, , , , , , ,

Jak policzyć dawkę antybiotyku dla dziecka?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jak przygotować antybiotyk dla dziecka?

Infekcje bakteryjne wymagają włączenia do terapii właściwego/odpowiedniego antybiotyku. Co to znaczy, że antybiotyk musi być odpowiedni? Jaką objętość zawiesiny pobrać, żeby dawka była odpowiednia dla dziecka? Co zrobić kiedy zapomnimy podać dziecku antybiotyk? Czy antybiotyk można rozpuścić w wodzie? Czym go popijać?
Jak przygotować antybiotyk dla dziecka?

Kiedy stosujemy antybiotyki dla dziecka?

Antybiotyki to leki, które często stosowanie są wśród małych pacjentów – w przypadku chorób o podłożu bakteryjnym. (Istnieje również antybiotyk o działaniu przeciwgrzybiczym – nystatyna – stosowana w przypadku grzybiczego zapalenia jamy ustnej u dzieci). Warto zatem pamiętać, że antybiotyki nie wykazują działania przeciwwirusowego, więc nie mogą być używane do leczenia chorób o podłożu wirusowym. Antybiotyki mogą likwidować/zabijać bakterie – mówimy wtedy o ich działaniu bakteriobójczym lub mogą hamować rozmnażanie bakterii – mówimy wtedy o działaniu bakteriostatycznym antybiotyku. Ważne jest, aby antybiotyk był stosowany tylko wtedy kiedy pewne jest, że dane schorzenie wywołane zostało przez bakterię. Nierozważne stosowanie antybiotyków prowadzi do rozwoju opornych szczepów bakterii – bakterie stają się oporne na dostępne antybiotyki [1].

W jakiej formie występują antybiotyki dla dziecka?

Antybiotyk, jaki lekarz zaleci do stosowania dla dziecka, może mieć postać:

 • zawiesiny doustnej;
 • granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej;
 • tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej;
 • tabletek rozpuszczalnych;
 • kapsułek;
 • tabletek;
 • czopków;
 • roztworu do wstrzykiwań;
 • roztworu do nebulizacji.

Jak podać dziecku antybiotyk?

Przed podaniem leku konieczne jest zapoznanie się z treścią ulotki dołączonej do opakowania i zwrócić uwagę przede wszystkim na to jak przygotować antybiotyk, który po zakupie w aptece ma postać granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej. Najczęściej do przygotowania takiej zawiesiny wystarczy chłodna przegotowana woda (nie wolno wlewać gorącej wody do butelki zawierającej granulat).

Jak przygotować antybiotyk dla dzieci?

Jak obliczyć dawkę antybiotyku u dziecka?

Dawka należna do podania powinna zostać obliczona przez lekarza pediatrę (obliczając taką dawkę, trzeba wziąć pod uwagę masę ciała dziecka). Na przykład:

 • waga dziecka = 25 kg
 • jednorazowa dawka antybiotyku = 7 mg/kg masy ciała (mg/kg/m.c.)
 • w 5 ml zawiesiny z antybiotykiem znajduje się 250 mg leku.

Obliczenie dawki antybiotyku dla dziecka:

 • 25 kg x 7 mg/kg m.c. = 175 mg – to jednorazowa dawka antybiotyku dla dziecka o masie ciała równej 25 kg.

Skoro w 5 ml zawiesiny znajduje się 250 mg leku, to 175 mg leku znajduje się w:

 • (175 mg x 5 ml) / 250 mg = 3,5 ml przygotowanej zawiesiny [2].

Częstotliwość (ile razy dziennie) podawania antybiotyku jest zależna od tego, z jakim antybiotykiem mamy do czynienia. Niektóre z nich podawane są 1 raz dziennie, inne 2 razy dziennie (co 12 godzin), a jeszcze inne 3 razy dziennie (co 8 godzin). Nie należy pomijać dawek antybiotyku ani opóźniać ich podania, ponieważ takie postępowanie nie zapewnia utrzymania odpowiedniego stężenia antybiotyku – tak zwanego stężenia terapeutycznego. W przypadku kiedy zdarzy się pominąć dawkę antybiotyku, trzeba podać ją jak najszybciej dalej postępować według określonego schematu dawkowania.

Kiedy zaczyna działać antybiotyk u dziecka?

Pierwsze efekty właściwej antybiotykoterapii widoczne są po 2-3 dobach regularnego stosowania leku. Do popicia antybiotyku należy używać tylko wody.

Jak przechowywać przygotowany antybiotyk?

Przechowywanie przygotowanej zawiesiny zależy od rodzaju antybiotyku. Niektóre zawiesiny można przechowywać w temperaturze pokojowej, niektóre zaś wymagają pozostawienia ich po przygotowaniu w temperaturze 2-8 ℃ – czyli w lodówce. Co do dokładnie znaczy stwierdzenie „przechowywać w lodówce”? Znaczy to, że lek powinien zostać umieszczony na środkowej półce w lodówce, w taki sposób, aby znajdował się daleko od ścianek lodówki. Nie powinien być umieszczany w drzwiach lodówki, które często są otwierane. Nie jest dopuszczalne, aby lek był zamrażany.

Bibliografia

 1. Hryniewicz W.: Zasady leczenia przeciwdrobnoustrojowego. Wiadomości ogólne. W: Interna Szczeklika. Gajewski P (red.). Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2017; 2354-2362.
 2. Czekirda M.: Obliczanie dawek leków, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Nystatyna

  Nystatyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji grzybiczych skóry i błon śluzowych. Substancja ta działa poprzez hamowanie wzrostu i rozmnażania grzybów.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Zakażenia bakteryjne

  Zakażenia bakteryjne to choroby wywołane przez bakterie, które mogą atakować różne narządy i układy w organizmie człowieka. Objawy zakażeń bakteryjnych mogą być różnorodne i zależą od rodzaju bakterii oraz miejsca ich występowania.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , , , .