leki-orange

Czy witaminy dla koni mogą przyjmować ludzie?

Czy można stosować końskie witaminy u ludzi?

Końskie witaminy dla ludzi wiodą prym w ostatnim czasie. Pacjentów kuszą wysokie dawki i niskie ceny. Jednak ich zażywanie nie jest bezpieczne i zgodnie z samą nazwą powinny być podawane wyłącznie dla zwierząt.

Czy witaminy dla koni mogą przyjmować ludzie?

Preparaty, które znajdziemy w obiegu dla koni, cechują się wysoką zawartością substancji czynnych. W porównaniu do niezbyt wygórowanej ceny stanowią kuszący asortyment dla wielu osób. Jednak przyjmowanie takich preparatów przez ludzi nie jest ani zdrowe, ani bezpieczne.

Dlaczego tak jest?

  1. Koń to nie człowiek. Jego masa ciała jest wielokrotnie wyższa, metabolizm jest inny, w związku z tym także zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy jest inne niż ludzkie.
  2. Przedawkowanie witamin i mikroelementów może być szkodliwe dla zdrowia, a czasem i życia.
  3. Preparaty dla koni nie są przebadane w takim stopniu jak preparaty dla ludzi.
  4. W preparatach dla ludzi mamy pewność, że wszystkie substancje pomocnicze oraz sam proces technologiczny został przeprowadzony w taki sposób, aby produkt finalny mógł być przeznaczony dla ludzi.

Jakie substancje w preparatach dla koni są najczęściej wybierane przez ludzi?

Najbardziej atrakcyjne są preparaty z witaminą D oraz kolagenem na stawy. Poniżej wyjaśnienie, dlaczego nie powinno się ich stosować.

Witamina D3 dla koni — czy może być stosowana u ludzi?

Witamina D ma w organizmie ludzkim sporą ilość funkcji. Poza najbardziej nam znaną dotyczącą zapewniania odporności witamina D wpływa na regulację wapnia i fosforu. W obecności witaminy D wapń i fosfor wchłania się dużo lepiej w jelitach z pokarmu. Spożywanie zbyt dużych dawek witaminy D może powodować hiperkalcemię, czyli za wysoką ilość wapnia. Wapń reguluje pracę układu nerwowego oraz jest elementem układu kostnego. Jego nadmiar może powodować objawy neurologiczne, zaburzeń rytmu serca, a także ubytku w kościach za sprawą zbyt intensywnej pracy osteoklastów.
Ponadto spożywanie witaminy D jest niebezpieczne, ponieważ kumuluje się ona w organizmie. W związku z tym witamina D3 dla koni dla ludzi w dawkach wielokrotnie przekraczających normę nie nadaje się do suplementacji [1].

Kolagen dla koni — czy jest odpowiedni dla ludzi?

Do wytwarzania kolagenu w produkcji preparatów wykorzystuje się ryby, wieprzowinę, wołowinę oraz drób. W związku z tym ważne jest, aby preparaty, jakie zażywamy, były przygotowane z przeznaczeniem dla ludzi. Ponadto, mimo że kolagen jest bardzo słabo wchłanialny z przewodu pokarmowego, jego nadmiar może szkodzić zdrowiu. Kolagen w organizmie ludzkim jest głównym składnikiem bliznowców. Jego nadmiar może prowadzić do tworzenia się blizn. Na skórze ma to tylko walory estetyczne, gorzej jeśli tkanki takie będą tworzyć się w obrębie narządów, na przykład wątroby. Dlatego kolagen dla koni dla ludzi nie nadaje się do spożycia ze względu na zbyt wysokie dawki [2.3].

Przegląd wybranych preparatów dla koni

Witaminy Podkowa

Witaminy z rodzinnej firmy Podkowa są, jak sam właściciel firmy ogłasza na stronie, produkowane jako dodatek paszowy dla koni. Nie są przeznaczone dla ludzi i nie podlegają kontroli takiej jak suplementy diety i leki przed wprowadzeniem na rynek. Przyglądając się kilkunastu preparatom, można zauważyć olbrzymie dawki witamin, znacznie przekraczające dzienne zapotrzebowanie:

  • Witamina K2: w produkcie Podkowa 1 tabletka zawiera 500 μg witaminy K2, norma dla osoby dorosłej wynosi 55-65 μg na dobę.
  • Witamina D3: na stronie dawki 5000 IU, 20 000 IU, dawka dobowa dla dorosłej osoby to 2000 IU.
  • Witamina E: na stronie 300 mg, dawka dobowa dla człowieka 10 mg

Witaminy Podkowa dla ludzi to nie najlepszy wybór. Po pierwsze, że nie są produkowane z przeznaczeniem dla ludzi, a po drugie dawki w preparatach wielokrotnie przekraczają normy dziennego zapotrzebowania [4].

Geloren

Firma Geloren oferuje żelki wspomagające stawy dla koni. Zawierają one siarczan chondroityny (285 mg), kwas hialuronowy (60 mg) i żelatynę wieprzową. Preparat Geloren dla ludzi nie jest bezpieczny w stosowaniu ze względu na brak odpowiednich badań, jakie wykonuje się przy produkcji suplementów diety na ludzi. W aptekach można dostać suplementy diety zawierające wyżej wymienione składniki w korzystniejszej cenie.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
SubstancjeKolagen,
Kwas hialuronowy,
Siarczan chondroityny,
Witamina D,
Witamina E,
Witamina K2
KategoriaWitaminy i minerały
TematySuplementacja,
Zwierzęta
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja8 miesięcy temu
Data publikacji17.11.2022
Bibliografia4 źródła