].

Jak bezpiecznie stosować maść borowinową na bóle? 7 praktycznych wskazówek

Oto kilka praktycznych wskazówek dla pacjentów stosujących maść borowinową:

 1. Przeczytaj ulotkę — Przed rozpoczęciem stosowania maści borowinowej, przeczytaj dokładnie ulotkę dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na zalecenia dotyczące dawkowania, częstotliwości stosowania i instrukcje dotyczące aplikacji maści na skórę.
 2. Przygotuj skórę — Przed nałożeniem maści borowinowej na skórę, upewnij się, że jest czysta i sucha. Możesz umyć skórę delikatnym mydłem i osuszyć ją przed aplikacją maści. Unikaj stosowania maści na uszkodzoną lub podrażnioną skórę.
 3. Nałóż cienką warstwę — Nałóż maść borowinową na skórę w cienkiej warstwie. Dobrze rozcieraj maść, aby równomiernie pokryć obszar, na którym występuje ból lub dolegliwość. Unikaj stosowania zbyt dużej ilości maści, aby uniknąć zatykania porów.
 4. Delikatnie wmasuj — Delikatnie wmasuj maść w skórę przez kilka minut. Masowanie pomoże w lepszym wchłanianiu maści i zwiększy efekt rozgrzewający. Unikaj zbyt mocnego ucisku, aby nie podrażnić skóry.
 5. Dokładnie umyj ręce — Po nałożeniu maści borowinowej na skórę, dokładnie umyj ręce, aby usunąć pozostałości maści. Unikaj dotykania oczu, nosa lub ust po nałożeniu maści, aby uniknąć podrażnień.
 6. Przechowuj zgodnie z zaleceniami — Przechowuj maść borowinową zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Zwykle zaleca się przechowywanie w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze pokojowej i z dala od źródeł ciepła.
 7. Skonsultuj się z lekarzem — Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące stosowania maści borowinowej, trudności z jej aplikacją lub wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych efektów ubocznych, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podsumowanie

W aptekach można spotkać produkty lecznicze w postaci plastrów, maści czy żeli zawierających borowinę. Jest to naturalny produkt, który może być dobrą alternatywą dla wielu leków syntetycznych stosowanych w leczeniu bólu czy stanów zapalnych stawów, mięśni lub kręgosłupa. Popularne są również zabiegi borowinowe w spa czy gabinetach kosmetycznych. Nieważne czy w zaciszu domowym, czy w gabinecie, warto dać szansę temu naturalnemu produktowi. Potrafi on pomóc w przypadku licznych schorzeń, jednocześnie będąc znacznie bezpieczniejszym niż chociażby popularne preparaty przeciwbólowe w postaci niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Bibliografia

 1. Karaarslan, Fatih, et al. „Effectiveness of peloid therapy in patients with chronic low back pain: a single-blind controlled study.” International Journal of Biometeorology 65.11 (2021): 1799-1809.
 2. Varzaityte, Lina, et al. „The effect of balneotherapy and peloid therapy on changes in the functional state of patients with knee joint osteoarthritis: a randomized, controlled, single-blind pilot study.” International journal of biometeorology 64.6 (2020): 955-964.
 3. Kasapoğlu Aksoy, Meliha, et al. „The efficacy of peloid therapy in management of hand osteoarthritis: a pilot study.” International journal of biometeorology 61.12 (2017): 2145-2152.
 4. Maść borowinowa charakterystyka produktu leczniczego
 5. Pasta borowinowa lecznicza charakterystyka produktu leczniczego
 6. Reumogel charakterystyka produktu leczniczego

Omawiane substancje

 • Wyciąg z borowiny

  Wyciąg z borowiny jest substancją leczniczą stosowaną w terapii chorób skóry, stawów oraz układu oddechowego. Zawiera wiele cennych składników mineralnych i organicznych, które wpływają korzystnie na organizm.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Ból kręgosłupa piersiowego

  Ból kręgosłupa piersiowego może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak urazy, choroby zwyrodnieniowe lub problemy z postawą ciała. W przypadku wystąpienia bólu należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia.
 • Menopauza

  Menopauza to naturalny proces, który występuje u kobiet w okresie późnej reprodukcji i wiąże się z wygaśnięciem funkcji jajników. Objawy menopauzy mogą być różne i wpływać na jakość życia kobiety.
 • Reumatoidalne zapalenie stawów

  Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, która powoduje przewlekłe zapalenie stawów i prowadzi do ich zniszczenia. Objawy obejmują ból, sztywność i obrzęk stawów, a także zmęczenie i gorączkę.
 • Reumatyzm

  Reumatyzm to choroba zapalna, która dotyka stawy, mięśnie i tkankę łączną. Może prowadzić do bólu, sztywności i ograniczenia ruchomości.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , , , , .