Jakie zalety ma desloratadyna?

Jest to substancja czynna obecna m.in. w preparatach z rodziny Aleric Deslo. Należy do II generacji leków przeciwhistaminowych. W odróżnieniu od leków przeciwhistaminowych I generacji, desloratadyna i inne leki przeciwhistaminowe II generacji, w zalecanych dawkach, praktycznie nie wykazują działań uspokajających i nasennych. Dzieje się tak dlatego, że pozbawione są działania na ośrodkowy układ nerwowy. Dzięki temu nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych podczas ich stosowania. Desloratadyna to główny czynny metabolit loratadyny (która jest również stosowana w lecznictwie). Desloratadyna i loratadyna to antagoniści histaminy. Wybiórczo blokują obwodowe receptory histaminowe typu 1 (określane jako  H1). Histamina to substancja wywołująca objawy alergiczne, z tego względu, zablokowanie jej działania w receptorach H1 ma działanie antyalergiczne. W praktyce łagodzi objawy alergiczne takie jak zmiany pokrzywkowe, kichanie, wyciek czy obrzęk nosa, świąd błon śluzowych, łzawienie czy zaczerwienienie oczu. Desloratadyna dobrze wchłania się po podaniu doustnym, a jej działanie utrzymuje się nawet dłużej niż 24 godziny [1]. 

Preparaty Aleric Deslo na alergię

Preparaty te są dostępne bez recepty. Dużo innych leków zawierających desloratadynę zarejestrowanych jest jako preparaty dostępne tylko i wyłącznie z przepisu lekarza. Dostępne bez  recepty są 3 preparaty z rodziny Aleric Deslo Active:

Aleric Deslo Active, 2,5 mg, 10 tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej

  • 1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 2,5 mg desloratadyny;
  • preparat zawiera również substancje pomocnicze, takie jak polakrylina potasowa, kwas cytrynowy jednowodny, żelaza tlenek czerwony, magnezu stearynian, kroskarmelozę sodową, aromat Tutti Frutti, aspartam, celulozę mikrokrystaliczną, mannitol suszony rozpyłowo i wodorotlenek potasu;
  • dzieci od 6 do 11 roku życia stosują 1 tabletkę ulegająca rozpadowi w jamie ustnej na dobę, a starsze i osoby dorosłe 2 tabletki dziennie [2].

Aleric Deslo Active, 5 mg, 10 tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej

  • 1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 5 mg desloratadyny;
  • preparat zawiera również substancje pomocnicze, takie jak polakrylina potasowa, kwas cytrynowy jednowodny, żelaza tlenek czerwony, magnezu stearynian, kroskarmelozę sodową, aromat Tutti Frutti, aspartam, celulozę mikrokrystaliczną, mannitol suszony rozpyłowo i wodorotlenek potasu;
  • młodzież od 12 roku życia i osoby dorosłe stosują 1 tabletkę ulegająca rozpadowi w jamie ustnej na dobę [3].

Aleric Deslo Active, 0,5mg/ml, roztwór doustny 60 ml

  • 1 ml roztworu zawiera 0,5 mg desloratadyny;
  • lek zawiera również cytrynian sodu, sorbitol ciekły, sukralozę, kwas cytrynowy, glikol propylenowy, hypromeloza 2910, aromat Tutti frutti płynny i wodę oczyszczoną,
  • dzieci od 6 do 11 roku życia stosują 5 ml roztworu raz dziennie, a starsze i osoby dorosłe 10 ml raz dziennie [4].

Kiedy stosować leki z desloratadyną?

Przeciwwskazania do stosowania Aleric Deslo

  • uczulenie na którykolwiek składnik leku;
  • należy skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku, jeśli występują zaburzenia czynności nerek lub wystąpiły drgawki w przeszłości;
  • fenyloketonuria (tabletki zawierają aspartam, który jest źródłem fenyloalaniny);
  • ciąża lub karmienie piersią (wymaga konsultacji z lekarzem);
  • brak poprawy po 3 dniach stosowania powinien skutkować konsultacją z lekarzem;
  • należy zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku, jeżeli spożywa się alkohol (nie jest wskazane) [2,3,4].

Działania niepożądane preparatów Aleric Deslo 

  • uczucie zmęczenia, bóle i zawroty głowy;
  • suchość w jamie ustnej 
  • kołatanie serca, przyspieszone bicie serca; 
  • ból brzucha, nudności, wymioty, biegunki;
  • senność lub bezsenność; 
  • bóle mięśni, 
  • omamy;
  • drgawki;
  • niepokój z nadmierną aktywnością ruchową;
  • zapalenie wątroby [2,3,4].

Inne preparaty oraz zamienniki zawierające desloratadynę

Wybrane preparaty dostępne bez recepty 

  • Alergo .Max, tabletki, 5 mg desloratadyny;
  • Hitaxa Fast, tabletki ulegających rozpadowi w jamie ustnej, 5 mg desloratadyny;
  • Hitaxa Fast Junior, tabletki ulegających rozpadowi w jamie ustnej, 2,5 mg desloratadyny;
  • Flynise, tabletki, 5 mg desloratadyny [5].

Wybrane preparaty dostępne na receptę 

  • Aerius, tabletki powlekane, 5 mg desloratadyny;
  • Aerius, 0,5mg/ml desloratadyny, roztwór doustny;
  • Delortan, tabletki powlekane, 5 mg desloratadyny;
  • Delortan, 0,5mg/ml desloratadyny, roztwór doustny
  • Deslodyna, tabletki powlekane, 5 mg desloratadyny;
  • Deslodyna, 0,5mg/ml desloratadyny, roztwór doustny;
  • Jovesto, tabletki powlekane, 5 mg desloratadyny;
  • Jovesto, 0,5mg/ml desloratadyny, roztwór doustny;
  • Hitaxa, tabletki ulegających rozpadowi w jamie ustnej, 2,5 lub 5 mg desloratadyny;
  • Hitaxa, 0,5mg/ml desloratadyny, roztwór doustny.

Czy warto stosować Aleric Deslo?

Najczęściej preparaty z desloratadyną zawierające 30 tabletek lub 150 ml płynu są dostępne na receptę. Z reguły opakowania po 10 tabletek lub 60 ml płynu są dostępne bez recepty. Leki, które są dostępne na receptę, praktycznie zawsze są tańsze. W przypadku wskazań medycznych lekarz może przepisać lek ze zniżką, co zaowocuje jeszcze niższą cenę. Dostępne bez recepty preparaty z rodziny Aleric Deslo Active są bardzo dobrym preparatami, z nowoczesną postacią leku – tabletki ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Ich bezpośrednim konkurentem są preparaty Hitaxa Fast i Hitaxa Fast Junior.

REKLAMA
REKLAMA