leki-orange

Jak działają krople nasercowe?

Jakie są dobre krople na serce bez recepty?

W aptece można znaleźć szereg preparatów w postaci kropli, które mają korzystne działanie na serce. Czy te preparaty są bezpieczne? Jakie działania niepożądane powodują? W jaki sposób działają? Czy są dobre na kołatanie serca? Kto może je stosować? Jakie preparaty można znaleźć w aptece?

Czym są krople nasercowe?

Krople nasercowe to lek w postaci kropli doustnych, zawierający wyciągi ziołowe, który jest stosowany w łagodnych zaburzeniach pracy mięśnia sercowego na tle nerwowym. Krople nasercowe zawierają substancje roślinne, które mają działanie tonizujące mięsień sercowy, a także działanie uspokajające. Skład kropli nasercowych może różnić się w zależności od producenta, ale najczęściej w ich skład wchodzą etanol oraz wyciągi ziołowe.

Jak działają krople nasercowe?

Ze względu na szeroki skład kropli nasercowych, mają one dosyć kompleksowe działanie. Generalnie korzystnie wpływają na funkcjonowanie systemu sercowo-naczyniowego. Analizując poszczególne składniki kropli nasercowych, można zauważyć, że mają one poniższe działania:

  • ziele konwalii majowej powoduje wzrost siły skurczu mięśnia sercowego przy ograniczeniu jego częstotliwości;
  • kwiatostan głogu ma właściwości spazmolityczne w stosunku do naczyń włosowatych, wzmacnia ukrwienie serca, działa łagodnie hipotensyjne, uspokaja i rozładowuje napięcie;
  • korzeń kozłka lekarskiego redukuje napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych [1].

Krople nasercowe — czy można je stosować na kołatanie serca?

Łatwo dostępnym bez recepty w aptece preparatem, który może pomóc w przypadku kołatania serca, są krople nasercowe. Krople te są stosowane w przebiegu czynnościowych zaburzeń pracy serca, napadowym kołataniu, nerwicach naczyniowo-ruchowych czy w stanach wyczerpania psychosomatycznego. Należy pamiętać, żeby nie przekraczać maksymalnych dawek jednorazowych i dobowych, które zostały opisane w ulotce [2].

Jak stosować krople nasercowe?

Jak stosować krople nasercowe? Ile rany dziennie?

Krople nasercowe stosuje się doustnie, zwykle 3 razy dziennie, 30 kropli na raz. Maksymalna dawka dobowa to 3 dawki pojedyncze leku (90 kropli). Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Krople nasercowe dostępne są bez recepty, jednak przed zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dawkowanie kropli może się różnić w zależności od producenta, dlatego przed użyciem należy dokładnie przeczytać ulotkę i zapoznać się z rekomendowanym dawkowaniem.

Po jakim czasie działają krople nasercowe?

Krople nasercowe działają w zależności od indywidualnej reakcji organizmu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, po jakim konkretnym czasie można odczuć efekty działania tych kropli. W przypadku niektórych osób mogą one działać szybko, natomiast u innych efekty mogą być odczuwalne dopiero po dłuższym czasie.

Krople na serce bez recepty, czyli jakie krople wybrać?

Cardiol C krople, lek bez recepty

Skład

  • 1 ml (910 mg) leku zawiera 360 mg nalewki z głogu i kozłka, 250 mg nalewki konwaliowej mianowanej, 130 mg wyciągu z nasion kola i 0,655 mg kofeiny. Krople zawierają 60-69% V/V etanolu.

Stosowanie

  • młodzież powyżej 12 lat może stosować 15-25 kropli rozcieńczonych w kieliszku wody, od 2 do 3 razy na dobę:
  • osoby dorosłe stosują 20-40 kropli rozcieńczonych w kieliszku wody 2-3 razy na dobę. Jednorazowo dorośli mogą zastosować dawkę 60 kropli.

Wskazania

  • W stanach łatwego męczenia się, wspomagająco w początkowym okresie upośledzonej wydolności serca (niewymagającej stosowania innych leków i bez objawów zastoju krążenia) i w osłabieniu mięśnia sercowego u osób w podeszłym wieku.

O produkcie

  • nie należy stosować kropli, jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku i u dzieci poniżej 12 lat;
  • produkt leczniczy może wchodzić w interakcje z glikozydami nasercowymi;
  • nie powinno się przyjmować preparatu przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią bez konsultacji z lekarzem;
  • kierowcy nie powinni zażywać preparatu mniej niż godzinę przed podróżą [3].

Cardiamid z kofeiną krople doustne, suplement diety

Skład

  • 4 ml roztworu (80 kropli) zawiera 95 mg kofeiny, 60,4 mg wyciągu z owoców głogu, 53,28 mg wyciągu z korzenia żeń-szenia, 22,2 mg wyciągu z nasion guarany i 1,4 mg witaminy B6.

Stosowanie

  • Osoby dorosłe mogą stosować 2 ml kropli (40 kropli) 2 razy dziennie.

Wskazania

  • Wspomaga poprawę koncentracji, zmniejsza zmęczenie psychiczne, pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm homocysteiny i pracę serca.

O produkcie

  • oprócz działania na serce, będzie działać aktywizująco i pobudzająco;
  • ma inny skład i działanie od tradycyjnych kropli stosowanych na serce;
  • nie powinien być stosowany przez osoby z nadciśnieniem tętniczym;
  • spożywanie w większych ilościach może mieć efekt przeczyszczający;
  • jest zarejestrowany jako suplement diety, a nie produkt leczniczy [4].

Cardiobonisol płyn doustny, lek bez recepty

Skład

  • 100 g kropli zawiera 40 g nalewki z miłorzębu japońskiego, 35 g nalewki z głogu i 25 g nalewki z karczocha.

Stosowanie

  • Osoby dorosłe mogą stosować 2,5 ml od 1 do 3 raz dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych.

Wskazania

  • W stanach łatwego męczenia się i w leczeniu wspomagającym początkowego okresu upośledzonej wydolności serca.

O produkcie

  • nie stosować preparatu, jeżeli występuje nadwrażliwość na ziele karczocha lub inne rośliny z rodziny Compositae (Asteraceae), u dzieci i osób z chorobami wątroby lub padaczką;
  • nie opisano działań niepożądanych tego leku;
  • krople nie powinny być stosowane przez kbiety w ciązy i karmiące piersią [5].

Kelicardina krople, lek bez recepty

Skład

  • 1 ml (0,940 g) kropli zawiera 0,47 g wyciągu płynnego z ziela konwalii (co odpowiada od 2,5 j.g. do 4,2 j.g. glikozydów nasercowych), 0,40 g wyciągu płynnego z kwiatostanu głogu i 4,7 mg trokserutyny.

Stosowanie

  • Dorośli mogą stosować 20 kropli (ok. 1 ml) 3 razy dziennie (najlepiej między posiłkami).

Wskazania

  • W łagodnej postaci niewydolności serca, bez objawów zastoju krążenia, w osłabieniu mięśnia sercowego i u osób w podeszłym wieku.

O produkcie

  • nie należy stosować kropli, gdy występuje nadwrażliwość na składniki preparatu, zapalenie wsierdzia, miażdżyca naczyń wieńcowych, blok serca, zawał mięśnia sercowego, okres podawania sulfonamidów czy stany niedoboru potasu;
  • co więcej, nie powinien być stosowany przez dzieci, kobiety karmiące piersią oraz będące w ciąży;
  • podczas stosowania preparatu bardzo rzadko mogą wystąpić m.in. nudności, zaburzenia rytmu serca, ból głowy czy pokrzywka [6].

Krople nasercowe Amara, lek bez recepty

Skład

  • 100 g kropli zawiera 50 g nalewki z ziela konwalii mianowanej, 25 g nalewki z kwiatostanu głogu i 25,0 g nalewki z korzenia kozłka. Krople nasercowe zawierają 61 – 67 % (V/V) etanolu.

Stosowanie

  • Osoby dorosłe stosują 2-3 razy dziennie 1 ml preparatu, co odpowiada 30 kroplom (maksymalna dawka dobowa to 90 kropli).

Wskazania

  • Zaburzenia czynności serca na tle nerwicowym.

O produkcie

  • nie należy przyjmować preparatu w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku, u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat i w przypadku osób cierpiących na chorobę alkoholową, padaczkę lub schorzenia wątroby;
  • preparat może powodować działania niepożądane, takie jak m.in. nudności czy skurczowe bóle brzucha;
  • lek może wchodzić w interakcje z syntetycznymi lekami uspokajającymi;
  • nie jest zalecane stosowanie produktu leczniczego w okresie ciąży i karmienia piersią oraz poniżej 18 roku życia [7].

Kto nie powinien stosować kropli nasercowych? Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania kropli nasercowych mogą obejmować:

  1. Dzieci poniżej 12. roku życia;
  2. Choroby alkoholowe — Preparat zawiera alkohol etylowy, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania u osób z chorobą alkoholową;
  3. Choroby wątroby lub padaczka — Krople nasercowe mogą być szkodliwe dla osób z chorobą wątroby lub z padaczką, dlatego warto skonsultować się z lekarzem przed ich stosowaniem.

Jakie są inne ziołowe preparaty nasercowe?

Należy pamiętać, że oprócz kropli nasercowych w aptece można spotkać wiele innych preparatów ziołowych o korzystnym działaniu nasercowym. Należą do nich m.in. zioła do zaparzania np. Herbatka Dla Serduszka EKO czy kwiatostan głogu, tabletki takie jak Serce i Krążenie Bio 500 mg Głóg Waleriana Serdecznik tabletki BeOrganic. W zależności od potrzeby warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w sprawie preparatów dostępnych bez recepty [1,2].

Podsumowanie

Krople nasercowe są produkowane przez kilku producentów. Są szczególnie cenione przez osoby starsze. Na rynku są dostępne nie tylko tradycyjne krople nasercowe, ale również preparaty o innych składach, a co za tym idzie, innych wskazaniach. W zależności od potrzeby konkretnego pacjenta warto wybrać preparat jak najbardziej odpowiadający jego potrzebom. Jako że są to w większości leki dostępne bez recepty (lub suplementy diety), pacjenci często nie konsultują ich użycia z lekarzem, a robią to na własną rękę. Z tego względu rola farmaceuty w tym przypadku jest bardzo ważna, powinien on doradzić indywidualne, który preparat będzie najlepszy dla danego pacjenta.

Omawiane schorzenia
Kołatanie serca to zaburzenie charakteryzujące się nieprzyjemnym uczuciem, nieregularnego lub silnego bicia serca. Chociaż palpitacje serca mogą być niepokojące, są one zazwyczaj nieszkodliwe. W rzadk…
Niewydolność serca jest stanem, który rozwija się, gdy serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi dla potrzeb organizmu. Może się to zdarzyć, jeśli serce nie może wypełnić się wystarczającą ilością …
Choroba niedokrwienna serca (IHD) jest wynikiem ograniczonego dopływu krwi do mięśnia sercowego. W ponad 95% przypadków przyczyną choroby niedokrwiennej serca jest zmniejszenie przepływu krwi w naczyn…
Omawiane substancje
Głóg jest rośliną naturalnie występującą w Polsce. Oprócz swoich walorów ozdobnych, jest także rośliną leczniczą. Głóg znalazł zastosowanie głównie w leczeniu schorzeń układu krwionośnego. …
Kofeina jest substancją chemiczną występującą w kawie, herbacie, coli, guaranie i innych produktach. Działa ona poprzez stymulację ośrodkowego układu nerwowego (OUN), serca, mięśni i ośrodków kontrolu…
Ginkgo biloba L. – Miłorząb dwuklapowy (Miłorząb chiński, Miłorząb japoński) Surowiec zielarski: Ginkgo folium Skład chemiczny: – Flawonoidy: B…
Witamina B6 (pirydoksyna, chlorowodorek pirydoksyny) jest ważna dla wielu procesów zachodzących w organizmie. Pirydoksyna jest stosowana w leczeniu lub zapobieganiu niedoboru witaminy B6. Jest ona ró…
Guarana jest rośliną, która w swoim składzie zawiera ksantyny, m.in. kofeinę. Jej zawartość w guaranie jest dwukrotnie większa niż w kawie i wynosi 4-8 procent. Guarana poprawia koncentrację, dodaje e…
Żeń-szeń to roślina, której korzeń jest wykorzystywany jako surowiec farmaceutyczny. Szczególnie cennymi substancjami są ginsenozydy. Żeń-szeń wpływa na stymulująco ośrodkowy układ nerwowy, poprawiają…
Wyciąg z kozłka wykazuje przede wszystkim działanie uspokajające, dlatego znalazły zastosowanie głównie jako środek „wyciszający” organizm w stanach łagodnego napięcia nerwowego i przy trudnościach w …
Podsumowanie