, , ,

Poznaj ranking najlepszych ginekologicznych probiotyków dopochwowych!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jaki jest dobry probiotyk dopochwowy?

Nawracające infekcje układu moczowo-płciowego należą do najczęstszych przyczyn konsultacji ginekologicznych. W świetle aktualnych badań, profilaktyczne oraz lecznicze stosowanie probiotyków w  stanach zapalnych pochwy, zwłaszcza o charakterze nawrotowym, wydaje się być celowym i skutecznym działaniem.
Jaki jest dobry probiotyk dopochwowy?

Jakie są przyczyny infekcji intymnych?

Do głównych czynników powodujących rozwój infekcji należy zaburzenie mikroflory pochwy polegające na silnym zmniejszeniu bądź całkowitej redukcji bakterii z rodzaju Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego). Brak prozdrowotnych mikroorganizmów bądź ich zredukowana liczba ułatwiają kolonizację dróg rodnych przez szczepy patogenne, które w konsekwencji prowadzą do rozwoju infekcji. Poza pałeczkami kwasu mlekowego, drogi rodne kolonizowane są także przez inne drobnoustroje, na przykład: Ureaplasma, Clostridium spp., Streptococcus spp, które w sytuacji zaburzenia równowagi bakteryjnej (dysbiozy) mogą powodować rozwój infekcji [1]. 

Ekosystem pochwy jest środowiskiem podatnym na  działanie uszkadzających czynników endo- i  egzogennych. Do najczęstszych czynników należą [2]: 

 • zbyt agresywna higiena intymna, w szczególności w przypadku stosowania irygacji pochwy (przez coraz młodsze kobiety). Udokumentowano, że nadmierne korzystanie z produktów do higieny intymnej zwiększa ryzyko wystąpienia bakteryjnej waginozy pochwy, a także chorób zapalnych miednicy mniejszej; ponadto zmniejsza płodność, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży pozamacicznej, sprzyja przedwczesnym porodom oraz małej masie urodzeniowej noworodków.
 • antybiotykoterapia;
 • palenie papierosów;
 • intensywna aktywność seksualna (zwłaszcza współżycie z dużą ilością partnerów);
 • zaburzenia hormonalne;
 • antykoncepcyjne pierścienie dopochwowe;
 • zabiegi chirurgiczne w obrębie dróg moczowo-płciowych.

Co to jest probiotyk dopochwowy?

Probiotyki ginekologiczne są preparatami zawierającymi żywe drobnoustroje, stosowanymi w celu poprawienia równowagi mikrobiologicznej organizmu, która została zaburzona na skutek sytuacji i zdarzeń przedstawionych wyżej. Niewątpliwą zaletą probiotyków dopochwowych jest szybkość ich działania, związana z miejscową aktywnością preparatu. Z uwagi na podaż wysokiej koncentracji bakterii probiotycznych bezpośrednio na  nabłonek pochwy dochodzi do  efektywnego odtworzenia równowagi bakteryjnej tego ekosystemu. Z tego względu stosowanie probiotyków działających miejscowo wydaje się szczególnie celowe u pacjentek z aktywną infekcją (jako leczenie wspomagające) [2].

Jaki jest najlepszy probiotyk ginekologiczny dopochwowy?

Dobry probiotyk dopochwowy powinien spełniać następujące warunki [3]:

 • zawierać określony szczep/szczepy bakterii o  potwierdzonej skuteczności;
 • pochodzić z  naturalnej, prawidłowej mikroflory pochwy;
 • wykazywać aktywność antagonistyczną względem mikroorganizmów patogennych;
 • adherować (przylegać) do nabłonka pochwy;
 • posiadać zdolność do kolonizacji nabłonka pochwy.

Coraz częściej wskazuje się na  celowość stosowania w  preparatach probiotycznych bakterii kwasu mlekowego wyizolowanych z  pochwy kobiet określonej narodowości/populacji, w  której mają być one zastosowane ponieważ postępowanie takie wpływa korzystniej na efektywność działania takiego preparatu. 

Jakie są probiotyki dopochwowe dostępne bez recepty?

Rynek probiotyków, w tym probiotyków dopochwowych jest przepełniony różnorodnymi preparatami. Warto zatem zasięgnąć profesjonalnej porady (lekarza lub farmaceuty), aby zakupiony produkt przyniósł pożądane efekty:

Lactovaginal, kapsułki dopochwowe

InVag, kapsułki dopochwowe

Lakcid intima, kapsułki dopochwowe

Hexagyn Duo, globulki dopochwowe

Podsumowanie

W świetle aktualnych badań, profilaktyczne oraz lecznicze stosowanie probiotyków w  stanach zapalnych pochwy, zwłaszcza o charakterze nawrotowym, wydaje się być celowym i skutecznym działaniem. Stosowanie probiotyków ginekologicznych korzystnie zmienia równowagę mikrobiologiczną pochwy, eliminując drobnoustroje chorobotwórcze i zwiększając populację pałeczek kwasu mlekowego.

Bibliografia

 1. Gałęcka M., Szachta P.: Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy – charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych. Forum Zakażeń 2013; 4(2).
 2. Kotarski J, Morawska D, Daniłoś J, Stachowicz N.: Rola probiotyków w utrzymaniu równowagi ekosystemu pochwy. Zakażenia 2011;1:31–34.
 3. Dębski R, Heczko Pb, Jakimiuk i wsp.: Opinia zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotycząca stosowania preparatów invag, provag i provag żel w ginekologii i położnictwie. Ginekol Pol 2012;83:233–236.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Kwas hialuronowy

  Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas mlekowy

  Kwas mlekowy jest organicznym związkiem chemicznym, który występuje naturalnie w mleku i produktach mlecznych. Ma właściwości kwasowe i jest stosowany w przemyśle spożywczym jako regulator kwasowości oraz w kosmetyce jako składnik peelingu.
  substancje syntetyczne
 • Mleczan sodu

  Mleczan sodu to biały proszek o słodkawym smaku. Jest stosowany jako regulator kwasowości i konserwant w przemyśle spożywczym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Witamina E

  Witamina E jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy E może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Zakażenia układu moczowo-płciowego

  Zakażenia układu moczowo-płciowego to grupa chorób związanych z infekcją dotykającą organów odpowiedzialnych za produkcję i wydalanie moczu oraz organów płciowych. Mogą powodować ból, gorączkę i trudności w oddawaniu moczu.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .